Jalkapallo |

MYPA paketoi jatkopaikan jo avausjaksolla

MYPA eteni vakuuttavalla voitolla jatkoon jalkapallon Europpa-liigan karsinnoissa. Cefn Druids tuli puolustamaan, mutta joukkueesta ei ollut siihenkään.

Olajide Williams ohittaa Druids-vahti Chris Mullockin
Olajide Williams on puijannut Druidsin maalivahtia. Kuva: Lehtikuva

Maalittomaan tasapeliin Eurooppa-liigan 1. karsintakierroksen vierasottelussa jäänyt MYPA jauhoi 25 minuuttia Walesin toiseksi korkeimman sarjatason Cefn Druidsin puolustusmuuriin kotiottelussaan,  mutta kun Nosh A Lody puski Niko Kukan keskityksestä takakulmalta kouvolalaiset johtoon 25. peliminuuutilla, oli peli  jo käytännössä ohi.

Heikkotasoinen vierailija ei pystynyt tekemään omaa peliään lainkaan, joten se ei saanut minkäänlaista maailipaikkaa koko ottelussa.

Kun maalivahti Chris Mullock vielä imaisi hetkeä myöhemmin Ville Saxmanin kaukolaukauksen, oli heikon walesilaisryhmän räpistely ohi.

Ennen taukoa Olajide Williams pamautti vielä David Opokun tarjoilusta lähietäisyydeltä isäntien kolmannen maalin. 

O´Neill iski lähietäisyydeltä

MYPA jatkoi vieraiden kurmottamista heti tauon jälkeen ensimmäisestä hyökkäyksestään. David Opoku piti palloa Druidien rangaistusalueen sisällä kolmen pelaajan ahdistelusta huolimatta ja syötti viereen David Ramandingayelle. Tämän nappikeskityksen puski Riley O´Neill varmasti  verkkoihin.

Hetki tästä, ja Niko Kukka tälläsi vaparin ylärimaan.

Viidennen maalin iski David Opoku näyttävän hyökkäyskuvion jälkeen Marko Selinin tarjoilusta, kun pelikello näytti 70.  peliminuuttia.

Iloisia ilmeitä

MYPAn valmentaja Toni Korkeakunnas oli yhtä hymyä ottelun jälkeen. Mies nappasi uransa ensimmäisen voiton Euroopan kentiltä ja se näkyi olemuksesta.

-  Avausmaali vapautti meidän pelimme ja arvasimme, että kunhan vain se saadaan, niin sitten niitä tule lisää.

Nosh A Lody puski ratkaisun ja uskoi joukkueen menetykseen vahvasti ennen peliä.

- Tiesimme, että olemme paljon parempia. Avausottelussa emme vaan onnistuneet omissa jutuissamme, muttta nyt kaikki lähti luistamaan oikeaan suuntaan avausjaksolla.

MYPA kohtaa seuraavalla kierroksella Rapid Bukarestin ja vauhti kovenee moninkertaiseksi.

-  Siellä on vastassa aivan eri tason joukkue, mutta meillä ei ole näissä peleissä mitään hävittävää,  A Lody totesi.

Jari Haapala, Lahti

Kommentoi aihetta

(3 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

TyhjänSaaPyytämättäkin

Ilmoita asiattomasta kommentista

"Siellä on vastassa aivan eri tason joukkue, mutta meillä ei ole näissä peleissä mitään hävittävää, A Lody totesi."

Oikea asenne!


vetoja mutta mihin?

Ilmoita asiattomasta kommentista

Urheiluruudusta katsottuna MyPan maalit tulivat yllättävän helposti. Vastustaja ei juuri estellyt tai tsempannut... taidettiin lyödä vetoa omasta isosta tappiosta...


Mummeli

Ilmoita asiattomasta kommentista

1 - 0 Nongotamba

2 - 0 Saxman

3 - 0 Williams

4 - 0 O'Neill

5 - 0 Opoku

Hyvä Suomi! :D

Toisaalta, kyllähän nääkin kaverit oli joku Myllykoskelle asti hommannut (lisäksi Saxman ja Nongotamba ihan oikeasti suomalaisia). Toivottavasti Mypa menee pitkälle, eikä päätä hävitä seuraavaa, koska "vastustaja on niin kova, ettei tarvitse oikeasti yrittää". Aina tappiin asti vaikka vastassa olisi ManU!

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

KOMMENTTI: Bayernin menestys on rakennettu pettymyksille

Bayern Münchenin Arjen Robben tuulettaa maalia.

Jos Saksassa et ole Bayernin kannattaja, todennäköisesti vihaat seuraa. Baijerilaiset käyttäytyvät suurseuran tavoin vähintäänkin itsevarmasti, monien mielestä ylimielisesti.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä