Näkökulma: SaiPan 15 minuuttia SM-liigan valokeilassa
SaiPa johtaa jääkiekon SM-liigaa. Niin erikoiselta kuin se kuulostaakin, lappeenrantalaisten loistavalle alulle on olemassa loogiset selitykset.
Jääkiekon SM-liigan pienimmällä pelaajabudjetilla operoiva SaiPa on pelannut tällä kaudella kolme ottelua, joista tuloksena on kolme voittoa varsinaisella peliajalla. Sputnikit ovat kaataneet SM-liigan mammutteihin lukeutuvat Kärpät ja HIFK:n vieraissa sekä viime vuoden hopeajoukkueen Pelicansin kotonaan.
Sanomattakin on selvää, että SaiPan pukukopissa on tällä hetkellä hulppea tunnelma. Joukkue ei ole kuitenkaan sairastunut luulotautiin. Tiistain HIFK-voiton jälkeen viesti pelaajistosta oli selkeä: pelaajat totesivat hyvällä huumorilla, että tästä pitää nyt nauttia, sillä tuskin tämä kauaa kestää.
Kevään 1999 nelossijansa jälkeen vain kerran pudotuspeleihin selviytynyt SaiPa elää tällä hetkellä ”15 minutes of glory” -hetkeään - 15 minuuttiaan (positiivisessa) valokeilassa. ”Idän ihme” saa joka vuosi ihmisten sympatiat, mutta sarjan kärjessä joukkue ei ole aiemmin keikkunut edes alkukaudella. Lappeenrannassa tilanteesta otetaan tietenkin kaikki ilo irti.
Miksi nimetön SaiPa sitten on SM-liigan kärjessä? Syyt ovat lopulta loogiset. Tuore päävalmentaja Pekka Tirkkonen sai aloittaa työnsä hyvältä, Ari-Pekka Selinin monta vuotta rakentamalta pohjalta. Mestiksen SaPKossa hyvää työtä aiemmin tehnyt Tirkkonen ei ole liiemmin lähtenyt muuttamaan saipalaisen jääkiekon peruspilareita.
SaiPa on kovakuntoinen ryhmä motivoituneita pelaajia. Sen vahvuudet ovat tiiviissä keskialueen puolustamisessa ja suoraviivaisessa (vasta)hyökkäämisessä. Kiekon palauttaminen alaspäin on käytännössä kiellettyä, ja muutenkin pelaamisesta on karsittu hienoudet pois. Joukkueessa ei ole liikaa taitoa, ja peli on sen näköistä.
Tärkein asia on se, että saipalainen jääkiekko on helppo omaksua. Pelaajat tietävät tarkalleen, mitä missäkin pelitilanteessa tulee tehdä. Ja mikä tärkeintä, kaikki pelaajat pelaavat samaa jääkiekkoa kussakin tilanteessa - eli suomeksi he ovat samalla pelikirjan sivulla, jolloin virheitä ei tule ainakaan väärinkäsitysten takia. Virheet - joita toki tulee - ovat henkilökohtaisia virheitä.
Kuin tehty syksyä varten
Kyseinen Tirkkosen peli on kuin tehty syksyn peleihin. Kun suurin osa joukkueista vasta opettelee pelaamaan valmennusjohtojensa haluamaa jääkiekkoa, SaiPan suoraviivainen ja tiivis pelitapa toimii. Paras esimerkki oli tiistain HIFK-ottelu. HIFK:n paletti on tällä hetkellä vielä niin sekaisin, että SaiPa pääsi iskemään vahvuuksillaan helsinkiläiset jäänrakoon.
Muidenkin joukkueiden pelaaminen kehittyy kohti loppusyksyä mentäessä. Kun SaiPaa vastaan luistelee koko ajan paremmin organisoituja joukkueita, pisteiden haaliminen vaikeutuu kierros kierrokselta. Viimeistään marraskuussa realismi iskee SaiPaa kasvoille, ja tiukat ottelut alkavat kääntyä yhä useammin tappioiksi.
Mitä SaiPalta sitten voi odottaa tällä kaudella? Oikeastaan ihan samanlaista kautta kuin viime vuosina muutenkin. Oleellista on juuri se, kuinka kovalla prosentilla SaiPa pystyy tiukkoja otteluita kääntämään edukseen. Jos nyt nähden kaltainen lento jatkuu marraskuulle saakka, SaiPalla on jo melkoinen pistepotti kasassa. Pudotuspelipaikka on SaiPan unelma, ja se on mahdollisuuksien rajoissa.
Yksilöt tekevät joukkueen, ja kolmessa ensimmäisessä ottelussa moni SaiPa-pelaaja on jo ehtinyt säväyttää. SaiPan tehoketjun ovat muodostaneet hyvin toisensa löytäneet KalPa-hylkiöt Tommi Jokinen ja Jaakko Rissanen sekä Roberts Jekimovs. 22-vuotias latvialainen on ns. aallonharjapelaaja, joka loistaa silloin, kun joukkueella kulkee. Kun ei kulje, Jekimovs katoaa liian usein kuvasta täysin.
Stefano Giliati, Anssi Löfman ja Jesse Mankinen ovat muodostaneet liukkaan ja tehokkaan kakkosketjun. Isokokoiselle Olavi Vauhkoselle Jokipojat-aika teki todella hyvää, ja nyt hän näyttää pystyvän pelaamaan vahvuuksillaan myös SM-liigassa. Ville Koho on Ville Koho - varma kuin kallio.
Puolustus oli suuri kysymysmerkki ennen kauden alkua, ja ykköspakki Per Savilahti-Naganderin loukkaantuminen avauskierroksella synnytti niitä lisää. Kysymysmerkki se on yhä, mutta tähän mennessä etenkin Jere Pulli ja Lauri Taipalus ovat täyttäneet paikkansa kokeneempien Antti Bruunin ja Mikko Pukan rinnalla mainiosti. Lisäksi Brian Salcido on tulossa lokakuussa takaisin.
SaiPa elää tällä hetkellä kuherruskuukauttaan Pekka Tirkkosen kanssa, ja se on pelkästään positiivinen asia koko SM-liigan kannalta. Ja mikä tärkeintä, SM-liigan kärkipaikka on tullut täysin ansaitusti - toistaiseksi.

Kommentoi aihetta
(28 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
pepo88
Ilmoita asiattomasta kommentistaEt nyt huomioi että myös SaiPan peli kehittyy tuosta,tai ainakin oletettavasti kehittyy.
Tällä hetkellä SaiPan puolustus on ollut todella haavoittuva mutta tulee siitä vahvistumaan ja uskonkin että tämä antaa Tirkkoselle lisää käärmeitä keittoon.
Tottahan tuokin
Ilmoita asiattomasta kommentistaTottahan tuo on, että SaiPan peli tod.näk. vielä kehittyy, mutta niin kehittyy muidenkin peli ja esimerkiksi Kärpät ei ole lähelläkään vielä parasta tasoaan, joten tod.näk. hekin vielä marssivat reilusti "idän ihmeen" ohitse.
Oulusta
Ilmoita asiattomasta kommentistaJoo joo ,mutta kun Kärpiltä puuttuu voittava valmentaja .
Thomas
Ilmoita asiattomasta kommentistaTässä SaiPan sarjajohdossa lienee yhtä looginen lähestymiskulma kuin etelä-korealaisen joukkueen pelaaminen Mestiksessä kaudella 2013-2014.
ei kai taas?
Ilmoita asiattomasta kommentistaTaas aliarvioidaan saipaa! häpeällistä.
kärpät<3
Saipa ja Jyp
Ilmoita asiattomasta kommentistaKymmenkunta vuotta sitten Saipa oli sarjajohdossa syyskauden lopussa.
Kukko P
Ilmoita asiattomasta kommentistaOmituinen olettamus, etteikö SaiPan peli kauden mittaan kehittyisi muiden ohessa. Vaikka yleinen luulo näyttää olevan toista, on SaiPa mennä vuosina ollut vaikeuksissa juuri syksystä, petrannut sitten kohti kevättä jääden kalkkiviivoilla playoff-junan kyydistä.
Ja ei Tirkkonen täysin Selinin sapluunalla muutaman pelin perusteella peluuta. Johan vaihtuvuus joukkueessa kertoo sekin omaa keiltään.Lähtijöitä (tässä esimerkissä vaikka Aarnio, Kiilholma, Koskinen) on korvattu avain erityyppisillä tekijöillä (Jokinen, Rissanen, Piitulainen, Pokkula...). Kyllä siellä tällä haavaa enemmän taitoa jyllää kuin miesmuistiin ja ainakin tämän miehen muisti ulottuu kohtuu pitkälle.
Potentiaalia löytyy huikaisevia määriä. Hieman samanlainen olo kuin SaiPan edellisellä playoff-kaudella, eivät nämä Vihkot, Pihlströmit ja Viitaluomat vielä tänne tullessaan olleet mitään megaluokan nimimiehiä.
Ans kattoo kui kevääl käy.
kt
Ilmoita asiattomasta kommentistaJuuri noin, SaiPahan on edelliskausilla rämpinyt juuri syksyllä. Jossain vuoden vaihteen tienoilla on sitten viritelty kiriä, joka ei ihan ole riittänyt. Hyvä alku on tärkeää, sen luulisi tuovan oikeanlaista rentoutta pelaamiseen. Näyttäisi siltä, että maalinteko ei ole samanlaista tervanjuontia kuin edelliskausilla.
vaniklupi
Ilmoita asiattomasta kommentistaPokkula on paras !
pte
Ilmoita asiattomasta kommentistaHuvittava näkökulma! Eikö voisi vain todeta, että kyseessä on hyvä joukkue, joka pelaa hyvää jääkiekkoa.
1m3
Ilmoita asiattomasta kommentistaJust näin; Peksi aloitti työt/ nimettiin viime keväänä hyvissä ajoin valmentajaksi. SapKo:n pelien loputtua jäi hyvää aikaa tutustua SaiPa:aan, valkata seuraan pelaajia, jotka tuntee/tietää kyvyt mestis tasolta,laatia ohjeet kesä treeneihin/laatia ohjelmatsyksyn jää harjoitteisiin.... Eikä SaiPa reissunnut ympäriämpäri Eurooppaa missään Euro Trophy peleissä;keskityttiin harjoitteluun ! Ja kaikki tämä kantaa nyt hedelmää!
PS: KalPa:n ns "jämä" pelaajien halut pelata esim Saipa:ssa ymmärrän täysin. Toinen vaihtoehto olisi ollut istua penkin päässä Kuopiossa tai reissata Kuopion ja Savonlinnan väliä ja pelata jossain takahikiällä tai kajaanissa....tai jossain....
benard
Ilmoita asiattomasta kommentistaEn usko että kenenkään valmentajan tai joukkueen toive on keikkua koko kauden sarjan kärjessä.Kyse joukkue lajissa on saada oma joukkue pelaamaan joka ottelu maximaalisella tasolla jokaista vastaan tulevaa joukkuetta vastaan.Tassä on Saipa ja Tirkkonen onnistunut hienolla tavalla.
JANNU PORIST
Ilmoita asiattomasta kommentistaTaas on Palomäki päässyt vauhtiin. Miksei voi myöntää, että SaiPalla on hyviä pelaajia ja hyvä valmentaja, kuten viime kaudellakin. Hyvä, kun SaiPa on pystynyt kääntämään viime kausien kymmenet, yhden maalin tappiot voitoiksi ! Kyllä se joulu tulee joka joukkueelle !
saiPA1
Ilmoita asiattomasta kommentistalappeenrannnasta ku oon ni voin todeta että cats voitti naisten koripallomestaruuden ni eiks ny olis sit idn ihmeen vuoro
Idän ihme
Ilmoita asiattomasta kommentistaPalomäki näyttää tietävän kiekosta yhtä paljon kuin eräs myyjätär mainoksessa
auton pyyhkijän sukista.
Idän ihme
Ilmoita asiattomasta kommentistaKorjaus:Se oli pyyhkijän sulista.
Lännen lusmu
Ilmoita asiattomasta kommentistaHah hah.. taisit ampua omaan sukkaan.
Pasila - Böle
Ilmoita asiattomasta kommentista"sarjan kärjessä joukkue ei ole aiemmin keikkunut edes alkukaudella"
Tuo on täyttä peetä. SaiPa on ollut useita kertoja kärkipaikalla. Palomäki ei valitettavasti tunne jääkiekon historiaa.
Liekö Palomäki näitä Harkimon miehiä, jonka suosikki on nyt jumbona. Viimeisenä Jokerit on ollut ennenkin - myös sarjan päättyessä. Ihan tiedoksi lukijoille ja toimitusharjoittelija Palomäelle.
Jakomäki - Skitsobacka
Ilmoita asiattomasta kommentistaJuuri näin. Palomäen analyysi on sellaista alkusyksyn puuhastelua. Talvella ja keväällä todelliset asiantuntijat tekevät havaintojaan ja laadukkaista artikkeleita jääkiekosta. Tässä syy, miksi Palomäki on runsaat 14 minuuttia valokeilassa: muut toimittajat eivät ole vielä saaneet analyysejään tehdyksi ja Palomäki voi jatkaa YLE:n vanhojen toimittajien tekemillä pohjilla. Kun tasokkaita juttuja alkaa ilmestyä Palomäki häviää kuvasta.
Muuten: Palomäki aiempinakin kausina kirjoittaa SaiPasta hyvin ikävään sävyyn. Ehkä hänellä on vaikeaa.
Jokip
Ilmoita asiattomasta kommentistaSaipa hyytyy, kun muut saavat koneen käyntiin. Sputnik malfunction.
Mutalan Riento
Ilmoita asiattomasta kommentistaMilloin Jokipojat tulee taas liigassa pistäytymään? Kaikki kolme SM-liigakautta ovat olleet yhden kauden mittaisiaa visiittejä, joita on aina seurannut putoaminen. Aikamoinen meriitti, vai mitä, Jokip?