NBA |

New Yorkissa petyttiin - viime kauden kultakimpale Houstoniin

New York Knicks ei vastannut Houston Rocketsin sopimustarjoukseen. Jeremy Lin palaa ensi kaudeksi Rockets-paitaan.

Jeremy Lin New York Knicks koripallo NBA 2012
"Linsanity" ei jatku New Yorkissa ensi kaudella. (Arkistokuva) Kuva: EPA

Viime kaudella koripalloliiga NBA:n sensaatiosta vastannut takamies Jeremy Lin ei jatka jyrkkään nousuun kääntynyttä uraansa New Yorkissa.

Knicks ilmoitti keskiviikkona, ettei seura aio vastata Houston Rocketsin tekemään sopimustarjoukseen. Lin tienaa uuden sopimuksensa myötä 25 miljoonaa dollaria kolmen seuraavan kauden aikana.

Houston ei ole 23-vuotiaalle Linille vieras kaupunki, sillä pelintekijä vietti Rockets-lerissä viime syksyn ja pelasi joukkueen riveissä harjoitusotteluissa.

- Olen todella otettu ja innoissani paluustani Houston Rocketsiin. Suuret kiitokset New York Knicksille menneestä vuodesta, joka oli kevyesti urani paras, Lin kirjoitti mikroblogi Twitter-tilillään.

Linin varaamattomana riveihinsä poiminut Golden State Warriors pani takamiehen toissa kauden jälkeen waivers-listalle, josta miehen tie vei Houstonin kautta New York Knicksiin joulukuun lopulla.

Farmisarjaan New Yorkissa joutunut Lin nousi parrasvaloihin alkuvuodesta, kun Knicksin avausviisikosta vapautui nuorukaiselle paikka loukkantumisten vuoksi. Lin pelasi viime keväänä 35 ottelussa nakuttaen keskimäärin 14, 6 pistettä ja keräten 6,2 syöttöä, ennen kuin miehen kausi päättyi polvivammaan.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: NBA

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

NÄKÖKULMA: Saksalainen jalkapallo voisi jo unohtaa alemmuuskompleksinsa

Borussia Dormundin pelaajat juhlivat voittoa Real Madridista

2000-luvun vaihteessa Saksan maajoukkueen kompuroinnin seurauksena koko maan juniorituotanto pantiin remonttiin. Nyt nuoria lahjakkuuksia putkahtelee vähän joka suunnalta.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä