EM-yleisurheilu 2012 |

Neziri ja Leinonen alittivat Helsingin A-rajan

Nooralotta Neziri ja Elisa Leinonen alittivat Jämsänkosken pika- ja aitajuoksukarnevaaleissa naisten 100 metrin aitajuoksun A-rajan.

Neziri ja Leinonen pinkoivat A-rajan alle jo alkuerissä. Neziri voitti ensimmäisen alkuerän ajalla 13,20. Turun Urheiluliittoa edustava Neziri jäi 1,1 sekunnin vastatuulessa ennätyksestään vain kaksi sadasosasekuntia.

Kajaanin Kipinää edustava Leinonen oli ensimmäisen alkuerän toinen ajallaan 13,34. Hän alitti Helsingin A-rajan ensimmäisen kerran parantaen ennätystään 11 sadasosalla.

Leinonen otti Jämsänkosken aitafinaalissa voiton samalla ajalla kuin alkuerissä. Toiseksi pinkoi Helsingin B-rajan alittanut Matilda Bogdanoff ajalla 13,49. Kolmas sija meni 14,14 sekuntia käyttäneen Oona Hujasen nimiin.

Miesten 110 metrin aidoissa voiton otti Antti Korkealaakso ajalla 14,23. Pasi Roslund oli toinen (14,61) ja Juha.Matti Iso-Jaakkola (15,03) kolmas.

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä