Maajoukkue |

Nummelin nousi jälleen kerran MM-tähdistöön

Petteri Nummelin valittiin jo viidennen kerran jääkiekon MM-kisojen tähdistökentälliseen. Näissä kisoissa puolustajien pistepörssin tehoilla 1+6=7 voittanut Nummelin on ollut tähdistössä myös vuosina 2000, 2001, 2006, ja 2007. Suomalaispuolustaja arvostettiin myös kisojen parhaaksi puolustajaksi.

Petteri Nummelin palkittiin 15. MM-turnauksensa johdosta.
Petteri Nummelin sai Saksan kisoissa kunniaa myös maailmanennätyksestä. Takana ovat ennätykselliset 15 MM-kisat. Kuva: YLE

MM-kisojen tähdistökentällinen 2010

Maalivahti
Dennis Endras GER

Puolustajat
Christian Ehrhoff GER
Petteri Nummelin FIN

Hyökkääjät
Pavel Datsjuk RUS
Jevgeni Malkin RUS
Magnus Pääjärvi-Svensson SWE

Direktoraatin valinnat turnauksen parhaiksi pelaajiksi

Maalivahti
Dennis Endras GER

Puolustaja
Petteri Nummelin FIN

Hyökkääjä
Pavel Datsjuk RUS

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Maajoukkue

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä