Paatelainen varoittaa aliarvioimasta Pohjois-Irlantia
Päävalmentaja kohtaa entisen työtoverinsa Skotlannista. Suomea ottelu palvelee kenraaliharjoituksena MM-karsintojen avaukseen.
Vaikka syyskuun MM-karsinta-avaus Ranskaa vastaan väikkyy Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentajan Mixu Paatelaisen mielessä, tällä viikolla ajatukset ovat olleet täysin Pohjois-Irlannissa, jonka Suomi kohtaa Belfastissa keskiviikkona harjoitusottelussa.
- Pohjois-Irlanti on vaarallinen vastus, vaikka moni sitä aliarvioi. Tiedämme heidän vaarallisuutensa ja yritämme eliminoida sen, Paatelainen linjaa.
Pohjois-Irlannin päävalmentaja Michael O’Neill on Paatelaiselle tuttu Skotlannin-ajoilta. Miehet pelasivat yhdessä Dundee Unitedissa ja valmensivat yhdessä Cowdenbeathissa. Paatelaisella on myös käsitys siitä, millainen vastustaja Suomea Belfastissa odottaa.
- Pohjois-Irlanti haluaa pelata ja syöttää palloa. Toivottavasti he eivät kuitenkaan pääse siten kovin syvälle vaan joutuvat käyttämään pitkää palloa meidän puolustukseen. Toivon että peli menee näin. Ja toivottavasti puolustajamme ovat hereillä, että vastustajan hyökkääjät eivät pääse lipsahtamaan selustaan.
Edellisissä harjoitusotteluissaan touko-kesäkuun taitteessa Suomi voitti Turkin ja Viron ja hävisi Latvialle rangaistuspotkukilpailussa. Tulokset olivat Paatelaisenkin mielestä rohkaisevia.
- Toivon että jokainen jatkaa siitä mihin touko-kesäkuussa jäätiin. Meillä oli hyvät suoritukset ja hyvät tulokset, Paatelainen muistelee.
Loukkaantumisestaan toipunut Alexei Eremenko jr palaa Huuhkajien vahvuuteen Pohjois-Irlannissa ja on avauskokoonpanossa. Kärjessä aloittaa Njazi Kuqi ja hänen alapuolellaan pelaa Teemu Pukki.
- Välttämättä tämä avauskokoonpano ei ole se joka aloittaa Ranskaa vastaan
- Välttämättä tämä avauskokoonpano ei ole se joka aloittaa Ranskaa vastaan. Monta kertaa kenraaliharjoituksessa ennen isoa koitosta ihmiset laskevat, että yksi ynnä yksi on kaksi. Saa nähdä, millä avauskokoonpanolla lähdetään Ranskaa vastaan.
Pukille kärjen alapuolella pelaaminen sopii hyvin.
- Jossain muissakin otteluissa pelannut siinä. Sinänsä sama, kummalla paikalla pelaa, kun molemmissa pääsee hyökkäämään, Pukki sanoo.
Schalkea edustava hyökkääjä piti kesäkuun maaotteluiden jälkeen kunnon loman. Sen jälkeen alkaneella Schalken harjoitusleirillä riitti tempoa.
- Preseasonilla treenattiin kuukausi todella kovaa. Nyt tuntuu että olen aika hyvässä kunnossa, Turkin verkkoon toukokuussa ensimmäisen A-maaottelumaalinsa viimeistellyt Pukki sanoo.
Suomen avauskokoonpano Pohjois-Irlantia vastaan:
Niki Mäenpää
Jere Uronen
Niklas Moisander
Joona Toivio
Kari Arkivuo
Tim Sparv
Roan Eremenko
Kasper Hämäläinen
Alexei Eremenko jr
Teemu Pukki
Njazi Kuqi
Tuoreimmat aiheesta: Maajoukkue
Atik Ismail: Jalkapalloilijoiden otettava oppia lentopalloilijoilta
”Lentopallomaajoukkue on tehnyt hienoa työtä ja on kaikkien aikojen paras joukkue Suomessa. Sen saavutukset lyövät esimerkiksi jääkiekkomaajoukkueen saavutukset mennen tullen oli mitalin väri mikä tahansa.”

Kommentoi aihetta
(24 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
koo
Ilmoita asiattomasta kommentistaTurha on suomalaisten jalkapalloilijoiden uumoilla mahd. voitosta jalkapallossa
ovat lähes aina hävinneet, kun ovat luulleet voittavansa vastustajan. Pitäisi keskittyä lajeihin joissa on mahd. pärjätä kansainvälisestikin.
teekoo
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi morjens :D
Juuri tämmöiset kommentit ilmentää sitä olotilaa, jossa tämä sairas kansa makaa.
oo
Ilmoita asiattomasta kommentistaOnko pakko kommentoida jos ei ole mitään järkevää sanottavaa? Keskity vain SM-liigakauden odotteluun ja jätä jalkapalloon liittyvät artikkelit lukematta. Ihan riittävän suuri osa tukieuroista menee nyt jo marginaalilajeille, kuten jääkiekolle.
Mielenkiintoiselta näyttää Suomen avaus tänään. Toivottavasti jr pysyy nyt ehjänä ja tajuaa liikuttaa palloa riittävän nopeasti. Kyllä tuolla miehistöllä pitäisi voitto kammeta, vaikka Belfasti onkin varmasti vaikea paikka vierailla. Go Huuhkajat!!
Sethy
Ilmoita asiattomasta kommentistaKovin heiveröiseltä näyttää kyllä tuo suomen kokoonpano. En tosin tiedä millanen se p-irlanninkaan kokoonpano on, mutta eikös siinä kuiteski suurin osa ole valioliigan pelaajia, vai? Jos näin ni on se kyllä paperilla kovempi ku suomen tiimi.
Toivottavasti suomi nyt sais ees peliä hyvin tehtyä. Ei sillä lopputuloksella niin väliä kuhan pystyisivät haastamaan vähän 1vs1-tilanteissa ja järkättyy maalipaikkoja. Maalipaikkatilastot on mielestäni tässä vaiheesa tärkeempi tilasto ku maalit.
Tuo juniorin tulo kyllä auttaa onneks keskikenttää paljonki. Nyt roman voi keskittyy pelinrakenteluun keskikentän pohjalla, kun on sentäs joku toinenkin joka osaa sitä tehdä vähän ylempänä
the operator
Ilmoita asiattomasta kommentistaTurhaan pojat menee sinne Irlantiin kun turpiin tulee niin että tukka lähtee. Suomen kannattaa lopettaa koko potkupallo ja keskittyä lätkään
zxfzxfzxfzfzfaswfafasggg
Ilmoita asiattomasta kommentistaJalkapallo eikä potkupallo...
Kankkulan kaivo
Ilmoita asiattomasta kommentistaValitettavasti Arhinmäen aikana jalkapallon tuki tulee vain lisääntymään. No, ehkä vielä joskus päästään siihen, että ymmärrämme keskittyä lajeihin, joista voimme saada myös positiivisia elämyksiä.
CFC the blues
Ilmoita asiattomasta kommentista=> the operator No joo.Miu ed. kommentti ei läpässyt seulaa,mut siul on sana hallussa.Oikeesti! Oletko ajatellut jopa poliittista uraa? Siulla on Lahja! Älä toki anna sen mennä hukkaan täällä kirjoituksillasi.Usko itseesi.
Tee
Ilmoita asiattomasta kommentistaJos valmentajasta alkaen 'toivotaan' noin kovasti, voiko kunnon tulosta koskaan odottaa? Vähitellen, kun saadaan taas väkeä isoihin europpalaisiin sarjoihin pelaamaan, tulee myös maajoukkueessa tulosta. MM-karsinnasta tulee tosin Suomen kannalta vielä tuskaista. EM-karsinta mennee jo helpommin.
PT
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi muuta kuin tsemppiä ja hyvä fiilis päälle. Tämän jälkeen Ranskaa niukasti pataan. Tällä kertaa mennään loppuun asti ja kisoihin.
Jari
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlipa hölmö kommentti Paatelaiselta. Suomen potkupallojoukkeella tuskin on varaa aliarvioida ketään. Käsittääkseni Suomio hävinnyt Pohjois-Irlannille 2000-luvulla useamman kerran. Paatelainen näyttää itse aliarvioivan vastustajan.
pate
Ilmoita asiattomasta kommentistaMitä väliä pitäisi Mixulle olla jos muut kuin pelaajat aliarvioi Pohjois-Irlantia?
Katsoja
Ilmoita asiattomasta kommentistaSuomella ei ole varaa aliarvioida yhtään joukkuetta, joka vastassa on.
Joukkue ei ole lähelläkään sellaista tasoa, että moiseen olisi aihetta.
FLA
Ilmoita asiattomasta kommentistaMiten se voi olla YLE:lle niin vaikeaa näyttää koko matsia suorana lähetyksenä?
Keijo
Ilmoita asiattomasta kommentistaOttelu tulee olemaan niin heikkotasoinen ettei olisi syytä näyttää ollenkaan vaan selostus radiosta riittäisi.
FLA
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlipa hieno kommentti, Keijo.
tepsifani
Ilmoita asiattomasta kommentistaToivottavasti Riku Riski pääsee vaihdosta kentälle, joku olisi voinut laittaa hänet avaukseenkin, mutta Mixu ei jostain syystä näin tehnyt.
hämmästynyt
Ilmoita asiattomasta kommentistaKeskitytäänkö puhumaan tässä maailman kilpailluimmasta lajista, jooko? Jääkiekon jokakeväinen skoda-cup on niin heikkotasoista urheilua, että siihen riittäisi se radioselostus vallan mainiosti. No Suomihan onkin nykyään ainut maa, jolla on kisastudio aina hallissa. Kertoo paljon.
kummola
Ilmoita asiattomasta kommentistaVoitto Pohjois-irlannista vastaa 3-5 jääkiekon MM-kultaa. Valitan hokarit se on totuus, maailmassa on vain 6 jääkiekkomaata.
Juustopää
Ilmoita asiattomasta kommentistaHerätys "Kummola", maailmassa on seitsemän jääkiekkomaata! Tarkkuutta, Suomi on yksi niistä.
CFC the blues
Ilmoita asiattomasta kommentistaJa joista 2`ssa se on jopa 1 laji! Kanada ja Suomi. Että semmosta.