Euro 2012 |

Pasanen: Tämä oli jonkinlainen kasvojenpesu

Suomen jalkapallomaajoukkueen kapteenina Hollanti-ottelussa toiminut Petri Pasanen oli suhteellisen tyytyväinen joukkueen esitykseen, vaikka tappio tulikin. Pasasen mukaan Suomi ei ollut hereillä Hollannin ensimmäisessä maalissa ja toinen oli puolestaan lahja tuomarilta.

Petri Pasanen
Petri Pasanen. Kuva: YLE

Pasasella riitti tehtävää puolustuksessa, kun Hollanti pyöritti ajoittain vahvasti.

- Kyllä hommia riitti, mutta täytyy sanoa, että keskikenttä auttoi minua ja Heikkistä todella hyvin.

Hollanti pääsi iskemään kaksi maalia heti alussa.

- Ensimmäinen maali kulmasta, on ihan selvä, että emme olleet skarppina siinä. Ei tuollaista saa tapahtua. Toinen ei ollut missään nimessä pilkku. Se oli ihan lahja tuomarilta. Sitten pääsimme mukaan 2-1 -maalilla ja tasoituskin oli ilmassa, mutta tänään ei mennyt.

- Oli tämä varmaan jonkinlainen kasvojenpesu Moldova-ottelun jälkeen. Lopputulos on kuitenkin se, että viikon reissusta ei jäänyt yhtään pistettä käteen.

Lähteet:
YLE Urheilu

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Euro 2012

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä