Petäjä: Se oli enemmän unelma kuin realistinen tavoite
Olympiamitalisti Tuuli Petäjä oli luonnollisesti todella iloisissa tunnelmissa mitalin varmistuttua.
Olympiamitalisti Tuuli Petäjä oli yhtä hymyä haastattelussa kilpailun jälkeen. Mitalia hän ei uskaltanut aivan tosissaan odottaa.
- Se oli enemmän unelma kuin realistinen tavoite. Täytyy myöntää, että olen hiukan yllättynyt.
Petäjän tunnelmat olivat luonnollisesti korkealla.
- Ihan hyvä fiilis. Mitalilähtö oli aika tiukka kisa, iloinen Petäjä nauroi.
Petäjän mitali oli Suomen ensimmäisen Lontoon olympiakisoista.
- Olisi siistiä jos niitä olisi tullut enemmänkin. Eiköhän se tästä lähde. Huomenna heti lisää purjehdusmitaleita, Petäjä sanoi.
Mitalilähtö oli todella jännittävä ja tilanteet vaihtelivat loppuun asti. Ainakin monessa kotikatsomossa tilanne oli varmasti epäselvä loppuun asti.
- En ollut ihan varma tilanteesta kun tulin maaliin. Se oli niin tiukkaa sekä puolalaisen että ukrainalaisen kanssa pisteistä. Israelilainen jäi heti startissa aika kauas, joten hänestä ei tarvinnut huolehtia.
Petäjä halusi antaa kiitosta mitalista taustajoukoilleen.
- Minulla on mahtavat taustatiimi, valmennus ja perhe.
Tuoreelle olympiamitalistille oli juhlintaa tiedossa.
- Joukkuetoverit ovat juhlatuulella, kyllä kai tässä riemua riittää.

Kommentoi aihetta
(4 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Voi itku
Ilmoita asiattomasta kommentistaSmolanderin haastattelu: Mitä tämä mitali sinulle merkitsee?? Olisitko uskonut ennen kilpailua, että olet täällä hopealla?? Miten aiot juhlia mitalia??
Ei sanaakaan itse suorituksesta...
jalkama
Ilmoita asiattomasta kommentistaTämä Tuulin mitali merkitsee todella paljon suomalaiselle purjehdukselle ja lajin harrastajamäärälle. Pakkohan sen on näkyä myös se myös määrärahoissa.
EetuB
Ilmoita asiattomasta kommentistaEdellisen purhjehdusmitaliin on aikaa 12 vuotta ja tämä oli järjestyksessä 10:s Olympiapurjehdusmitali sekä ensimmäinen suomalaisen naisen ottama.
Kyllä purjehdus on ollut pienessä nousussa joka tapauksessa mutta tällainen antaa pientä lisävauhtia. Tämä on ehdottomasti suomalaisten laji ja meillä voisi olla enemmänkin lajin huippuja kun meillä on yksi maailman komeimpia saaristoja. No, ei vaan sen takia mutta erilaisia olosuhteita riittää meidän vesillä joka itsessään on jo hyvä harjoituslähtökohta. Aallon muodostus on tosin aina erilainen joka paikassa...
Musti
Ilmoita asiattomasta kommentistaEn seuraa kisoja. Mutta tuli tuo nyt luettua. Journalistiikan opettajana olisin antanut muuten ihan ok jutusta reput, kun mitalin väriä ei ole mainittu. Vaikutelma on, että "hys hys, pronssia vain". No, tuossa sivussapa nuo tulokset näyttävät olevan. Sitäkin suuremmalla syyllä tukkapöllyä toimittajalle, kun kerran oikein hopiaa tuli. Asiaan ei vaikuta tuon taivaallista se, että muissa jutuissa väri on mainittu; mikä tahansa juttu voi olla ensimmäinen, jonka lukija lukee.