Lontoo Yleisurheilu |

Pika-aidat yhdysvaltalaisten juhlaa - Robles koki kovia

Yhdysvaltain Aries Merritt on pika-aitojen uusi olympiavoittaja. Dayron Robles loukkasi itseään finaalissa.

 Aries Merritt
04:34
Yhdysvaltain Aries Merrit pinkoi 110 metrin aitojen olympiakultaan kauden kärkiajalla 12,92.

Aries Merritt  pyyhälsi 110 metrin aidat aikaan 12,92, joka on maailman kärkitulos ja olympiahistorian toiseksi nopein noteeraus.

Yhdysvaltojen kaksoisvoiton sinetöi Jason Richardson ajalla 13,04. Jamaikan Hansle Parchment tekaisi maansa ennätyslukemat 13,12, jolla ylsi pronssille.

Olympiavoittoa puolustanut, matkan yksi suosikeista Dayron Robles tippui mitalitaistelusta takareisivamman takia. Kuubalainen kilvoitteli siinä vaiheessa kakkos- tai kolmossijasta.

Euroopan mestari Sergei Shubenkov töpeksi välierissä ja joutui ulos loppukilpailusta juostuaan päin aitoja. 

M, 110 M AJ, FINAALI 8.8. (-0,3m/s)

1. Aries Merritt          USA 12,92 kk
2. Jason Richardson       USA 13,04
3. Hansle Parchment       JAM 13,12
4. Lawrence Clarke        GBR 13,39
5. Ryan Brathwaite        BAR 13,40
6. Orlando Ortega         CUB 13,43
7. Lehann Fourie          RSA 13,53
8. Dayron Robles          CUB 42,86

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

KOMMENTTI: Bayernin menestys on rakennettu pettymyksille

Bayern Münchenin Arjen Robben tuulettaa maalia.

Jos Saksassa et ole Bayernin kannattaja, todennäköisesti vihaat seuraa. Baijerilaiset käyttäytyvät suurseuran tavoin vähintäänkin itsevarmasti, monien mielestä ylimielisesti.

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä