Jalkapallo

Presidentti Niinistö ihmettelee jääkiekon tappelukohua - "Kunnioitus taitaa olla unohtunut"

Tasavallan presidentti seurasi Respect-ottelua Olympiastadionilla. Esikuvien merkitys nuorille on hänen mukaansa suuri.

Myös Sauli Niinistö ja Paavo Arhinmäki olivat paikalla.
Urheilu- ja kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki (vas) seurasi Respect-ottelua yhdessä presidentti Sauli Niinistön kanssa. Kuva: Lehtikuva

Presidentti Sauli Niinistö oli paikalla, kun Suomen jalkapallomaajoukkueen kultainen sukupolvi kohtasi Maailman XI -joukkueen. Ottelu pelattiin kunnioituksen teemalla, joka on presidentin mukaan unohtui, kun Jokerit ja HIFK kohtasivat European Trophyssa parisen viikkoa sitten.

Kaukalossa nähtiin nähtiin rumia otteita ja 277 minuuttia jäähyjä. Lisäksi Jokeri-hyökkääjä Semir Ben-Amorin tekoset menevät poliisitutkintaan.

- Olen ollut viime viikot aika paljon poissa, mutta se mitä olen nähnyt tiedotusvälineistä, kummastuttaa, Niinistö sanoi.

- Jotkut selittävät, että lajiin kuuluu jonkinasteinen kähinöinti, mutta kunnioitus taitaa olla nyt unohtunut.

Ennen presidentin virkaa Palloliiton puheenjohtajana toiminut Niinistön mielestä kunnioitus oli Olympiastadionin viheriöllä läsnä vahvasti. Suomi joutui ottelun ensimmäisellä puolikkaalla 1-2-tappiolle, mutta kampesi 5-2-voittoon lähinnä leikkimielisessä ottelussa.

Niinistö korosti esikuvien merkitystä.

- Silloin kun esikuva käyttäytyy kunnioittaen muita kohtaan, niin tarttuuhan sekin. Ei tarvitse välttämättä olla suuri maalintekijä, vaan esikuvasta välittyy toisen ihmisen huomioiminen, Niinistö sanoi.

Presidentin mukaan liikunnalla on muutenkin iso osuus, kun nuoria pyritään pitämään mukana yhteiskunnassa ja välttämään syrjäytymistä.

- Vapaaehtoistoiminnassa, jota tehdään ympäri Suomea monessa eri urheilumuodossa, on valtavasti ihmisiä, jotka tekevät paljon arvokkaampaa työtä kuin itse välttämättä huomaavatkaan. He ovat mukana vetämässä nuoria ja pitämässä yllä olosuhteita harrastamiselle.

Kommentoi aihetta

(18 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.


Kuihtunut kukkahattu

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kaitsulta ihme veto ottaa tämä asia esille jalkapallo-ottelussa. Muutenkin mennyt aivan yli tästä vouhottaminen. Ei ole ministerien tai presidentin (tai joulupukin jne.) tehtävä kommentoida näitä asioita. Lajin parissa toimivat hoitavat nämä hommat.


Niinpä!

Ilmoita asiattomasta kommentista

Lajin parissa toimivat asianomaiset eivät voi rehdisti myöntää tekojaan, niin kyllähän sitä resitenttikin haluaa kommentoida. Eikö Sm-liigan herroilla ole ns. kykyä antaa kunnon pelikieltoja vaan hyssyttelee aina mahtollisimman pienet pelikiellot. Se on semmosta tämä jääkiekko, kun mistään teosta ei olla sitte kuitenkaan kukaan vastuussa. Suomen suosituin laji, mutta vastustajan kunnioittaminen puuttuu. Ihme hommaa!


Pallofani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mielestäni toimittaja (oliko se nyt Kunnas) otti aivan turhaan tämän jääkiekkoasian esille tässä tilaisuudessa. Teki sen parikin kertaa. Pelin tarkoitus oli käsittääkseni antaa suomalaisen jalkapalloilun ns. kultaiselle sukupolvelle tilaisuus kiittää fanejaan ja päin vastoin. Ei niinkään keskustella yleisesti kunnioituksesta tai sen puutteesta urheilussa.

Onneksi pääasiaan keskityttiin muuten hienosti koko ajan ja tilaisuus oli aivan upea. Hymyssäsuin sain katsella tv:n ääressä harmitellen, etten päässyt paikalle.


Jarkka

Ilmoita asiattomasta kommentista

Juuri näin.

Jos vaikka Selänteelle järjestetään vastaavanlainen ottelu (ja toivottavasti järjestetään), olisi hyvin erikoista jos sen yhteydessä arvovieraalta lähdettäisiin kysymään vaikkapa pesiksen silloisesta sopupelailusta tai jalkapallon veikkausliigan taklausten rumenemisesta (tai mikä ikinä jossain muussa lajissa silloin olisikaan ajankohtaista). Se ilta kuuluisi lätkäsankareille, ihan samoin kuin tämäkin päivä olisi kuulunut ensimmäisen suomalaisen kv-peleihin kunnolla murtautuneen sukupolven kunnioittamiselle.

Tämä mielipide siis ihan riippumatta siitä, mitä mieltä olen erittäin runsaasti media-aikaa ja kauhistelua saaneesta viikon takaisesta ylilyönnistä, joka ei jääkiekon luonteen ja "koodin" mukaan ole mikään uusi asia tai yksittäinen tapaus.


Jaa

Ilmoita asiattomasta kommentista

Esikuvallisuudestahan molemmissa on mitä suurimmassa määrin kysymys, joten ei aiheeseen kovin kummallista aasinsiltaa ainakaan tarvitse rakentaa. Miksei siitä tällaisessa yhteydessä voisi hyvinkin puhua, vaikka ei nyt pääasia ollutkaan.




Palloilijoiden äiti

Ilmoita asiattomasta kommentista

Eikö meidän tulisi itse kunkin katsoa peiliin presidentti Niinistön esittämän ajatuksen suhteen. Kyse ei niinkään ole mistään urheilulajista, vaan siitä millaisen mallin me itse kukin omalla käytöksellämme annamme. - Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Tämän vuoksi ei ole lainkaan yhdentekevää miettiä, mitä vaikutteita meitä seuraavat isommat ja pienemmät ihmiset meistä imevät. Samalla voimme ikävien uutisten edessä pohtia lietsommeko näitä ikävyyksiä ympärillämme. Yhteiskunta olemme me kaikki.



Paha olo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Sitä, että Kaj Kunnas kysyy kansaa kuohuttaneesta tapahtumasta presidentiltä, ei mielestäni pitäisi moittia missään tapauksessa. Missään olosuhteissa. Päin vastoin - pisteet toimittajalle Respect-tapahtumaan (kunnioitus) liittyvästä aihepiiristä.

Jääkiekko on ansaitsemattaan turhan korkealla maamme medianäkyvyydessä. Tässä hyvää on se, että viikon takainen järkyttävyys on ihmisten mielissä. Onneksi myös poliisin puolella tutkinnassa.

Mitä meidän pitäisi miettiä tapahtuneesta? Pelaaja taklataan täysin yllättäen takaapäin jäähän, tämän noustessa paljaalla nyrkillä lyödään taju pois. Uhrin maatessa tajuttomana jään pinnassa väkivalta jatkuu.

Tapahtumaa todistamassa tuhansia. Mukana lapsiakin.

Se, että kohteena hieno urheilija, kansan ja pelaajien korkealle arvostama pelaaja, ei ole ainakaan lieventävä asianhaara.


Vauhtisokeus

Ilmoita asiattomasta kommentista

ja ylimielisyys yllättää lätkäporukan. Huippufutari pelaa joka viikko samansuuruiselle yleisölle kuin lätkäjoukkue saa kerran kymmenessä vuodessa torille. Vaikka Ranska oli vastassa niin kuitenkin stadion oli täysi eli vaikka jokainen oletti että pataan tulee oli jokaisella toive paremmasta. Futaajilla ja katsojilla on sama halu, halu menestyä. Jos Kreikka on voittanut Euroopan Mestaruuden futiksessa niin voi Suomi sinne päästä JA PÄÄSEE. Pohjoismaiden pitäisi perustaa yhteispohjoismainen liiga futikseen. Enemmän kovia pelejä, enemmän menestystä seurajoukkuetasolla. Silloin kun HJK pelasi Mestareiden liigassa ei suurta yleisöä juurikaan kiinnostanut miten IFK:lla tai Jokereilla menee.


Kyllä kai...

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kiinnostihan - ja asioiden merkityksen ja arvon mittaaminen pelkkien massojen ja määrien perusteella on muutenkin ihan vain tyhmää. Massa-ajattelu ja ylimielisyys näyttää sokaisseen futisporukan.


Paha olo 2

Ilmoita asiattomasta kommentista

Hyvä Kaj Kunnas että uskalsit/halusit ottaa puheeksi kiekkoväkivallan. Se on juuri sitä Respectin puutetta se. Hyvä matsi joka oli rennon letkeä. Joten vastapainona erittäin hyvä että Niinistö kommentoi asiaa. Joten Kunnakselle pisteet!


jyp

Ilmoita asiattomasta kommentista

En ymmärrä Liigan toimitusjohtajan hyssyttelyä kaukaloväkivallasta.

Ei muka poliisiasia. Höpö höpö, törkeää hakkaamistahan tuo oli, edunsaamisen nimissä. Rahan takia annetaan hakata toisen paras peluri. Mielestäni tuota pelaajaa ei tarvitse Liigassa enään näkyä ollenkaan, ja valmentaja on vastuussa joukkueestaan, molemmille Liigalta huomattava sakko, mallia 5000-6000 euroa, niin nämä loppuisivat. Naurettavat 5-6 ottelua ei riitä mihinkään. Jokaisessa tappelussa ensin lyöneelle tuo sakko ja pelikiellot automaatioksi. Tottakai toiselle myös pelikiellot, vaikka tulisi turpiin. Pelikielto runkosarjassa tarkottaa automaattisesti pelikieltoa myös jatkopeleissä (pudotus- tai playoff pelit). Tällöin pelaajan arvo putoaisi tappeluiden myötä loppukaudeksi.loppuu tuollaiset läskipossusikojen väkivallallarukkimiset JääkiekkoLiigassa tähän....

Mutta ei, poliisin ja syyttäjän on taas näköjään pakko puuttua tähänkin.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Jääkiekon MM 2013

Jalonen jättää Leijonat - "Meillä on huippupelaajista vajausta"

Jukka Jalonen.

Jukka Jalonen ehti vaikuttaa Leijonissa kuusi vuotta. Kollegojen kritiikkiä Jalosella ei tule ikävä.

USA löi Leijonat MM-pronssiottelussa

Leijonien hieno nousu jäi ilman palkintoa

Leijonille luu käteen trilleristä - näin eteni MM-pronssiottelu 

"Mielessä enemmän v:llä alkavaa kuin haikeutta"

Leijona-kapteeni pettyneenä: "Tämä on ollut hieno aikakausi"

Jenkkikapteeni: "Yritimme vain tehdä ottelusta jännittävän"

Granlund: Joukkueesta voi olla todella ylpeä

"Ei paljon napostele, vaikka olisi sata maalia tehnyt"

Aaltosen sanat vähissä: "Eipä sitä tässä viitsi sanoa"

Antti Raanta kisakokemuksesta: "Sai joka päivä ilmaista ruokaa" 

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä