Jalkapallo |

PSG kahmimassa riveihinsä brasilialaislahjakkuuden

Lucas Moura on vahvistanut neuvottelevansa Paris Saint-Germainin kanssa. Siirtomarkkinoilla remunnut PSG on heitellyt yli 80 miljoonaa uusiin pelaajiin.

Brasilian Neymar ja Lucas Moura harjoittelukentällä
Brasilialaiset Neymar (vas.) ja Lucas Moura ovat olleet kesän siirtomarkkinoiden kuumia puheenaiheita. Kuva: EPA

Brasilialaislupaus Lucas Moura näyttää olevan matkalla Pariisiin, kertoo ESPN.

Lehtitietojen mukaan myös Manchester Unitedin tähtäimessä ollut Moura on vahvistanut neuvottelevansa Paris Saint-Germainin kanssa.

Sao Paulon 19-vuotias tähti olisi jatkoa pariisilaisseuran nimihankinnoille. PSG:n riveihin on liittynyt kesän aikana jo Zlatan Ibrahimovic, Thiago Silva ja Ezequiel Lavezzi. Rahaa on palanut markkinoille arvioiden mukaan yli 80 miljoonaa euroa.

ESPN:n mukaan PSG olisi iskenyt pöytään 45 miljoonan euron tarjouksen.

Folha-lehdelle jalkapallon olympiaturnauksessa pelaava Moura sanoi olevansa valmis pelaamaan Brasilian sarjakauden jälkeen eli aikaisintaan tammikuussa.

- Olen puhunut Thiago Silvan ja Leonardon kanssa ja he ovat kertoneet paljon hyviä asioita seurasta, Moura sanoi Globo Esporten mukaan.

Kommentoi aihetta

(16 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Sethy

Ilmoita asiattomasta kommentista

PSG on mestareidenliigan puolivälieräainesta jo ens vuonna. Ja jos sinne pääsee on mahikset myös koko hoito voittaa.



nojoo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Jokainen joukkue tarvitsee "tähden/tähtiä", joka kannattelee joukkuetta tärkeillä hetkillä. Varmasti PSG nousee varteen otettavaksi joukkueeksi ihan puolivälieriin asti ellei pidemmällekin parissa vuodessa viimeistään.


urpo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Matkaa puolivälieriin ucl:ssä saattaa tosin haitata, että joukkue on arvonnoissa vasta neloskorissa. Esim. Real Madrid, Man City ja Juventus voivat hyvinkin tulla vastaan jo alkulohkossa. Arvonnoilla on siis melko suuri vaikutus jatkoon.

Toki PSG on erittäin varteenotettava menestyjä. Viime kauden paras pelaaja Nene tosin saattaa vielä siirtyä muualle.


Jope

Ilmoita asiattomasta kommentista

45 miljoonaa lupauksesta joka ei ole vielä edes Brasilianliigassa lyönyt varsinaisesti itseään läpi. Meneillään olevissa olympialaisissakin pelannut vain jämäminuutteja. Viimeistään nyt pitäisi FIFA:n puuttua näiden uusrikkaiden seurojen rahankäyttöön. Siirtosumma budjetit olisivat tervetulleita jalkapalloon tai kohta ei pelaajia pysty ostamaan enää kuin sheikkien ja oligarkkien omistamat seurat. Ei se palvele ketään että Chelsea ja PSG ostavat pelaajia joka kausi yli sadalla miljoonalla sekä maksavat tuplasti sen mitä toiset seurat pelaajasta tarjoaa. Esim. Tottenham tarjosi Oscarista 15 miljoonaa ja sitten Chelsea löi pöytään 32 miljoonaa. Tuolla tavalla pelaajien hinnat ovat nousseet pilviin. Seurat hylkäävät muiden tarjoukset ja odottavat vain Chelsean ja PSG:n tarjouksia koska tietävät että ne maksavat tuplasti enemmän.


Oligarkki

Ilmoita asiattomasta kommentista

Niin...ja Pool ei oo käyttäny pariin kauteen, kun 150M€...Ja ken tietää paljon esim. Real laittanut likoon...Kyllä nykyaikana raha ratkasee, turha siitä on valittaa.




Spurs

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ja Man Cityhän ei ole käyttäny rahaa viime vuosina kuin? 350milj? Koko joukkue on ostettu. Ei siinä ole taloudestaan huolehtivilla ja vastuullisilla seuroilla mitään jakoa kun rosvot tulevat ja ostavat muut joukkueet tyhjiksi.


John Boston

Ilmoita asiattomasta kommentista

No kohtahan tää homma loppuu kun UEFAN Financial Fair Play -säännöt tulevat voimaan, joiden mukaan seurojen menot eivät saa ylittää tuloja. Tämän takia isot joukkueet ostavat nyt suurella rahalla pelaajia koska tietävät ettei tämä tulevaisuudessa ole mahdollista. Myös tämän takia Berlusconi myi nyt Thiago Silvan ja Ibran, koska ensi kaudella PSG ei olisi näistä herroista suuria siirtosummia pystynyt maksamaan.

Kyllä tämä ostovimma tulee tasoittumaan ja nuoriin panostetaan tulevaisuudessa varmasti enemmän. Arsene Wengerin lompakko kiinni -politiikka toimii varmasti jatkossa paremmin. On kuitenkin tosiasia, että seurojen tulot ovat vielä hyvin kaukana toisistaan eli saa nähdä miten tämä säännöstö markkinoita muuttaa. Toivottavasti parempaan suuntaan.


Toinen Köyhtyy, Toinen rikastu

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mutta eikö se ole niin että jos moura siirtyy psg:hen ja Oscar chelseaan niin sitten brasilialais seurat saavat rahaa jolla joko rahoittaa junioritoimintaa tai ostavat jostakin muualta hyviä pelaajia, hyviä pelaajia on maailmassa paljon.


jaa-a

Ilmoita asiattomasta kommentista

Rahajengeille stoppi? Mitäpä siinä vaiheessa pitää tehdä, jos megarikas omistaja vippaa 500 miljoonaa siirtoihin? Ei paranneta joukkueen osa-alueita, koska ei kehdata?

En pidä siitä, että City/PSG yms arabirahoitteiset seurat vievät pelaajia megapalkoillaan (osa jää jumittamaan sopimuksensa loppuun, kun muut seurat eivät ole halukkaita moisia viikkosummia maksamaan). Mutta mitä tälle voi tehdä? Kaavailtu Financial Fair Play todennäköisesti vain lisää isojen ja pienien joukkueiden välistä kuilua. Isoilla joukkueilla on aina rahaa, mutta yhtäkkiä eivät pienetkään seurat voi ostaa pelaajia velkarahalla.


Fair Play?

Ilmoita asiattomasta kommentista

FFP:stä: seuran fasiliteetteihin kuluvia menoja ei lasketa mukaan. Nytkin mm. Real on rakentamassa uutta jättiteemapuistoa Arabiemiraatteihin (tai sinne päin). City rakentaa järkyttävän suuren harjoittelukeskuksen/junnuakatemian. Kyllä isot seurat, sekä varsinkin öljyrahaseurat, löytävät keinot kartuttaa tuloja.


nojoo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Tämä tolkuton rahan käytto on järjetöntä, mutta toisaalta myös ymmärrettävää. Katsokaa vaikka Real, Barca, ManC, ManU, Chelsea, Liverpool jne., miten joku "uusi" pienemipi seura voisi edes haaveilla UCL-paikoista, jos suuret ja isot ovat jo valmiiksi hankkineet tähdet isolla rahalla ja maksavat heille lisäksi isoa palkkaa.

Se, että yhtenä vuotena pistää rahaa palamaan parisata-miljoonaa ja saa kasaan sellaisen joukkueen, joka pystyy taistelemaan suuria vastaan on minusta ihan suotavaa, mutta jos ostavat uusia pelaajia joka vuosi yhtä suurilla summilla niin se on järjetöntä.

En tiedä tarkelleen, miten tämä FIFAn Fair Play tulee toimimaan, mutta minusta on se on hieman tyhmää, jos pitää tehdä 50 miljoona voittoa joka vuosi, jos haluaa ostaa pelaajia 50 miljoonalla. Pitäisi olla ns. 3 tai 5 vuoden tiliote, jossa yhtenä vuotena voisi ostaa niitä pelaajia 50 miljoonalla, mutta muina vuosina pitäisi sitten tehdä yhteensä tuon 50 miljoonan edestä voittoa.


seppo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Barca maksoi Zlatanista 70 Me ja möi 20 Me hintaan kauden ja 21 maalin jälkeen, mutta PSG on se ahne. Esim LaLigassa hyvin menestynyt Malaga sai tv-tuloista 14Me ja Barca 144Me, niin miten kuvittelet Malagalla olevan mitään mahkuja barcaa vastaan siirtomarkkinoilla?


Köyhis

Ilmoita asiattomasta kommentista

Aivan naurettavia summia maksetaan 19-vuotiaista pelaajista! PSG:n, Chelsea, Man Cityn yms. kaltaiset seurat vääristävät markkinat aivan täysin. Onneksi FIFAn Financial Fair Play säännöt tulevat voimaan piakkoin. Talouskriisi my ass!

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Infografiikka: Saksa vielä muiden futiksen suurmaiden perässä euromenestyksessä

Bayern-pelaajat onnittelevat Mario Gomezia (oik.)

Espanja, Italia ja Englanti ovat olleet edustettuina Saksaa useammin Euroopan cupin ja Mestarien liigan loppuottelussa.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä