Lontoo Purjehdus |

Purjehduksessa muhii karmea fiasko - viedäänkö Suomelta mahdollisuus olympiakultaan?

Silja Lehtisen venekunnan haaveet selvitä olympiafinaaliin voivat romuttua ikävällä tavalla. Yle Urheilu seuraa tilanteen kehittymistä.

kanerva wullf lehtinen
Kuva: Lehtikuva

Liian heikoksi tyyntynyt tuuli keskeytti olympiapurjehduksen match race -välierät perjantaina iltapäivällä. Kisajärjestäjät ovat ilmoittaneet, että mikäli lähtöjä ei päästä jatkamaan kello 19.30 mennessä, finalistit ratkotaan purjehtimatta.

Silja Lehtisen venekunnan ja Australian välieräkamppailu on kahden purjehditun lähdön jälkeen tilanteessa 1-1. Mikäli loput lähdöt jäävät purjehtimatta, finaalipaikka ratkeaa alkusarjalähtöjen perusteella. Australia purjehti koko alkusarjan tappioitta, joten jos tuuli ei Weymouthissa enää ylly, Suomen haaveet selvitä olympiafinaaliin romuttuvat ikävällä tavalla.

- Kisajärjestäjät rakentavat parhaillaan uutta rataa rannan läheisyyteen ja ovat toiveikkaita, että lähtöjä päästäisiin jatkamaan vielä aikarajan puitteissa, Yle Urheilun toimittaja Riikka Smolander raportoi Weymouthista.

Kommentoi aihetta

(24 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

SUOMI

Ilmoita asiattomasta kommentista

Eihän se olisi ollenkaan reilua että alkusarja ratkaisee. Nää "pleijarit" on nimenomaan ne missä koko homma alkaa! Jos huomenna kerran on hyvä keli niin eikös semejä vois purjehtia silloin ja finaalit heti perään? Suutun aika pahasti jos Suomelta viedään mahdollisuus olympiakultaan.





TT

Ilmoita asiattomasta kommentista

Onko typerämpää järjestelmää? Ko. laji olisi voitu aloittaa vaikka viime viikon lauantaina jolloin varapäiviä olisi edes yksi lisää. Eikä mitään välipäiviä sail-offissa silloin kun tuuli näyttää epävarmalta. Lauantaina aloitus, sail-off peräkkäisinä päivinä niin nyt olisi finaalipari selvillä. Ja se voitaisiin huomenna ratkaista purjehtimalla.




Törkeää

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kisajärjestäjät ovat olleet pihalla kuin lumiukot. Luulisi, että he olisivat voineet suunnitella varapäivän välierien ja finaalien väliin tällaisen tilanteen välttämiseksi. Toivotaan, että pääsevät purjehtimaan, ja oikeus tapahtuu.


Jussi Espoosta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Olisiko kellään asiantuntijalla tiedossa ko. purjehdusluokan sääntöpykälää, jonka mukaan päätös on tehty vai joutuuko kansainvälinen urheilun oikeusturvalautakunta CAS asian tiimoilta jonkun joukkueen ( on myös toinen välierä Venäjä vs. Espanja ) valituksen pikaisesti käsittelemään?


Urheilun pääuutiset

NHL

Vakuuttava Rask nollasi Chicagon - Boston jyräsi toiseen voittoon

tuukka rask boston bruins

Boston nollasi kotikaukalossaan Chicagon vakuuttavan esityksen jälkeen 2-0. Tuukka Rask on pitänyt maalinsa puhtaana lähes 123 minuuttia.

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä