"Lemaitre ei ole valmis haastamaan Boltia"
Kolme kultamitalia pikajuoksuista kahminut Christophe Lemaitre oli Barcelonan EM-kisojen suurin tähti. Kovista meriiteistään huolimatta ranskalainen ei ole ainakaan sprintterilegenda Valeri Borzovin mielestä vielä haastamaan Usain Boltia ja muita maailman kärkinimiä.
- Hän on nuori ja voimakas, mutta olen hieman epäileväinen. Hänen täytyy päästä 9,6 sekuntiin eikä se ole vielä mahdollista. En ole varma, pystyykö hän kilpailemaan amerikkalaisten ja jamaikalaisten kanssa, sadan ja 200 metrin olympiavoittaja Borzov laukoi.
Lemaitre voitti Barcelonassa satasen ajalla 10,11 ja 200 metrin ajalla 20.37. Ne ovat vielä kaukana Boltin maailmanennätyksistä (9,58 ja 19,19).
- On vielä liian aikaista puhua Boltin tai Gayn haastamisesta. Ajattelemme vain itseämme ja kehittymistä. Siinä on jo tarpeeksi tekemistä, Lemaitren kanssa viestikultaan Barcelonassa juossut Martial Mbandjock kommentoi.
Ranska keräsi Barcelonan kisoista peräti 18 mitalia, joista kahdeksan olivat kultaisia.
Tuoreimmat aiheesta: Yleisurheilu
Sampo Lehtola heitti keihästä pitkästä aikaa
Paluukilpailun voittotulos jäi vaatimattomaksi: 75,21 metriä.
Bergius ylitti Lontoon A-rajan
Seiväshyppääjä Jere Bergius on ylittänyt Haapajärvellä Lontoon olympiakisojen A-rajan 572. Suomalainen tavoittelee kesän molemmissa arvokisoissa finaalipaikkaa.
Heinä ja Bergdahl juoksivat kotimaiset kärkiajat
Suomalaiset kisasivat Saksan Dessau-Rosslassa. Visa Hongisto teki parhaan tuloksensa kolmeen vuoteen 200 metrillä.
Bolt synkisteli: Enpä ole juossut näin huonosti pitkään aikaan
Jamaikan sprintterihirmu Usain Bolt jäi kauas aikatavoitteestaan suoran mitalla Ostravassa.
Vesely ja Thorkildsen omilla luvuilla - 80 metriä liikaa Pitkämäelle
Vitezslav Vesely voitti Ostravassa keihäänheiton tuloksella 85,67. Mainion sarjan heittänyt tshekki kiskaisi neljä kertaa yli 84 metrin. Tero Pitkämäki oli jälleen vaisu.
Jonathan Åstrand rikkoi EM-rajan Ostravassa
Jonathan Åstrand rikkoi Helsingin EM-kilpailuiden A-tulosrajan tämän kauden ensimmäisessä 200 metrin kilpailussaan Ostravassa.
Koririlla kova tavoite: 10000 metriä alle Vainion SE:n
Turun Urheiluliiton Lewis Korir aikoo juosta hurjavauhtisen 10000 metriä Saarijärven uusitulla urheilukentällä sunnuntaina. Hän tavoittelee Martti Vainion Suomen ennätystä nopeampaa aikaa.
Kyyrö sinkautti yli EM-rajan
Mikko Kyyrö heitti kiekossa yli EM-rajan torstaina Vuosaaressa. Hänen pisin kaarensa kantoi 61,27.
Pars moukaroi kauden kärkituloksen
Unkarin Krisztián Pars moukaroi Ostravan kansainvälisissä yleisurheilukisoissa maailman kärkituloksen 82,28. Naisten moukariykkönen oli Saksan Betty Heidler.
Sandells hyvässä vauhdissa Oslossa
Kalevan kisojen viimekesäinen 800 ja 1500 metrin voittaja IK Falkenin Niclas Sandells juoksi Norjan Eliittikisoissa Oslossa 3000 metrillä hyvään aikaan 7.53,12.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.