"Mieleinen arvontatulos, mutta kivikova urakka"
Suomen lentopallomaajoukkueen kakkosvalmentaja Jussi Heino oli tyytyväinen olympiakarsintaturnauksen lohkoarvontaan. Heino kuitenkin muistutti YLE Urheilun haastattelussa, että karsinnan voittaminen ja Lontooseen selviäminen on huikea urakka.
- Varmasti ihan mieleinen arvontatulos. Oli erinomainen asia välttää isäntämaa Bulgaria, joka on pitkään ollut yksi lajin kärkimaista maailmassa. Italian ja Serbian väliltä oli aika makuasia kumpi heistä tulee samaan lohkoon. Italialle hävittiin kahdesti EM-kisoissa, joten nyt on hieno revanssin paikka. Saksa ja Slovakia eivät missään nimessä ole voittamattomia. Hyvin pelaamalla ollaan välierissä, uskoo Heino.
Mikäli Suomi selviäisi alkulohkossaan kahden parhaan joukkoon, tulisi seuraava vastustaja joukosta Serbia, Bulgaria, Espanja, Slovenia. Mitään suosikkivastustajia ei Heinon mukaan toki löydy.
- Bulgarialla on kotijoukkueena varmasti hirveän iso halu menestyä ja kaikki edut puolellaan. Se on äärettömän hankala vastustaja. Jos siellä toisena joukkueena vastassa olisi Serbia, niin eihän Euroopan mestarikaan mikään helppo ole. Serbian voittamisesta on meillä kuitenkin kokemusta viime kesän maailmanliigasta.
Kovia maita on siis voitettava mikäli kisaliput Lontooseen mielii lunastaa.
- Onhan se huikea urakka. Siellä on EM-kisojen kaksi parasta ja niiden lisäksi Bulgaria, sekä kaikki muut porukat, jotka ovat mielestäni Suomen tasolla. Käytännössä kaikki viisi peliä on voitettava. Se on kova urakka, mutta nähdäkseni mahdollinen. Kun joukkue on hyvässä kunnossa, niin varmasti taistelemme jokaisen ottelun voitosta.
- Valmistautumisaikaa karsintaturnaukseen ei ole Euroopan sarjojen loppumisen jälkeen kovin paljoa. Se on varmasti meidän etu, sillä maajoukkueemme on ollut jo useamman vuoden yhdessä ja pelaajat tuntevat toisensa hyvin. Fiilis on varmasti ensimmäisestä päivästä lähtien hyvä, toteaa Heino.
Tuoreimmat aiheesta: Lentopallo
Nyströmit venyivät kolmanneksi Euroopan kiertueen avauksessa
Emilia ja Erika Nyström ottivat neljännen mitalisijansa Euroopan kiertueella. Suomalaiskaksoset kukistivat Badenissa, Itävallassa pronssiottelussa slovakialaiset Natalia Dubovcovan ja Dominika Nestarcovan.
Riikka Lehtonen kauden paras lentopalloilija
Italian A1-liigan Piacenzassa hyvällä menestyksellä pelannut Riikka Lehtonen on valittu kauden parhaaksi lentopalloilijaksi. Kauden mieslentopalloilijaksi nimettiin maajoukkuepassari Mikko Esko.
Venäjä varmisti paikan Lontooseen
Venäjän naisten lentopallojoukkue kukisti Japanin Tokiossa pelattavassa olympiakarsintaturnauksessa. Voitto takasi joukkueelle paikan Lontoon kisoihin.
Nyströmit välieriin Badenissa
Emilia ja Erika Nyström etenivät lauantaiaamuna beach volleyn Euroopan kiertueen Itävallan osakilpailun välieriin Badenissa.
Nyströmeillä kahden voiton päivä Itävallassa
Siskokset varmistivat vähintään viidennen sijan Euroopan kiertueen osakilpailusta. Iltapäivällä kaatui viime vuoden MM-nelonen.
Suomen kärkihakkurin Maailmanliigakausi ohi
Loistavasti lentopallon Maailmanliigan avausturnauksessa Torontossa esiintynyt hakkuri Olli-Pekka Ojansivu joutuu jättämään loppukesän pelit väliin vatsalihasvamman takia.
Nyströmit tähtäävät olympiakentille
Beach volley -ammattilaiset Erika ja Emilia Nyström tavoittelevat pääsyä Lontoon olympiakisoihin. Lontoon kisoihin vaaditaan vielä onnistumisia kevätkesän turnauksissa.
Lentismiehet kohtaavat EM-karsinnoissa Romanian
Romania kukisti Kyproksen kahdesti lentopallon miesten EM-karsintojen ensimmäisellä kierroksella ja eteni toiselle kierrokselle samaan lohkoon Suomen, Kreikan ja Montenegron kanssa.
Brasilia väänsi väkisin voiton lentismiehistä
Brasilia vei nimiinsä Torontossa pelatun Maailmanliigan avausturnauksen päätösottelun Suomea vastaan erin 3-1 (23-25, 25-13, 25-22, 31-29).
Oivasen penkittäminen avasi Suomen hyökkäyksen
Olli-Pekka Ojansivu oli valmis hakkurin vastuuseen. Suomen vastuuvalmentajan mukaan henkinen valmius toi voiton.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.