Euro 2012 |

Ramos: Riitely tuskin vaikuttaa Ranskaan

Espanjan puolustaja toivoo, ettei lauantaina ole Karim Benzeman päivä. Sergio Ramosin mielestä voittaminen nousee riitelyn edelle.

Sergio Ramos
Kuva: AFP / Lehtikuva

Ranska ja Espanja kohtaavat lauantaina jalkapallon EM-kisojen puolivälierässä ja etukäteen punapaidoille on aseteltu reilusti pienempää kerrointa.

Yksi iso kysymys kuuluu, millä tolalla on Ranskan joukkuehenki. Pelaajien kärhämöinti Ruotsi-tappion jälkeen on herättänyt paljon keskustelua.

Espanjan topparina luutineen Real Madridin Sergio Ramosin mukaan kysymys on normaalista tunteiden purkauksesta.

- Kun panokset ovat kovat, voittaminen on tärkeämpää kuin pukuhuoneessa riitely. Tällaista tapahtuu joka kopissa, enkä usko, että se vaikuttaa joukkueeseen, Ramos sanoo.

Hän kohtaa lauantaina joukkuetoverinsa Karim Benzeman. Ramos vakuuttaa ranskalaislehti L'Equipelle, että punapaitojen puolustus on varuillaan.

- Benzema ei ole vielä saanut turnauksessa maalia aikaan, mutta hän on hyökkääjä, joka tekee töitä joukkueen eteen. Tarvitaan vain minuutin tai sekunnin herpaantuminen ja se voi muuttua maaliksi, Ramos puolusti joukkuetoveriaan.

- Toivon, ettei ole hänen päivänsä.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä