Ratsastushopeaa pokannut Karjalainen saattaa jatkaa Rioon
Projekti oli tarkoitus päättää Lontooseen, mutta menestys toi intoa jatkaa. Karjalainen olisi Riossa vasta 54-vuotias ratsastaja.
Katja Karjalainen ehti päättää lopettavansa Lontoon paralympialaisiin. Ratsu Rosien kanssa saavutettu hopea on tuonut kuitenkin uutta pilkettä 50-vuotiaan urheilijan silmään.
- Kun ryhdyin tähän projektiin, ajattelin, että Lontoo on maalini ja siihen ura loppuu, Karjalainen sanoo.
- Nyt täytyy myöntää, että pikkuisen on ajatusta jatkamisesta. Ratsastushan ei ole iästä kiinni. Itse asiassa iän tuoma kokemus on yksi valtti. Olympialaisissa oli 70-vuotias japanilaisratsastaja, joka tuumasi jatkavansa, jos hevosella riittää ikää.
Karjalainen pääsi mitalikahville vuorokautta ratsastushopean jälkeen. Hevosellekin tarjottiin omat herkkunsa palkinnoksi huippusuorituksesta.
- Rosie on Kyra Kyrklundin tallilla syömässä porkkana-omena-kakkua, Karjalainen naurahti.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.