Riikka Lehtosen ura jatkuu Italiassa
Arvostettu laitahyökkääjä vahvistaa Italian pääsarjaan noussutta Icos Cremaa.
Suomen menestynein lentopalloilija Riikka Lehtonen jatkaa uraansa Italian liigassa. Arvostetun laitahyökkääjän uusi seura on pääsarjaan noussut Icos Crema.
Lehtonen, 33, takoo palloa jo kuudennessa italialaisjoukkueessa. Hän oli voittamassa Italian mestaruutta jo kaudella 2005-06 Bergamossa. Muut seurat ovat olleet Vicenza (2004-05), Pavia 2008, Perugia (2009-10) ja Piacenza (2011-12).
- Italiaan on kiva palata. Se on minulle kuin toinen koti. Nyt olympiakisojen aikaan on ollut mukavaa seurata erityisesti Italian lentopalloa, kun entiset seurakaverit pelaavat Lontoossa. Täytyy myöntää, että olympiakisat ovat suuri unelma myös minulle, Lehtonen kuvailee Lentopalloliiton tiedotteessa.
Viime kausi Piacenzassa oli uuteen kukkaan puhjenneelle suomalaiselle yksi hänen uransa parhaista. Hän tahditti kokeneen joukkueen Italian liigan välieriin ja cupin loppuotteluun. Saavutukset yllättivät kaikki.
- Oli rentoa pelata, kun kaikki tiesivät mitä tekevät. Ei tarvinnut yrittää ihmeitä eikä kiristellä hampaita missään vaiheessa, Lehtonen kertaa.
Creman joukkue on vielä kokoamisvaiheessa, mutta enteet ovat hyvät. Lehtonen saa rinnalleen vahvoja pelaajia. Lopulliset tavoitteet muotoutuvat vasta myöhemmin.
- Odotan tulevaa todella positiivisin mielin. Seuran sponsoriasiat ovat kunnossa ja seutu on tuttu, vain 40 kilometrin päässä viime kauden pelipaikasta. Lähellä on paljon tuttuja.
Lehtosella oli runsaasti kysyntää viime kauden jälkeen.
- Puolalaisesta Mestarien liigan joukkueesta tuli mielenkiintoinen tarjous. Mietin sitä pitkään, mutta tämä vei kuitenkin voiton. Italiassa on sitä jotakin.
Lehtonen on pelannut ulkomailla vuodesta 1999 lähtien. Hän on käynyt Italian ohella Ranskassa, Japanissa, Turkissa, Kreikassa ja Azerbaidzhanissa.
Komealta meriittilistalta löytyvät muun muassa kaksi Mestarien liigan voittoa (2002, 2003) ja kaksi pronssia (2004, 2006), Challenge Cupin voitto 2008 sekä Italian cupin voitto 2006.
Tuoreimmat aiheesta: Lentopallo
Lentopallomaajoukkue sähläsi ja hävisi
Suomen lentopallomaajoukkueen toinen ottelu Tšekkiä vastaan päättyi tiukan taistelun jälkeen tappioon Benatky nad Jizeroussa. Tšekki vei pelin 3-1 (25-23, 25-18, 22-25, 32-30).
Sammelvuo Suomen tavoitteista: ”Hyvä Maailmanliiga ja EM-kisoissa räväytetään”
Suomen maajoukkueen päävalmentaja Tuomas Sammelvuo oli tyytyväinen voitokkaaseen debyyttiinsä.
Sammelvuolla onnistunut debyytti – Suomi päihitti Tšekin
Suomen lentopallomaajoukkue voitti harjoitusmaaottelussa Tšekin erin 3-1.
Suomen mestari vahvisti rivejään uusilla pelaajilla
Kokkolan Tiikerit ilmoitti tehneensä neljä uutta pelaajasopimusta.
Antti Leppälä jatkaa Tiikereissä
Lentopallojoukkue Kokkolan Tiikerit on tehnyt neljä uutta sopimusta. Antti Leppälä jatkaa mestarijoukkueessa. Joukkueeseen liittyvät myös Markus Väisänen Saimaa Volleysta, Kasper Vuorinen Muuramesta ja Tomi Mutka Isku Volleysta. Neuvotteluja käydään yhä muutamien kotimaisten ja ulkomaisten pelaajien kanssa.
Lentopallomaajoukkueen päävalmentajan huikea selostus - Katso paljon puhuvat kuvat!
Suomen lentopallomaajoukkueen uusi päävalmentaja Tuomas Sammelvuo innostui selostamaan hurmioituneesti Ylen Urheiluruudun selostuskaraokessa Kuopiossa sunnuntaina.
Sammelvuo haluaa tehdä lentopalloyhteistyötä Venäjän kanssa
Suomen lentopallomaajoukkueen uusi päävalmentaja Tuomas Sammelvuo kaavailee maajoukkueyhteistyötä maailman parhaimman lentopallomaan Venäjän kanssa.
Viro löi lentopallonaiset 10 vuoden tauon jälkeen
Suomen naisten lentopallomaajoukkue päätti Viron kolmen ottelun maaottelusarjan heikoimpaan esitykseensä. Viro otti ensimmäisen voittonsa Suomesta kymmeneen vuoteen.
Tervaportti kauden paras lentopalloilija
Lentopallokauden parhaat palkittiin lauantaina. Belgiassa ammattilaisena pelaava Eemi Tervaportti valittiin kauden parhaaksi pelaajaksi.
Lentopallonaiset toistamiseen Viroa parempia
Suomen naisten lentopallomaajoukkueen peli parani toisessa ottelussa Viroa vastaan. Suomi viimeistelee kuntoaan ensi viikon MM-karsintoja varten.
