Ronaldo: Altavastaajan asema sopii Portugalille
Kapteeni Cristiano Ronaldo uskoo Portugalin etenevän jatkoon kovasta EM-lohkostaan. Hän pitää Espanjaa suurimpana suosikkina mestariksi.
Kapteeni Cristiano Ronaldon mielestä Portugalin harteilla ei ole paineita puolentoista viikon kuluttua käynnistyvässä jalkapallon EM-lopputurnauksessa.
Jatkokarsintojen kautta kisalippunsa varmistanut Portugali arvottiin kovaan B-lohkoon yhdessä Saksan, Hollannin ja Tanskan kanssa.
- Tiedämme olevamme kuolemanlohkossa Saksan, Hollannin ja sen joukkueen kanssa, joka pudotti meidät karsinnoissa (jatkokarsintaan), eli Tanskan, Ronaldo kertoo seurajoukkueensa Real Madridin yhteistyökumppanin julkaisemassa haastattelussa.
- Niistä tulee erittäin kovia otteluja, mutta olen luottavainen sen suhteen, että selviydymme lohkovaiheesta jatkoon. Tiedän, ettemme ole suosikkeja. Se sopii meille, hän jatkaa.
Portugalin pelaajille buuattiin lauantaina joukkueen jäätyä maalittomaan tasatulokseen Makedonian kanssa. Seuraavassa harjoitusottelussa vastaan asettuu Turkki.
Ronaldo toivoo Portugalin yllättävän kaikki ja nappaavan EM-tittelin, mutta hän uskoo Espanjan uusivan mestaruutensa.
- En usko, että tässä EM-lopputurnauksessa nähdään yllätyksiä. Espanja on erittäin vahva, ja aivan heidän takanaan on joitakin joukkueita.
Ronaldon, 27, omat arvoturnausnäytöt ovat jääneet vähäisiksi. Hän teki kaikissa kolmessa edellisessä MM- tai EM-turnauksessaan vain yhden maalin.

Kommentoi aihetta
(13 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
sssss
Ilmoita asiattomasta kommentistaParempi se 1 maali on kuin messin 0 maalia.
seppo
Ilmoita asiattomasta kommentistaNäyttöihin voi lisätä Englannin pudottamisen kisoissa jäätävällä pilkulla vuonna 2008.
Raúl
Ilmoita asiattomasta kommentistaEikö muka mitään muuta kommenttia löytynyt ? Ja itse olen siis Real-fani mutten jaksa alentua moiseen...
m
Ilmoita asiattomasta kommentistaEipä englanti pelannut vuoden 2008 kisoissa, että siinä mielessä ronaldolta melkoinen suoritus. tai varsinkin messiltä jos häntä meinasit..
seppo
Ilmoita asiattomasta kommentistaNäppäilyvirhe, olikin siis Saksan kisoissa. En muistanut että CR7 oli jo noin nuorena ratkaisemassa.
Noita Ronaldon maajoukkuepelejä kritisoitaessa täytyy toki huomioida että esim. edellisissä kisoissa Portugalilla oli kovissa peleissä kahdeksan puolustavan lisäksi Danny ja CR7. Ronaldon rooli on käytännössä pelata laidalla, olla pelinrakentaja ja olla maalintekijä. Aika harvalle pelaajalle moista vastuuta laitetaan. muut hyökkäyspään pelaajat ovat sitten luokkaa Postiga.
Sethy
Ilmoita asiattomasta kommentista``Ronaldon rooli on käytännössä pelata laidalla, olla pelinrakentaja ja olla maalintekijä. Aika harvalle pelaajalle moista vastuuta laitetaan.´´
Joo Messi taitaa olla maailmassa ainut joka kantaa tollasta vastuuta. Ei ehkä laidalla aina pelaa mut rakentaa maalipaikat ja viimeistelee ne.
Leijona
Ilmoita asiattomasta kommentistaSeppo on selvästikin perillä 2008 EM.kisoista....
Englanti karsiutui niistä kisoista
seppo
Ilmoita asiattomasta kommentista"Joo Messi taitaa olla maailmassa ainut joka kantaa tollasta vastuuta"
Tietysti se messi pitää tähänkin sekoittaa? Ronaldon kanssa maajoukkueen kk:ssa ja hyökkäyksessä: Danny, Tiago, Pepe, Coentrao, Postiga, Meireles yms.. Messillä Sanchez, Xavi, Iniesta Fab4 ja kaikki muut vastaavat. Eiköhän Portugalin maajoukkueen rakentelu ja hyökkäys ylipäätään ole yhden miehen varassa. Argentiinasta tai varsinkaan barcasta en sanoisi samaa. Ymmärrätkö?
m
Ilmoita asiattomasta kommentistaRonaldo oli em-kisoissa mukana jo vuonna 2004, ja silloinkin portugali pudotti juurikin englannin rankkareilla.
War
Ilmoita asiattomasta kommentistaSepolta pakko kysyä että mistä lähtien Xavi, Iniesta ja kumppanit ovat pelanneet Argentiinan maajoukkueessa?
seppo
Ilmoita asiattomasta kommentista"Sepolta pakko kysyä että mistä lähtien Xavi, Iniesta ja kumppanit ovat pelanneet Argentiinan maajoukkueessa?"
-Missä kohtaa näin väitin? Oliko tuota nyt niin vaikea ymmärtää?
TheOperator
Ilmoita asiattomasta kommentistaseppo sekotat nyt vähän puurot ja vellit sekaisin...vertailet ronaldoa maajoukkueessa vs messiä seurajoukkueessa...no samapa tuo.
ei se ronaldokaan paljoa aikaan saa kun vierellä ei ole özil, di maria, khedira, kaka, higuain, benzema....
sehän nähdään kumpi saa enemmän aikaan mm-2014 messi vai ronaldo (jos portugali pääsee kisoihin)...voin lyödä vetoa ensin mainitun puolesta!
La Ligan fani
Ilmoita asiattomasta kommentistaHyvä, että Portugalin kapteeni Ronaldo keskittyy jalkapallon pelaamiseen ja jättää Lissabonin yökerho kahakoinnit taakseen. Etelä euroopan lehdistö kertoo Ronaldon 'hurjan' yön seikkailuista.