Rukajärvi puolustaa X Games -mestaruuttaan
Extreme-urheilun talvilajien arvostetuin kilpailutapahtuma X Games starttaa tällä viikolla Aspenissa, Yhdysvalloissa. Kutsun vuoden seuratuimpaan kilpailuun on saanut neljä suomalaislaskijaa, joista Enni Rukajärvi puolustaa viime vuoden kultamitaliaan.
Rukajärven lisäksi kovatasoisessa seurassa taitojaan pääsevät näyttämään moninkertainen TTR-kiertueen voittaja ja olympiamitalisti Peetu Piiroinen, X Games -ensikertalainen Roope Tonteri sekä halfpipen MM-pronssimitalisti Markus Malin.
Rukajärvi on valmistautunut mittavaan talvitapahtumaan Rukalla ja Yhdysvalloissa. Naisella on takataskussaan myös muutama uusi temppu, joista hän ei vielä halua sen enempää kertoa.
- Olen yrittänyt laskea mahdollisemman paljon erilaisia juttuja. Rukalla pääsi hyvin laskemaan ja myös täällä Yhdysvalloissa olen päässyt treenaamaan vähän uusiakin juttuja. Katsotaan, tulevatko uudet temput kisaruniin mukaan vai ei, Rukajärvi totesi lumilautaliiton tiedotteessa.
Rukajärven mukaan naisten taso on noussu viime kaudesta ja laskut ovat tätä nykyä puhtaampia ja temppujen vaikeusastetta on lisätty. Slopestyle-kisan ennakkosuosikeiksi Rukajärvi nimeää USA:n Jamie Andersonin ja Kanadan Spencer O’Brienin.
- Finaali tulee tänä vuonna varmasti olemaan kovatasoisempi viime vuoteen verrattuna. Slopestyle-rata on kuulemma myös hyvä. Siinä on muutama reili ja neljä hyppyriä. Finaalipäiväksi on vain luvattu vähän huonoa ilmaa.
Miesten puolella Peetu Piiroinen kisaa X Gamesissa kaikissa lajeissa; slopestylessa, super-pipessa ja big airissa. Markus Malin nähdään super-pipessa ja Roope Tonteri slopestylessa.
Naisten slopestyle ja miesten big air finaalit kisataan tulevana perjantaina. Miesten slopestyle finaali on lauantaina ja X Gamesit päättävä miesten super-pipen finaali on sunnuntaina.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.