Lontoo 2012

Serbia marssi lentopallon olympiaturnaukseen

Serbiasta tuli yhdeksäs paikkansa Lontoon olympiakisojen miesten lentopalloturnaukseen varmistanut maa. Serbian paikka irtosi karsintaturnauksesta Japanista.

Serbia on varmistanut paikkansa Lontoon olympiakisojen miesten lentopalloturnaukseen. Paikka varmistui, kun Serbia kaatoi Iranin erin 3-0 ja varmisti voittonsa Japanin karsintaturnauksessa.

Serbialla on vielä yksi ottelu jäljellä, mutta sitä ei voi enää mikään maa saavuttaa. Kuudessa ottelussaan serbit ovat hävinneet vain yhden erän, joten pistemenetyksiä ei ole tullut.

Japanin turnauksessa on jaossa myös toinen olympiapaikka. Sen saa parhaiten sijoittuva aasialaisjoukkue. Iran taistelee paikasta kiivaimmin Japanin ja Kiinan kanssa.

Maailman karsintaturnauksia pelataan parhaillaan myös Saksassa ja Bulgariassa, joissa turnausten voittajat saavat liput Lontooseen.

Ennen Serbiaa paikkansa olympiaturnaukseen olivat varmistaneet isäntämaa Ison-Britannian lisäksi Venäjä, Puola, Brasilia, Tunisia, Yhdysvallat, Italia ja Argentiina.

Tuoreimmat aiheesta: Lontoo 2012

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

NÄKÖKULMA: Saksalainen jalkapallo voisi jo unohtaa alemmuuskompleksinsa

Borussia Dormundin pelaajat juhlivat voittoa Real Madridista

2000-luvun vaihteessa Saksan maajoukkueen kompuroinnin seurauksena koko maan juniorituotanto pantiin remonttiin. Nyt nuoria lahjakkuuksia putkahtelee vähän joka suunnalta.

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä