Jalkapallo |

Skottiliigan televisiointisopimus menossa uusiksi - "Selvitystilaan viikkojen sisällä"

Glasgow Rangersin kohtalo on viemässä liigalta jopa 20 miljoonaa euroa. Pikkuseurat pelkäävät joutuvansa tyhjän päälle.

Glasgow Rangersin stadionin portti
Kuva: AFP / Lehtikuva

Glasgow Rangersin taloussotkut ja putoaminen pohjasarjaan merkitsee myös skottiliigalle suuria talousvaikeuksia. Liigan 80 miljoonan punnan eli noin 102 miljoonan euron viisivuotisen televisiointisopimuksen piti alkaa ensi kaudesta.

Sopimus on kuitenkin kytketty sekä Celticin että Rangersin pelaamiseen korkeimmalla sarjatasolla. Glasgowlaisseurojen väliset kohtaamiset ovat olleet skottiliigan isoin tapahtuma, joka vetää katsojia ja mainostajia.

Liigaseurat äänestivät perjantaina, että Rangers joutuu aloittamaan kautensa Skotlannin kolmosliigasta.

Vaikka televisiointisopimus on pitkälti selvä, siinä ei brittilehti The Guardianin mukaan ole vielä allekirjoitusta. Nyt televisioyhtiöt ovat uhanneet joko neuvotella sopimuksen uudelleen tai vetäytyä siitä kokonaan. Guardianin tietojen perusteella sopimuksen arvo voisi laskea jopa 16 miljoonaa puntaa eli noin 20 miljoonaa euroa.

- Tulemme tekemään tiukasti töitä tulevina viikkoina, jotta voimme varmistaa kaupallisten yhteistyökumppaniemme kannan, Skotlannin Valioliigan toimitusjohtaja Neil Doncaster sanoi maanantaina.

Suurimman uhan alla ovat liigan pienet seurat, jotka ovat riippuvaisia televisiotuloista. Viime kaudella kahdeksanneksi sijoittuneen St. Mirrenin puheenjohtajan Stewart Gilmourin mukaan seurat saattaisivat joutua "selvitystilaan viikkojen sisällä".

Kommentoi aihetta

(12 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

haha

Ilmoita asiattomasta kommentista

Olisi kannattanut varmaan miettiä kannattaako potkia Rangers SPLstä?


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Aivan.Paljohan Celticin kerroin mestariksi..? :-D Olisi kiva tietää äänestystulos,mitkä seurat olivat ensimmäisenä pudottamassa Rangerssia alasarjaan? Mitehä Celtic äänesti?


Stadin Pyhimys

Ilmoita asiattomasta kommentista

Niin no. Tässä ei ole potkittu ketään minnekään. Rangers meni konkurssiin ja lakkasi olemasta. Sevco niminen yritys sitten osti konkurssipesän. Kyseessä ei siis enää ole sama Skotlannin mahtiseura vaan sen raunioille perustettu uusi samanniminen seura. Mm. suuri joukko Rangersien pelaajia on vaihtanut maisemaa, koska enää ei ole olemassa seuraa jonka kanssa heillä oli sopimus.

Tässä siis kysymys kuului, että pitäisikö tämän uuden seuran saada Rangersiltä jääneen paikan Skotlannin valioliigassa? SPL joukkueet ymmärtääkseni aika yksimielisesti olivat sitä mieltä, että ei pitäisi. Myöskään alempien sarjaportaiden joukkueet eivät halunneet antaa tälle uudelle seuralle paikkaa, joten lopulta seuran täytyy aloittaa neljänneltä sarjaportaalta.

Niin se vain on. Glasgow Rangers on lakannut olemasta. Joskin tähän uuteen seuraan tultanee liittämään Rangersin saavutukset ja historia.



nojoo

Ilmoita asiattomasta kommentista

En tiedä, miten Rangersin laita (miten on siis konkurssin jälkeinen rahoitus) on nyt eli siis kannattiko potkia seura ihan kolmosdivariin asti, vaikka ykkösdivari olisi riittänyt? Tietty monelle seuralle Rangersin pudottaminen oli iso hyöty, koska Celtic vie mestaruuden ja muut nousevat yhden pykälän, kun Rangers ei ole enää edellä.

Ihan oikein oli pudottaa Rangers, mutta alimmalle sarjatasolle?


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Päätös ei ollut yksimielinen.30´stä seurasta 5 oli vastaa ja 1 sarjaporras alaspäin olisi riittänyt rankuksi. Leed`s sai muistaakseni -10 pojon rankun selvitystilasta ja Juve 1 sarjaportaan alemmas lahjuksista! No se siitä ja mielestäni Rangers varmaa palaa huipulle jonkin miljardöörin rahukeilla..


Stadin Pyhimys

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mutta kun kyse ei ole mistään rangaistuksesta. Rangers meni konkurssiin ja seuran toiminta loppui siihen. Kyse ei ole mistään selvitystilasta vaan konkurssista. Toinen Skotlannin suurista seuroista, hienon historian omaava Rangers on iäti poissa. Surullista, mutta niin vain kävi.

Konkurssipesän pohjalle on perustettu uusi saman niminen seura. Miksi tämän UUDEN SEURAN pitäisi päästä automaattisesti ylimmälle sarjatasolle?

Eikös Italiassa Fiorentinalle käynyt aikoinaan samoin? Nyt en kyllä tarkkaan muista miltä tasolta uusi Fiorentina sai aloittaa. Ei ainakaan Serie Asta!


Sama Espanjassa

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kumma kun samaa ei nähdä Espanjassa? Barcelona kolmosdivariin?


nojoo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Eiköhän molemmat Real ja Barca joutaisi sinne "taloudellisesti", mutta ei ole La Ligaa ilman niitä, joten menisi muutkin seurat konkurssiin Espanjassa. Espanjassa ja Englannissa liiga saattaisi kestää, vaikka esim. ManU/Liverpool tai AcMilan/Juventus olisi poissa korkeimmalta sarjatasolta. Itse asiassa Juventus oli vuoden poissa, mutta ei taloudellisista syistä vaan sopupeliskandalin takia. Tai ylipäätään seura, joka on "yksi liigan vetovoimaisimmista seuroista" tippuisi pois niin olisi raskain tappio La Ligalle.


Offensive leftwinger

Ilmoita asiattomasta kommentista

Jos vanha seura kaatuu velkojensa alle ei uusi perustettu seura voi tietenkään aloittaa maan pääsarjatasolta. Joukkueiden talousdoping pitää saada kuriin ja sääntöjen pitää olla samat kaikille.


nojoo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei se alin sarjataso ehkä silti ole ihan oikea paikka. Kuvittele, Barcelona ja Real Madrid tai ManU, Chelsea, ManC, Liverpool alimmalla sarjatasolla. Tai millä joukkueilla nyt mahtaakaan olla miljoonien velat.


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Miljoona velat voi olla,jos ei mee selvitystilaan,tai konkurssii.Taitaa olla nii,että mainitsemasi seuroista vain meillä ja Cityllä on omistajalla rahoitus kunnossa.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä