SSV asettuu haastajan asemaan finaaleissa
SSV ja Tapanilan Erä aloittavat salibandyliigan loppuottelutaiston torstaina. Kolminkertainen Suomen mestari SSV on hallinnut lajia suvereenisti viime vuodet, mutta tällä kertaa joukkue on asettunut haastajan asemaan.
SSV:n kausi runkosarjassa oli vuoristorataa, mutta loppukaudesta joukkue jyräsi kuitenkin aina kakkoseksi asti. Puolivälierissä ja välierissä SSV niputti vastustajansa otteluvoitoin 3-0, mutta päävalmentaja Mika Ahosen mukaan ottelusarjat olivat tiukempia kuin mitä numerot antavat ymmärtää.
- Peli lähtee aina 0-0-lukemista liikkeelle. Oikeastaan vain Classic-sarjassa ensimmäinen peli tuli helposti, siinä Classic ei ollut valmiina. Toinen ja kolmas peli olivat jo vaikeita. Kyllä ne tiukkoja pelejä olivat, Ahonen muisteli.
Ahosen SSV on tällä kaudella nojannut lähes yhden ketjun varaan. Päävalmentaja on tyytyväinen, että pudotuspelien aikana liikenne sairashuoneelta on kulkenut vihdoin kaukalon suuntaan. Iskukyky alkaa olla hyvä tosipelien kynnyksellä.
- Se on parantunut koko ajan tässä pudotuspelien aikana. Olemme saaneet jopa miehiäkin mukaan sen verran, että pystymme pelaamaan isommalla materiaalilla. Se auttaa jo paljon, kun välillä on menty aika pienelläkin joukkueella. Nyt näyttää paremmalta, kun vaihtoehtojakin on.
Finaalivastustaja Erän päävalmentaja Petteri Bergman vihjaili loppuottelusarjan aattona, että Ahonen saattaa finaaleissa peluuttaa yhä enemmän kokenutta kaartiaan. Ahonen kuittasi, että koko joukkueen panosta tarvitaan Erän kaatamisessa.
- Se ei merkitse mitään, mikä nimi siellä selässä on. Jos peli ei maistu, niin katsotaan sitä sitten penkin päästä. Jokaiseen jätkään pitää luottaa. Eihän sitä muuten voi joukkuelajissa pärjätä, jos ei joukkueeseen voi luottaa.
Erän ja SSV:n edustajat eivät halunneet keskiviikon tiedotustilaisuudessaan asettua ennakkosuosikin asemaan. Ahonen totesi, ettei hänen kannaltaan ole mitään merkitystä sillä, kuka on suosikki ja kuka haastaja.
- Olemme itse olleet matalalla profiililla koko kauden. Meidän tapa ei ole lähteä huutelemaan. Eiköhän suomalaisissa palloilulajeissa ole parempi olla haastaja, Ahonen päätti.
Tuoreimmat aiheesta: Salibandy
Sveitsi nurin finaalissa - salibandytytöille MM-kultaa
Maailmanmestaruus on Suomelle ensimmäinen tyttöjen U19-ikäluokassa. Suomi on nyt hallitseva maailmanmestari kolmessa eri luokassa.
Suomen salibandytytöt pelaavat maailmanmestaruudesta
Alisa Pölläsen jatkoaikamaali kaatoi Ruotsin. Finaalissa vastaan tulee Sveitsi.
Salibandynaiset toiseksi EFT-turnauksessa
Suomen salibandynaiset sijoittuivat toiseksi Ruotsin EFT-turnauksessa. Suomi kärsi turnauksen ainoan tappionsa päätösottelussa turnausemäntiä vastaan.
Suomen salibandypojat toiseen voittoon Tshekistä
Lauantain murskavoitto tuntui pelivalmiudessa. Tshekki onnistui minimoimaan vahingot 13-4 päättyneessä ottelussa
Kim Nilsson johti hattutempulla Suomen murskajaisia
Suomi päätti Sveitsin-turnauksen karmaisevin lukemin. Ruotsi sai takoa kymmenen maalia putkeen.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.