SUL: Hakijat vielä hämärän peitossa
Suomen Urheiluliiton toimitusjohtajan pestin hakuaika päättyy perjantaina 10. helmikuuta kello 15.00. SUL:n puheenjohtaja Antti Pihlakoski ei suostu vielä kertomaan tulleiden hakemuksien tarkkaa määrää.
- Tyypillisesti hakemukset tulevat viimeisenä päivänä. Hakemuksia ei avata ennen kuin hakuaika on päättynyt, kertoo aiheesta melko vaitonainen Pihlakoski.
Suomen Urheiluliiton ja sen omistamien yhtiöiden budjetin loppusumma vuodelle 2012 on noin 10 miljoonaa euroa ja Urheiluliittoon kuuluu peräti 800 jäsenseuraa. Haussa on henkilö, joka pystyy tekemään vahvaa kenttätyötä ja kiertämään paljon sekä Suomessa että ulkomailla.
- Pääasia on, että henkilö tuo organisaatioon myös aidosti lisäarvoa, kuvailee Pihlakoski himoitsemaansa toimitusjohtajaehdokasta YLE Urheilulle.
Uusi toimitusjohtaja julkistettaneen vasta maaliskuussa.
Tuoreimmat aiheesta: Yleisurheilu
Sampo Lehtola heitti keihästä pitkästä aikaa
Paluukilpailun voittotulos jäi vaatimattomaksi: 75,21 metriä.
Bergius ylitti Lontoon A-rajan
Seiväshyppääjä Jere Bergius on ylittänyt Haapajärvellä Lontoon olympiakisojen A-rajan 572. Suomalainen tavoittelee kesän molemmissa arvokisoissa finaalipaikkaa.
Heinä ja Bergdahl juoksivat kotimaiset kärkiajat
Suomalaiset kisasivat Saksan Dessau-Rosslassa. Visa Hongisto teki parhaan tuloksensa kolmeen vuoteen 200 metrillä.
Bolt synkisteli: Enpä ole juossut näin huonosti pitkään aikaan
Jamaikan sprintterihirmu Usain Bolt jäi kauas aikatavoitteestaan suoran mitalla Ostravassa.
Vesely ja Thorkildsen omilla luvuilla - 80 metriä liikaa Pitkämäelle
Vitezslav Vesely voitti Ostravassa keihäänheiton tuloksella 85,67. Mainion sarjan heittänyt tshekki kiskaisi neljä kertaa yli 84 metrin. Tero Pitkämäki oli jälleen vaisu.
Jonathan Åstrand rikkoi EM-rajan Ostravassa
Jonathan Åstrand rikkoi Helsingin EM-kilpailuiden A-tulosrajan tämän kauden ensimmäisessä 200 metrin kilpailussaan Ostravassa.
Koririlla kova tavoite: 10000 metriä alle Vainion SE:n
Turun Urheiluliiton Lewis Korir aikoo juosta hurjavauhtisen 10000 metriä Saarijärven uusitulla urheilukentällä sunnuntaina. Hän tavoittelee Martti Vainion Suomen ennätystä nopeampaa aikaa.
Kyyrö sinkautti yli EM-rajan
Mikko Kyyrö heitti kiekossa yli EM-rajan torstaina Vuosaaressa. Hänen pisin kaarensa kantoi 61,27.
Pars moukaroi kauden kärkituloksen
Unkarin Krisztián Pars moukaroi Ostravan kansainvälisissä yleisurheilukisoissa maailman kärkituloksen 82,28. Naisten moukariykkönen oli Saksan Betty Heidler.
Sandells hyvässä vauhdissa Oslossa
Kalevan kisojen viimekesäinen 800 ja 1500 metrin voittaja IK Falkenin Niclas Sandells juoksi Norjan Eliittikisoissa Oslossa 3000 metrillä hyvään aikaan 7.53,12.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.