Lontoo Pyöräily |

Suomelle olympiapaikka myös miesten maantieajoon

Edellisen kerran Suomella on ollut maapaikka sekä miesten että naisten pyöräilyn maantieajoon vuonna 1996 Atlantan olympiakisoissa.

Pyöräily
Kuva: EPA

Suomelle on myönnetty paikka Lontoon olympiakisojen pyöräilyn miesten maantieajoon. Asiasta ilmoitti Kansainvälinen pyöräilyliitto UCI.

Vielä on epäselvää, kuka paikan tulee saamaan, mutta todennäköisesti sen saa Jussi Veikkanen. Jo aiemmin Pia Sundstedt varmisti Suomelle paikan naisten maantiejoon.

Kaksissa edellisissä olympiakisoissa Suomella ei ole ollut pyöräilijää. Edellisen kerran Suomella on ollut maapaikka sekä miesten että naisten pyöräilyn maantieajoon vuonna 1996 Atlantan olympiakisoissa.

Atlantassa 1996 Joona Laukka sijoittui 57:nneksi ja Kari Myyryläinen 63:nneksi miesten maantieajossa. Tea Vikstedt-Nyman oli naisten maantieajossa 34:s ja aika-ajossa komeasti kuudes.

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä