Maajoukkue |

Suomen FIFA-ranking pudonnee tuomaritöppäilyn takia

Baltic Cupin kaikki erotuomarit eivät täyttäneetkään FIFAn vaatimuksia, mikä todennäköisesti laskee Suomen sijoitusta seuraavalla ranking-listalla.

Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA on poistanut rankingistaan kaksi Baltic Cupissa kesäkuun alussa pelattua ottelua. Syynä on se, etteivät kaikki erotuomarit täyttäneet liiton kriteerejä.

Kyseiset ottelut olivat Viro-Suomi (1-2) ja Latvia-Suomi (1-1). Ellei FIFA muuta päätöstään, Suomen ranking tulee putoamaan syyskuun 5. päivänä julkaistavalla listalla.

Suomen otteluissa käytettiin kansallisen tason tuomareita neljänsinä erotuomareina. Euroopan jalkapalloliiton UEFAn sääntöjen mukaan esimerkiksi EM-karsinnoissa näin voidaan tehdä, mutta FIFAlle tämä ei kelpaa.

Oudoksi asian tekee se, ettei FIFA reagoinut asiaan ennen Baltic Cupia: UEFA oli osaltaan hyväksynyt erotuomarit ja toimittanut listat FIFAlle, joka älähti asiasta vasta nyt.

FIFAn ranking on perustana muun muassa MM-karsintakorien muodostamiselle. Sen sijaan UEFAn EM-karsintakorit rakennetaan joukkueiden kahden edellisen arvoturnauskarsinnan menestyksen perusteella.

Kommentoi aihetta

(15 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.


dumari

Ilmoita asiattomasta kommentista

Eikö näitä turnauksia järjestettäessä sitten ollenkaan valvota minkälaisia tuomareita sinne hommataan? Katsottaisiin vähän,että on virallisia FIFA:n hyväksymiä tuomareita,eikä jotain kulmabaarin ukkoja.


iv87

Ilmoita asiattomasta kommentista

Juuri näin, mutta olisihan FIFA:kin aivan hyvin voinut huomauttaa asiasta jo etukäteen. Kaiken lisäksi, onko vieläkään tehty mitään Liechteinstein-Suomi-sopupelin hyvittämiseksi? Jos ei, ottelu pitäisi pelata uudelleen harjoitusmatsina Vaduzissa, ja lopputulos vaikuttaisi automaattisesti FIFA-rankingiin. Suomellehan ei kai paljon olisi pisteitä tarjolla, mutta voitto olisi taas tarjolla myös Liechtensteinille, ja ainakin oikeus tapahtuisi.


Ranking nousuun

Ilmoita asiattomasta kommentista

Viro-voitto ja Latvia-tasapeli olisivat nostaneet Suomen rankingia? Eikö siinä tapauksessa kannattaisi pelata pelkästään näitä pikkumaita vastaan?


ylätolppa

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä. FIFA-rankingin kannalta kannattaisi pelata vain heikkoja maita vastaan. Pelillisesti ottelut ei kehittäisi yhtään, mutta jos Suomi pelaisi 20 kertaa Andorraa vastaan, mutta ranking nousisi.

Suomen sijoitus tulee laskemaan, koska uusia pelejä ei nyt lasketa mukaan, ja koska neljän-viiden vuoden takaisten pelien painokerroin tippuu. Eli lyhyesti sanottuna, Suomen sijoitus laskeen monen vuoden takaisten pelien takia. Tänä vuonna Suomi on hävinnyt kuudesta pelistä vain yhden.


Andorra

Ilmoita asiattomasta kommentista

Andorra matsin voitosta ei saisi kuin 150 pistettä ja vaikka niitä pelaisi 20 vuodessa, niin saadut pisteet jaetaan pelatuilla otteluilla. Eli saldo olisi 150 pistettä. Onhan se tietysti enemmän kuin Ranska tappiosta kuitatut 0 pistettä. Mutta mitä korkeammalla rankingissä olevan voittaa, sitä enemmän saa pisteitä. MM ja EM karsintamatseista saa kaiketi vielä enemmän?


Stig

Ilmoita asiattomasta kommentista

@ylätolppa

Pitäisin todennäköisenä että jos suomi pelaisi 20 kertaa Andorraa vastaan voitot menisi tasoihin, joten ei se rankkausta paranna


Pasi

Ilmoita asiattomasta kommentista

Puolentoista vuoden sisällä Suomi on tuhlannut jo aivan liikaa pelipäiviä otteluihin, joista ei ranking-pisteitä ole ollut tarjolla, joten ei ihmekään jos ranking putoaa. Sattumoisin juuri näistä epävirallisista höntsistä (Turkki U23, Turkki, Viro, Latvia) Suomi on saavuttanut kolme voittoa ja yhden tasapelin.

Tällaista etua ei todellakaan voi Suomi muille maille antaa, ellei sitten haluta alentua ihan pysyvästi sinne vitoskoriin.



iv87

Ilmoita asiattomasta kommentista

Olen samaa mieltä. Ota kuitenkin huomioon artikkelin viimeinen kappale, se, että seuraavaan MM-karsintalohkojen arvontaan on aikaa vielä kolmisen vuotta ja se, että MM2014-karsinnat eivät Suomen osalta ole vielä edes alkaneet.




Jussi Espoosta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kevään Turkki-peliä (jonka Suomi voitti 3-2) ei myöskään lasketa rankingiin , koska päätuomari ei myöskään FIFA/UEFA kriteerejä ja kaiken lisäksi ottelu virallisesti merkitty KESKEYTETYKSI!!!!! Että sillai..........


Tuoreimmat aiheesta: Maajoukkue

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Bayern valloitti Mestarien liigan!

Bayern München sai himoitun pokaalin haltuunsa.

Jalkapallon Mestarien liigan finaalin avausjaksolla useamman maalintekopaikan hukannut Arjen Robben upotti Dortmundin 2-1-voittomaalillaan 89. minuutilla.

Mestarien liigan loppuottelu, Lontoo

      DORTMUND                -     BAYERN MÜNCHEN 1-2 (0-0)
     
Gündogan 68 rp               Mandzukic 60
                                                   Robben     89

  1 Weidenfeller
26 Piszczek
  Subotic
15 Hummels
29 Schmelzer
  8 Gündogan
  6 Bender 90+2
     -> 18 Sahin
16 Blaszczykowski 90+2
     ->23 Schieber
11 Reus
19 Grosskreutz (v)
  9 Lewandowski
  1 Neuer
16 Lahm
17 Boateng
  4 Dante (v)
27 Alaba
8 Martinez
31 Schweinsteiger
10 Robben
25 Müller
  7 Ribery (v) 90+1
     -> 30 L. Gustavo
  9 Mandzukic 90+4
     -> 33 Gomez

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä