Lontoo Yleisurheilu |

Suomen sisukkailla kävelijöillä värikkäitä hetkiä kisan jälkeen - pyörätuoli ja paarit hajosivat

Jarkko Kinnunen ja Antti Kempas olivat toipuneet lauantain hurjasta kilpailusta Ylen studiovieraiksi Lontoossa.

 Antti Kempas
04:50
Muun muassa pyörätuoli ja paarit hajosivat Antti Kempaksen ja Jarkko Kinnusen käsittelyssä.

Vain vuorokausi sitten Jarkko Kinnunen ja Antti Kempas selvittivät Lontoon 50 kilometrin kävelyn kunnialla. Kaksikko oli toipunut matkan rasituksista niin hyvin, että pääsivät kisojen päätöspäivänä piipahtamaan myös Ylen Lontoon kisastudiossa.

- Omat jalat kantaa nyt. Koko ajan parempaan suuntaan menee. Oli hyvä, että eilen pääsi liikkumaan paljon, niin hapot ja kramppaus poistui, Kinnunen kertoi Ylen lähetyksessä.

- Saimme hyvää hoitoa ja energiaa koneeseen, niin nyt elämä voittaa, Kempas jatkoi.

Kumpikin suomalaisista selvitti hurjan matkan kunnialla. Kinnunen käveli oman ennätyksensä myötä 15. sijalle, Kempas taisteli maaliin 41. sijalle. Maalissa molemmat olivat kaikkensa antaneita.

- Kun 50 kilometriä on takana ja vauhti pysähtyy, niin jalat eivät kanna enää. Siitä minut sitten vietiin pyörätuolilla sairastelttaan, Kinnunen kertoi.

Matka sairastelttaan ei kuitenkaan sujunut ihan yhtä hyvin kuin itse kävely, sillä pyörätuoli hajosi matkalle.

- Matka ei sujunut ihan nappiin, kun pyörätuoli hajosi kesken kaiken. Nopeasti minut autettiin ylös, ja siitä kuitenkin tuli korkeintaan henkisiä kolhuja. Minulla oli teltassa vähän alilämpoä, niin sain vilttiä päälle. Sain kevyttä hierontaa, kun oli pieniä kramppeja. Tunti meni leppoisasti siinä, kun minua käänneltiin puolelta toiselle, Kinnunen hymyili.

Kempas oli myös huonossa kunnossa maalissa. Kempas pääsi pyörätuolin sijasta paareilla sairastelttaan, mutta ei sekään matka sujunut kompuroimatta.

- Paarit hajosivat ja tipahdin siitä sitten lattialle, Kempas nauroi.

- Jarkolla oli liian alhainen kehonlämpö, mutta minulla taas liian korkealla. Jääpusseja oli joka puolella. Kramppeja oli myös paljon, Kempas kertoi sairasteltan tapahtumista.

Vaikka suomalaiset eivät taistelleet Lontoossa mitaleista, oli molemmat erittäin tyytyväisiä kisan antiin. Lontoon kävelyn kuninkuusmatkasta jäi hyviä muistoja.

- Aina kun saa ennätyksen tehtyä, niin siihen pitää olla tyytyväinen. Tämä oli kokemuksena ainutlaatuinen. En ole koskaan kokenut mitään vastaavaa. Reitin varrella oli joka puolella kova huuto. Nautin joka hetkestä, vaikkei se välttämättä siltä näyttänyt, Kinnunen totesi.

- Kyllä tämä jää ikuisesti mieleen. 40 kilsaa oli hyvää ja sitten mentiin miten mentiin. Tuntui, että jokainen katsoja kannusti meitä, Kempas komppasi.

Kävelijät matkustavat maanantaina koti-Suomeen. Kautta on vielä jäljellä Kalevan kisojen ja Ruotsi-ottelun verran.

Urheilun pääuutiset

Jääkiekon MM 2013

Jalonen jättää Leijonat - "Meillä on huippupelaajista vajausta"

Jukka Jalonen.

Jukka Jalonen ehti vaikuttaa Leijonissa kuusi vuotta. Kollegojen kritiikkiä Jalosella ei tule ikävä.

USA löi Leijonat MM-pronssiottelussa

Leijonien hieno nousu jäi ilman palkintoa

Leijonille luu käteen trilleristä - näin eteni MM-pronssiottelu 

"Mielessä enemmän v:llä alkavaa kuin haikeutta"

Leijona-kapteeni pettyneenä: "Tämä on ollut hieno aikakausi"

Jenkkikapteeni: "Yritimme vain tehdä ottelusta jännittävän"

Granlund: Joukkueesta voi olla todella ylpeä

"Ei paljon napostele, vaikka olisi sata maalia tehnyt"

Aaltosen sanat vähissä: "Eipä sitä tässä viitsi sanoa"

Antti Raanta kisakokemuksesta: "Sai joka päivä ilmaista ruokaa" 

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä