Suomen tuore olympiasankari näyttää mistä on kyse - katso video
Tuuli Petäjä kertoo, että purjelautailussa parasta on se, että saa olla ulkoilmassa luonnon voimien kanssa. Myös lajin vauhdikkuus on olympiahopeamitalistin mieleen.
Katso Youtube-videosta Petäjän railakasta menoa Israelin harjoitusleirillä

Kommentoi aihetta
(4 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Taavetti
Ilmoita asiattomasta kommentistaOnko aivan pakko kirjoittaa näitä "Katso video" -otsikoita? Niistä tulee ihan liikaa mieleen keltaisen lehdistön touhut. Enkä usko että YLE haluaa assosioitua näihin kyseisiin medioihin.
Muutenkin teidän kannattaisi kehittää joku vaihtoehtoinen julkaisutapa näitä tällaisia juttuja varten. Kun tässä ei ole muuta sisältöä kuin itse video, ei se mielestäni oikein oikeuta erillistä uutisartikkelia, vaan sopisi pikemminkin jonkin Petäjää käsittelevän uutisen oheismateriaaliksi. Tätä nykyä on niin kovin vaikeaa seurata uusimpia uutisia, kun tämän tyyppinen oheismateriaali saa tasa-arvoisen aseman tuolla tuoreimpien uutisten listalla sivun oikeassa laidassa.
.
Ilmoita asiattomasta kommentistaKoeta pärjätä
Kössö
Ilmoita asiattomasta kommentista"Katso kuvat!" ja "Katso Video!" -tyyppiset lauseet eivät kuulu YLE:n kaltaiseen luotettavaan (ainakin toistaiseksi) uutis- ja urheilutoimitukseen. Jättäkää ne tosiaan keltaislle lehdille yms. roskajournalismille.
Hjuuman interest
Ilmoita asiattomasta kommentistaVoihan sitä aina toivoa, mutta nämä sanat kaikuvat valitettavasti kuuroille korville, kun vallakkaammat tahot päättävät, mitä "ihmiset haluavat".
Eiväthän eurooppalaiset yleisradioyhtiöt enää ole mitään sivistysinstituutioita, vaan tarkoituksena on tarjota myös sitä roskajournalismia, jotta saadaan junteimmallekin nenänkaivajalle jotakin kivaa. Muuten tullaan helposti uhkailemaan, että pitää pistää koko lafka nurin. Kulttuurirelativismi on johtanut siihen, että kaikenlainen moukkamaisuus, tirkistely ja tyhjänpäiväinen uutisointi on aivan yhtä arvokasta kuin asiapitoisten ja mietittyjen juttujen kirjoittaminen.