Jalkapallo

Surullinen Ronaldo kelpaa Mourinholle - "Jos pelaa näin, täydellistä"

Real Madridin portugalilaistähden kommentit tyytymättömyydestä saivat huhumyllyn käyntiin. Valmentaja odottaa tähdeltään vain lisää samanlaista peliä.

Espanjan liigan jättiläisseuran, Real Madridin valmentaja Jose Mourinho ei ole huolissaan maanmiehensä Cristiano Ronaldon surumielisyydestä.

Ronaldo ilmoitti ennen maaottelutaukoa, että on surullinen ammatillisista syistä. Tämän takia hän ei tuulettanut kumpaakaan maaliaan 3-0-voitossa Granadaa vastaan.

Kommenttien jälkeen Ronaldoa on oltu viemässä ties mihin, mutta Jose Mourinho ottaa tilanteen rauhallisesti.

- Jos Cristiano on surullinen ja pelaa näin, täydellistä, Mourinho kommentoi joukkueen valmistautuessa lauantain otteluun Sevillaa vastaan.

- Ainoa huolenaiheeni on joukkueeni pelaaminen liigassa.

Real on kolmen ottelun jälkeen jo viisi pistettä jäljessä kärkijoukkue Barcelonaa.

Kommentoi aihetta

(20 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Taattua José-setää!! Kyllä sillä on sana hallussa,eikä diivat ökyile!


just just

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ne jotka väittää että jalkapallo on neitien pelleilyä nurmikolla niin ootte ihan väärässä. jos kehtaatte väittää että se ei käy kipiää ku rautanapit kosahtaa nilkkaan ni ootte melekosia gladiaattoreita. nimittäin se käy perkuleen kipiää!


Tukka hyvin?

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei voi kyllä jalkapalloa kutsua miesten peliksi, kun siellä kaikenmaailman neiti Ronaldot niiskuttaa kun pikkulikat. Säälittävää.


sammaa mieltä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Niin. olen samaa mieltä, että toi ronaldon touhu menee jo vähän yli. itte sanomut, että haluaa isompaa palkkaa, kun nyt realissa saa vaan joku 250k viikossa


Mää mittää tiiä...

Ilmoita asiattomasta kommentista

Hetkinen, lisätietoja jalkapallon "miesten laji" statuksen riippumisesta Ronaldon käytöksestä?

Upea atleetti ja yksilö kyseessä. Jonkun mielestä toki voi olla ettei voi olla, jos on "tukka hyvin" ja hyvännäköinen.


Steven

Ilmoita asiattomasta kommentista

"Upea atleetti ja yksilö kyseessä. Jonkun mielestä toki voi olla ettei voi olla, jos on "tukka hyvin" ja hyvännäköinen."

Kylläpä vain, jonkun mielestä asia on juuri näin. Tälle nti Ronaldolle sopivimmat lajit olisivat rytminen kilpavoimistelu, rinnebaletti tai aerobic.


urpo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ihme asiantuntijoita täällä: Missä CR7 on sanonut haluavansa lisää liksaa?? Jotkut Sunin ja DailyMailin uutiset kannattaa ehkä jättää omaan arvoonsa vaikka niitä joku iltapäivälehti Suomeksi kääntäisikin. Vaikka Ronaldo ei roskamedian edessä osaakaan ehkä käyttäytyä oikein (ja vain jaaritella itsestäänselvyyksiä kuin nuori jäkiekkoilija), niin kaikkea ei kannata uskoa.

Yhden juorun mukaan Ronaldo oli pettynyt siihen että Realin johtoon kuuluva heppu äänesti oman maan Iniestaa tuossa taannoisessa palkintohässäkässä. CR7 voi olla myös pettynyt Kakan saamaan kohteluun seurassa tai johonkin muuhun seuran sisäiseen asiaan. Syynä voi siis olla mikä vain, mutta kuten mies itsekin totesi niin aivan liian suuri kohu lähti liikkeelle asiasta. Tuli varmaan yllätyksenä miehelle itsellekin.

Real voisi pistää jonkun tiedotteen kehiin jotta asia unohtuisi toistaiseksi. Joka tapauksessa tyhmä kommentti Ronaldolta (vastaus haastattelijan kysymykseen) mutta yhtä hölmöä on uskoa kaikkia huhuja.


nojoo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Futis on juuri se "miesten" peli, vaikka onhan siellä tietyissä maissa paljon näitä kaatuilijoita/filmaajia jne.. Aina tietyissä peleissä tulee hyvin esiin nämä kalastelijat, toisaalta esim. EM-kisoissa C. Ronaldo ei muistaakseni ollut kentän pinnassa kovinkaan usein (ainakaan aiheettomasti).


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Joopa joo..mutta eiköhä se krisu pysy realis,sillä ei se cityy voi manu taustan takia mennä (manu fänit söis sen) ja halus omin sanoin pelin kovuuden takia valio-liigasta pois. Venäjällä ei olis yhtää helpompaa,ainaskaa sään perusteella,eli serie-a ainut vaihtoehto,mutta siellä ei ole rahukkii ostaa krisua..

Mihi se vois siirtyy?? Itse en löydä sille muuta paikkaa,ku real ja hyvä niin.

Steven,mites onko Brendanin "posti" vakaa,jos tänää tullee mustalta kissalta pataa,vai tuleeko se kuuluisa "luottamuslause" seuran johdolta?

Tasurii ite haen veikkauksesta,sillä eiköhöhä kumpikii ole varovainen...


Steven

Ilmoita asiattomasta kommentista

Morjens CFC! Kyllä Brendaniin luottoa löytynee.. uskoisin. Saihan Hodarikin jonkun aikaa ajaa sisään sitä surullista tasapelitaktiikaansa, ei Anfieldillä vielä Hjalliksia tehdä. Pelko ahterissa kyllä peliä odottelen, eipä olisi suurikaan yllätys jos turpaan tulisi Sunderlandilta. Siihen asti täytyy katsella miten El Poju sukii hiuksiaan ja missailee maalipaikkoja... :)


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ja niihä siin kävi!! Surkee matsi,jos kättely on isoin tapahtuma!! :D p.s manun lahjapilkut senkun jatkuu,voi hyvää päivää!


doniel

Ilmoita asiattomasta kommentista

En kyllä nähnyt kyseistä tilannetta, mutta mitäs väliä sillä ns. "lahjapilkulla" oli, (viimeksi muistaakseni herran mielestä se takaapäin sukille napit edelläkin oli "lahjapilkku", joten pitäisi varmaan jättää toi kommentti omaan arvoonsa) Chicharito epäonnistu ja silti ManUlta löytyy ratkaisijoita sekä eläköityneistä, että alottelevista junnuista. Mites Chelsea ja "kauden-paras-osto-Hazard-joka-ei-osu-tyhjään-maaliin" :)

Oikeen repesin selostajan kommentille, että "pallo siinä hieman pomppii nurmen pinnassa". Älä? Oikeesti? No kai siitä pitäis liksankorotus saada, että osuu palloon, joka ei tule hitaasti maata nuollen...


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Liuku osui palloon joka tuli takaa,ei sukille,mutta totkai kandee heittäytyy. :)

Miten voit kommentoida,jos et ole tlianteita nähnyt!??? No kaikkea sitä tääl saa lukea. huh huh! Kummassakaan tilanteessa ei ollu kontaktia,vaan "jurkkaa".

Katso matsit ja kommentoi sen jälkeen.


sevillano

Ilmoita asiattomasta kommentista

Eilisen AS-urheilulehdessä oli sivun uutinen ja kuvasarja joukkueen virallisesta kuvanottotilaisuudesta, johon osallistui myös seuran vaikutusvaltainen presidentti Perez. Tapaaminen Ronaldon kanssa oli kestänyt muutaman sekunnin. Pelaaja näytti - kuvasarjassa - hyvin "rumaa naamaa", kun taas presidentti hymyili.

Sanovat R:n haluavan jatkosopimuksen. Vaan jo viikkoja on huhuttu venäläisten ja jopa MCityn olevan hänen perässään. Kai hänellä olisi esittää ulkomainen huipputarjous em. neuvotteluissa, mutta Madrid epäröi. Luulen, että seura myy R:n pois esim. vuosi ennen sopimuksen umpeutumista hyvästä hinnasta.

Niin kyllä tekisin itsekin. Liian riskaabeli homma satsata yhteen kundiin suunnattomasti. Tulee joku alakastin jengin nimetön sälli ja kolauttaa polven päreiksi. Siinä sitä ollaan. Taatusti seura on vakuuttanut itsensä "työkalunsa" särkymisen varalta, mutta sekin maksaa. Luulen myös, että Mourinho alkaa luovia jengiään hiljakseen enempi valmentaja del Bosque'n nykytielle.


Analyytikko

Ilmoita asiattomasta kommentista

Espanjalaismedian mukaan Ronaldo on pettynyt siihen että Madrid seurana ei tue Ronaldoa Balon D'oria ajatellen. Juuri Madridissahan on esitetty Casillasia vahvaksi ehdokkaaksi. Ronaldo tietysti haluaa palkinnon itselleen. Aiemminhan on huhuttu myös että Iker ja Ronaldo ei mitään parhaita kavereita olisi, kun Madridissa on ollut huhuja näistä Portugali vs Espanja asetelmista joukkueen sisällä. Tässä vaiheessa on toki korostettava että kyse on huhuista, ja ennen kuin mitään vahvistusta tulee joltakin osapuolelta, on turha vetää johtopäätlksiä.Ronaldon ulosostohintahan on mukavat 1 biljoona, joten ei sieltä ihan heti kukaan ole sitä ostamassa. Ulosostohinta nyt ei tietenkään ole sama asia kuin se raha joka ostamiseen tarvitaan.


rapidson

Ilmoita asiattomasta kommentista

Pieni matemaattinen korjaus: Ronaldon ulosostohinta on miljardi euroa, ei biljoonaa euroa. Suomalainen sana biljoona kääntyy englannissa triljoonaksi, mikä on tuhat miljardia - tai miljoonaa miljoonaa - eli 1 000 000 000 000.

Englannin kielen sana "billion" on siis suomeksi miljardi (eli tuhat miljoonaa: 1 000 000 000) - ja tästä summasta on kyse.


Analyytikko

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kiitoksia korjauksesta:) Tosiaan kun näitä juttuja englanninkielisiltä sivuilta lukee niin numerot saattaa vähän mennä sekaisin:D



LM10

Ilmoita asiattomasta kommentista

Veikkaisin et Crisse jää realii. Jos se lähtis jonnekki nii la liga ois taas iha tylsä koska barca hallittis ja real vikisis. En ymmärrä miks siitä pitäs koko aja jauhaa et " Ronaldo lähtee realist ". Kute mourinhoki sano, jos crisse pelaa noin nii hyvä vaa. Jos Ronsul on nii iso ego et kestää valittaa nii sitte valittaa. Ja vaik inhoon realii ja RAKASTAN BARCAA JA MESSII ja en juurikaa tykkää ronsust nii kyl reali tietää mite käsitellä isoij egoj.


Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Dortmundille valtava takaisku Mestarien liigan finaalin alla

Mario Götze

Dortmundin tähtipelaaja Mario Götze jää lauantain Bayern-ottelusta sivuun takareisivamman takia. Hän loukkaantui välieräpelissä Real Madridia vastaan.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä