Hannu Manninen hyvissä tunnelmissa
Hannu Mannisen olympiaurakka päättyi neljänteen sijaan.
Kuva: YLE
Hannu Mannisen taistelu ei riittänyt mitaleille Vancouverin olympiakisojen yhdistetyn kilpailussa. Manninen oli tyytyväinen hiihtoonsa, vaikka mitali jäikin unelmaksi.
- Suorituksista jäi tosi hyvä fiilis. Hiihtoladulla oli ihan eri mies kuin kisojen ensimmäisessä kilpailussa, suksi oli mielettömän hyvä. Hiihdossa lähdin vetämään sellaista rentoa vauhtia, kolmas kierros oli vähän vaikea, Manninen kiitteli huoltoryhmää.
Saarenkyläläinen tosin myönsi, että neljäs sija on pahin mahdollinen ja se harmittaa. Etenkin kun hän ei ole pitkällä urallaan onnistunut saamaan henkilökohtaista olympiamitalia.
- Loppusijoitushan on pahin mahdollinen. Mutta se oli aika selkeä neljäs sija. Minulla ei loppujen lopuksi ollut saumaa taistella siitä pronssista, Manninen sanoi.
- Kärkikolmikko pysyi kuin pysyikin kasassa. Itävallan kaveri (Bernhard Gruber) ei pudonnut siitä vauhdista, ja se olisi ollut ainoa mahdollisuus saada se mitali. Omaan suoritukseeni olen kuitenkin erittäin tyytyväinen.
Manninen muistutti, että neljäs sija on hänen uransa paras tulos olympiakisoista. Aiemmin paras saavutus oli seitsemäs sija.
- En jäänyt kauas mitalista. Mäkiosuuden osalta voidaan jossitella, mutta tämä tulos nousee korkealle arvoasteikossani, Manninen teki yhteenvetoa.
Ura jatkuu ainakin hetken
Manninen teki tälle kaudelle paluun välivuoden jälkeen. Mielenkiintoinen kysymys onkin, miten hänen uransa jatkuu tästä eteenpäin. Vai jatkuuko se?
- Ura jatkuu tästä nyt ainakin kotimatkalle ja Salpausselän kisoilla seuraavaksi, Manninen hymähti.
- Kyllä tässä on jo ajatuksia ollut ensi kaudellekin ja Oslon MM-kisoista. Tietenkin menen tilanteen mukaan, mutta niin lähden valmistautumaan, että ensi kaudella olen mukana.
Manninen kertoikin, että vasta ensi kauden arvokisat olivat oikeastaan alunperin realistisemmat kuin Vancouverin olympiakisat ja nämä tulivat hänelle liian aikaisin.
- Tämä tuli tosiaan vähän ekstrana. Hyvä näin, tämä on ollut hieno kausi tähän asti.
Mutta ovatko Vancouverin kisat Manniselle absoluuttisesti viimeiset olympiakisat? Siihen hän ei osannut vielä vastata.
- Torinossa sanoin jo, että ei enää koskaan. Nyt en aio enää sanoa, että ei enää koskaan, hän nauroi.
Anu Karttunen, Whistler