Jalkapallo |

Sveitsi järjesti ensimmäisen jymypaukun

Sveitsi järjesti jalkapallon MM-lopputurnauksen ensimmäisen jymypaukun kukistamalla Espanjan 1-0 H-lohkon ottelussa Durbanissa. Kyseessä oli hallitsevalle Euroopan mestarille vasta toinen tappio 50 viime ottelussaan. Sveitsi ei ollut koskaan aiemmin voittanut Espanjaa maajoukkuetasolla.

Gelson Fernandes teki voittomaalin 52. minuutilla. Kuva: YLE

Ottelu lähti varsin tunnustellen liikkeelle, vaikka Espanjan komennossa alkuminuutit mentiinkin. Sveitsin maalivahti Diego Benaglio ei joutunut todellisiin torjuntatöihin ensimmäisen vajaan kymmenen minuutin aikana, sillä valkopaidat peittivät erinomaisesti vastustajan syöttösuunnat. Ensimmäisenä maalintekoa sai yrittää Espanjan yksinäinen kärki David Villa.

Reilun vartin kohdalla David Silva testasi, oliko Benaglio hereillä. Maalivahti torjui laukauksen helposti. Heti perään puolustaja Sergio Ramos nousi mukaan hyökkäykseen ja päätti laukoa itse syötön sijaan. Vasemman jalan kuti suuntautui kuitenkin reilusti maalin ohi.

Peliä oli takana vajaat 25 minuuttia, kun Espanja onnistui luomaan huippuvaarallisen tilanteen Benaglion maalilla. Gerard Pique sai Andres Iniestalta syötön paitsion rajamaille, harhautti vastustajan näyttävästi ulos tilanteesta ja pakotti veräjänvartijan huippupelastukseen. Toisessa päässä Espanjan vahti Iker Casillas pysäytti pian Reto Zieglerin vapaapotkun.

Puolen tunnin kohdalla Sveitsin Stephane Grichting repi Iniestan nurin lähes rangaistusalueen rajalla. Pallon taakse asettui David Villa, jonka vapaapotku kimposi Sveitsin pelaajamuurin kautta päätyrajan yli. Myöskään tilannetta seurannut kulmapotku ei tuottanut tulosta espanjalaisten kannalta.

Sveitsi koki ensimmäisen puoliajan lopulla takaiskun, kun puolustaja Philippe Senderos loukkaantui törmättyään joukkuekaveri Stephan Lichtsteineriin. Ennen taukoa Iniestalle ja David Villalle avautui vielä tekopaikat, mutta viimeistely ei kummaltakaan onnistunut.

Torres kentälle toisella puoliajalla

Espanja aloitti myös toisen puoliajan vahvasti, mutta ensimmäisestä maalista vastasi Sveitsi 52. minuutilla. Benjamin Huggel ja Eren Derdiyok tekivät vahvaa työtä hyökkäyspäässä Benaglion pitkän avauksen jälkeen, ja Gelson Fernandes pääsi lopulta siirtämään pallon verkkoon toisella yrityksellään.

Punapaidat eivät takaiskusta lannistuneet, vaan vyöryttivät entistä päättäväisemmin hyökkäyksiään kohti Sveitsin maalia. David Villa pääsi laukomaan suoraan syötöstä, eikä Benaglio ollut yllätettävissä. Sen jälkeen sama mies ryntäsi pystysyötön perään, mutta jälleen maalivahti oli etevämpi.

Tunnin kohdalla Espanjan päävalmentaja Vicente del Bosque päätti heittää sisään lisää hyökkäysvoimaa Fernando Torresin muodossa. Heti sen jälkeen Iniesta oli tasoittaa, kun kaukolaukaus lensi vain niukasti ohi Benaglion vartioiman maalin. David Villa puolestaan vapautti Torresin, jonka kuti leijaili maalin yli.

Reilut 20 minuuttia ennen päätösvihellystä espanjalaiset hakivat Xabi Alonsoa, joka oli vaivihkaa noussut vetopaikkaan. Pallo pelattiinkin takaviistoon, ja keskikenttäpelaaja täräytti todellisen hevosenpotkun ylärimaan. Pique puolestaan oli omassa tilanteessaan paitsioasemassa ennen kuin Sveitsin Derdiyok osui vastahyökkäyksen päätteeksi ulkosyrjällä tolppaan.

Espanjan vaihtopelaaja Jesus Navas hukkasi paikkansa, samoin valkopaitojen Tranquillo Barnetta toisessa päässä. Alonso oli kertaalleen ohjata pallon lopussa omaan maaliin, mutta taululla pysyivät sitkeästi 1-0-lukemat Sveitsin eduksi.

Espanja - Sveitsi 0-1 (0-0)

Espanja

1 Iker Casillas
15 Sergio Ramos
3 Gerard Pique
5 Carles Puyol
11 Joan Capdevila
16 Sergio Busquets 61. -> 9 Fernando Torres
21 David Silva 61. -> 22 Jesus Navas
8 Xavi
14 Xabi Alonso
6 Andres Iniesta 77. -> 18 Pedro Rodriguez
7 David Villa

Sveitsi

1 Diego Benaglio (v)
2 Stephan Lichtsteiner
4 Philippe Senderos 36. -> 5 Steve von Bergen
13 Stephane Grichting (v)
17 Reto Ziegler (v)
8 Gökhan Inler
6 Benjamin Huggel
22 Tranquillo Barnetta 90. -> 22 Mario Eggimann
16 Gelson Fernandes
19 Eren Derdiyok 79. -> 15 Hakan Yakin (v)
10 Blaise Nkufo

Maali

0-1 Gelson Fernandes (52 min)

Erotuomari: Howard Webb (ENG)

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä