Jalkapallo |

Sysääkö Manchester United naapurinsa valtaistuimelta?

Yli 25 vuotta Manchester Unitedin peräsimessä häärinyt Sir Alex Ferguson on oudossa tilanteessa, sillä naapuriseura on tällä hetkellä kaupungin ykkösjoukkue. Kaivattua luovuutta takaisin valtaistuimelle mielivään Unitediin tuo Shinji Kagawa.

Ihmisiä Old Traffordin ulkopuolella.
Kuva: Yle / Samu Lehtonen

Parin viime vuosikymmenen kestomenestyjällä Manchester Unitedilla on takana pokaaliton kausi, vaikka se keräsi jalkapallon Englannin Valioliigassa kunnioitettavat 89 pistettä ja mestaruus jäi lopulta vain minuuttien päähän. Pisteitä pitäisi kertyä vähintään vastaavassa tahdissa, jos punapaidat aikovat sysätä naapuri-Cityn pois valtaistuimelta.

Oman nimikkokatsomonosan Old Traffordille 25-vuotisen United-uransa kunniaksi saanut Sir Alex Ferguson on hiljalleen rakentanut uutta joukkuetta. Potentiaalia siinä riittää, mutta ratkaiseva askel on vielä ottamatta. Erityisesti eurokentillä Fergusonin miehistö pelasi viime kaudella turhan naiivisti. Nuorten on tulevaisuudessa otettava entistä enemmän vastuuta, kun viimeisetkin vanhat sotaratsut poistuvat rivistä. Joka tapauksessa punapaidat ovat menneet viime aikoina pelaavampaan suuntaan.

Johtajanviittaa asetellaan ennen muuta Wayne Rooneyn, 26, harteille. Hän takoo takuuvarmasti noin 25 liigamaalia ja saa nyt loistavan kärkiparin Valioliigan viime kauden maalikuninkaasta Robin van Persiestä, jonka Ferguson kaappasi Arsenalista. Nuori Danny Welbeck sopii ominaisuuksiltaan hyvin United-paitaan, vaikka viimeistelyssä onkin vielä petrattavaa. Meksikolainen Javier Hernandez puolestaan on selvästi yksipuolisempi, ja hänen odotetaan nousevan lähelle toissa kauden virettä.

Kärjen taakse yhytettiin yksi Dortmundin mestaruusjoukkueen kulmakivistä, japanilainen Shinji Kagawa. Tämä on erittäin luova ja yllätyksellinen pelaaja, joskin hieman heiveröinen. Bundesliigassa 23-vuotias Kagawa pelasi mukavilla tehoilla, mutta sopeutuminen Englantiin voi viedä aikansa. Asiantuntijat povaavat miehestä kuitenkin hyvää hankintaa. Uusista nimistä myös nuori Nick Powell on saman paikan pelaaja.

Laitureista legendaarisen seiskapaikan saanut Antonio Valencia pelaa erinomaisesti ottelusta toiseen, eikä Nanikaan jää ecuadorilaisesta kauas taakse. Kumpikin tuo paljon tehoja Unitedin hyökkäyspelaamiseen. Ashley Youngin mukiinmenevästä avauskaudesta muistetaan lähinnä turhat hyppelyt ja sukellukset, jotka olisi syytä jättää kokonaan pois. Youngin keskitykset ja kaukolaukaukset ovat kuitenkin tappavan tarkkoja.

Keskikentän keskustan tilanteesta kertoo valitettavan paljon se, että 37-vuotias Paul Scholes palasi tammikuussa eläkkeeltä lähes suoraan avauskokoonpanoon. Ryan Giggs on vieläkin vanhempi, mutta ainakin kummankin syöttötarkkuus on yhä kohdallaan. Michael Carrick on ollut elementissään, mutta Andersonin ja lupaavan Tom Cleverleyn kausi oli turhan rikkonainen. Darren Fletcher toisi keskustaan kaivattua energisyyttä, jos hän toipuisi harvinaisesta suolistosairaudesta pelikuntoon.

Puolustuksessa suurin kysymysmerkki on kapteeni Nemanja Vidicin pelikunto vakavan loukkaantumisen jäljiltä. Loistava serbialaistoppari teloi polvensa pahasti viime vuoden joulukuussa, ja kausi päättyi siihen. Vidicin ollessa sivussa Jonny Evans nosti tasoaan ja konkari Rio Ferdinandkin selvitti ruutunsa varsin hyvin, vaikka englantilainen onkin nykyään kaukana parhaiden päiviensä vireestä. Pre-seasonilla keskuspuolustus on noussut ongelma-alueeksi useamman loukkaantumisen myötä.

Vasemmalla Patrice Evra pelaa erittäin suuria minuutteja. Oikea laita on pitkälti ollut Brasilian olympiajoukkueen "syntipukin" Rafaelin valtakuntaa, ja kaksoisveli Fabio siirtyi QPR:n riveihin hakemaan peliaikaa lainapestillä. Muista kokemattomammista puolustajista Phil Jones aloitti Old Traffordilla häikäisevän hyvin, mutta vajosi sitten varjojen maille. Myös Chris Smallingilla riittää tekemistä, jotta avausmiehistö kutsuisi pelikuntoon toipumisen jälkeen säännöllisesti. Molemmat ovat silti monipuolisia pelaajia, jotka leventävät rinkiä.

Nuoren espanjalaisvahdin David de Gean tekemät virheet saivat vajaa vuosi sitten runsaasti palstatilaa mediassa, mutta sen jälkeen miehen otteet ovat olleet lähes moitteettomia. De Gea venyi kerta toisensa jälkeen paraatipelastuksiin viime kaudella ja pelasti joukkueelleen nollan useammassa ottelussa. Etenkin keskityspallot tuottavat maalivahdille kuitenkin vielä ongelmia. Tanskalainen Anders Lindegaard on kelpo varamies.

Kommentoi aihetta

(40 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

joness

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kagawa on kyllä harkkapelien perusteella vaikuttanut erittäin hyvältä hankkinnalta. Mies pystyy pitämään palloa pienessä tilassa, jakamaan hyviä syöttöjä ja lisäksi viimeistelykin onnistuu! Hyökkäys Unitedilla on mielestäni ihan hyvässä tilanteessa tällä hetkellä. Welbeck on jälleen vuoden kypsempi ja kokeneempi ja saa toivottavasti pelinsä pysymään tasaisesti hyvällä tasolla ilman viime vuoden ailahteluja. Ainoa huolenaihe on Chichtariton tämän hetken tilanne. Mies ei saa palloa maaliin sellaisista tilanteesta, josta hän satavarmasti olisi rokottanut ensimmäisellä kaudellaan.

Suurin huoli on kuitenkin tällä hetkellä materiaalin, varsinkin puolustuksen kapeus. Viime vuoden kaltainen loukkaantumissuma tuskin toistuu, mutta jos näin käy on United pulassa. Nuorien miehien kuten Smalling, Jones, Cleverley, Anderson on nostettava tasoaan ja/tai pysyttävä terveenä, sillä heidän takanaan ei enää korvaajia Valioliiga-tasolle löydy.


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mielestä on totta,että koko baletti on mUnalla Rooneyn varassa,mutta ei kai se takuuvarmaa ole että se tekee vähintää 25 rysää?? Mielestäni kausi on pitkä ja voi vaikka "ikävä" loukkaantuminen sattua....Voiko?


Spurs

Ilmoita asiattomasta kommentista

Hauska lukea näiden teini"fanien" futisforumilta löydettyjen joukkueiden lempi(haukkuma)nimien käyttöä. Muna, Menu, ManUrea. Todella omaperäistä ja kertoo hyvin kirjoittajan henkisestä kypsyydestä.. huoh..


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Teini?? Mie 45 ja Englanninliigaa seurannut vuodesta -75 alkaen.Asia on vaa niin että seuran saama erityiskohtelu tuomareilta ärsyttää (epämääräiset pilkut) ja että ko.seuranjohto keulii omivansa 1/2 miljardia fäniä.Totta varmaankii...mutta samalla unohtaa sen,että loput 6.4 miljardia inhoaa (minä itse myös) sitä.Taisi olla joku aika sitten kyselyissä Britannian 3 inhotuin "firma". Että semmosta.


boss

Ilmoita asiattomasta kommentista

CFC the blues--------------> se o manU ei mUna mut toki manUlta löytyy enemmän munia kuin chelseassa:)))

mukavaa ku itseki todistat tätä kirjoittamalla kaikki kommenntit "muna" tyyliin...:D



Zamppa, urheilualojen Guru

Ilmoita asiattomasta kommentista

Olisi luullut, että 45 vuodessa olisi edes kirjoittamaan oppinut, mutta aina ei nallekarkit mene tasan. Toisaalta, jos on Chelsea-fani ja trollaa ManUn kausiennakossa, voiko sitä muuta odottaakaan...


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

No joo..miu ed.kommentti ei tainnu "seulaa" läpästä (tais olla liia henk.koht.),mut miusta on hienoo,että on olemassa joku,joka tietää asiat,eikä trollaa.... Z.u.G ... ;) ...on se hienoo.Eigö vaan??


Puppe

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyl se on niin ettei Rooney loukkaannu sitten millään, sen verran kova kaveri. 25 rysää on ehdoton minimi, siinä sivussa Welbeck ja Chicharito säestää yli 10 maalin ansioilla. Tulee ehdotonta rökitystä koko kausi. Vidic lukitsee puolustuksen ja homma on selvä. Paholaiset vie mestaruuden.


MUFC

Ilmoita asiattomasta kommentista

En lähde kauteen kovinkaan luottavaisena, koska vaikka nuoret ovat vuoden vanhempia, niin vanhat ovat myös. Näkihän sen jo viime kaudella. Nuoret eivät pysty kantamaan vastuuta ja vanhojen pelaajien parasta ennen päiväykset ovat menneet jo useita vuosia sitten. Enää he eivät pysty kuin suorittamaan. Ja tämän mahdollistaaa SAFin pelisysteemi, jossa jokaisella on oma paikkansa. Kuitenkin hänkin on taktisesti dinosaurus ja aika ajanut jo ohi.

Joukkue on ihan täysin Rooneyn vastuulla, ja kaatuukin sen mukana. Toki Rooney on varmaan valioliigan paras pelaaja ja muutenkin ylivoimainen ihminen, joten siitä tuskin on hätää. Kagawa voi olla hyvä piristys, koska joku piti hommata kiintiö aasialaiseksi mainostulojen toivossa, lisäksi SK osaa pelata. En kuitenkaan yllättynyt olisi jos joukkue ei taistelisi UCL paikasta vaan eurooppa liigaan käy joukkueen tie. Nuorista Rafael, Jones ja Smalling ovat kaikki potentiaalisia, mutta aivan liian virhe herkkiä vielä.


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

=> MUFC On aina hyvä välillä nähdä asiantunteva (realistinen) kommentti täällä,sillä tuota juuri tarkoitin,..Itse pelkään di Matteon vievän meidät alas..


doniel

Ilmoita asiattomasta kommentista

Erikoinen kommentti siihen nähden, että joukkue ei ole kuin vahvistunut viime kaudesta ja kuitenkin mestaruus oli niinkin lähellä. Kertoo muiden valioliigajoukkueiden tasosta, että ManU jää kakkoseksi vaikka 40% avauksen miehistä oli lähes koko kauden lasaretissa ;)

Shinji on ollut loistava pre-seasonilla, De Gea pelaa toista kauttaan (mikä tarkoittaa vakautta maalivahti ja puolustus-pelissä) ja Vidic on kunnossa. Itse en pysty käsittämään, miten kausi voisi mennä edellistä huonompaan suuntaan? Perustelkaa kiitos...


Scholes

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ymmärrän kyllä MUFCin huolen täysin. Joukkue on hyvä ja ollut kasassa kauan, mutta peli ei kyllä ole viime vuosina vakuuttanut ollenkaan vaan on ollut todella epätasaista. Tehokasta, sitä se on ollut.

Toivon todella Shinjin olevan hyvä, mutta pitää muistaa pre-seasonilla pelaavien joukkueiden pelaavan ns. 2 tai 3 miehistöölä. Näissä tapauksissa peleissä esiintyvät nuoret haastajat ja uudet pelaajat. Lisäksi on eri pelata oikeita pelejä jolloin tilaa on vährmmän ja tilanteisiin mennään kovaa. Tila ja aika vähenee, joka tarkoittaaa enemmän harhasyöttöjä. Vaikkei esim Nanilla tämä tämä välttämättä johdu ajanpuuttesta.

On vaikea sanoa, miten De Gea pelaa, koska hän on kuitenkin nuori pelaaja vielä. Suurimmat ongelmathan hänellä ovat keskityspallot ja voiman puute. Teknisesti hyvä maalivahti. Lisäksi itseluottamus välillä hakoteillä, mutta nämä paranevat ajan kanssa, muttei itsestään kuten doniel ehkä olettaa. Vidic ja Rio ovat taas valitettavasti vuoden vanhempia.Jones voi olla kova


MUFC

Ilmoita asiattomasta kommentista

En vain yksinkertaisesti odota, että joukkue tulisi pärjäämään. Valitettavaahan se on, mutta täytyy kyllä myöntää, että viime kausien aikana joukkueemme on hyötynyt tuomaripelistä ja saanut sitä kautta paljon "plussapisteitä". Onhan joukkue vahvistunut ja kauan pysynyt yhdessä, mutta kuten jo aikaisemmin huomattiin. Ei Parkinkaan sisääntulo ollut joukkueeseen helppo, ja SK tuskin pitää tasoaan koko kautta, koska valioliigan fyysisyys tuntuu varmasti. Olen vain realisti, en tyhmän sokea. Pitää kuitenkin huomioida muiden joukkueden vahvistuneen ja Newcastlekin piti koko joukkueensa ja osoitti jo viime kaudella pystyvänsä pelaamaan korkealla tasolla. Tämä sekoittaa pakkaa entisestään. Ei viime kaudella kyllä missään vaiheessa top 11 pelaajista 40% ollut sivussa.


doniel

Ilmoita asiattomasta kommentista

Myönnetään, se 40 % oli pieni provo. Siitä se hymynaamakin tuli. Lähellä totuutta tosin...

Rio on ollut jo pari kautta hidas ja kankea, Vidic on puolestaan valioliigan parhaita toppareita, hands down. Jones oli viime kauden alun ihan järkyttävän kovassa tikissä ja toivottavasti pääsee takaisin sille tasolle!

De Gean mainitsin lähinnä sen takia, että viime kauden alkuhan oli katastrofi, mikä oli kaikille vähänkään asiasta ymmärtäville itsestäänselvyys: nuori veskari uudessa joukkueessa, uudessa liigasssa JA uudessa maassa. Noin iso muutos ei voi olla vaikuttamatta ton ikäsen sällin psyykeeseen ja sitä kautta - VARSINKIN maalivahdilla - pelaamiseen.

Eikä noita harkkapelejä sovi täysin sivuuttaa. Ei niissä tietenkään täydellä höyryllä mennä, mutta kyllä niissäkin ihan jalkapalloa pelataan. Veikkaanpa, että ManU vie valioliigan, mutta CL:ssä jäädään semifinaaleihin. Voin sitten kauden päätteeksi huudella "told you so"... :)


Nani

Ilmoita asiattomasta kommentista

En ymmärrä millä perusteella Rooney on ainoa joka kantaa Manua?

Onhan siellä joukkue täynnä lahjakkuuksia mm. Nani joka on ollut koko pre-seasonin joukkuen paras pelaaja, Valencia joka nousi jo viimekaudella "key-playeriksi", Kagawa on jo nyt osoittanut olevansa hintansa arvoinen ja parantaa vielä. Sitten on vielä Cleverley ja Anderson joissa terveenä pysyessään potenttiaalia vaikka mihin.


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

=> Nani Kerro toki miullekkii,ku en daijjuu,että millo se Kagawa on jo kyntensä näyttänyt??? (ManUn pre-season??) Kausi ei ole edes alkanut tietääkseni??? No kohta se nähdään.



Nani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Yhden maalin tehnyt ja Barcaa vastaan oli toinen lähellä. Ollut muutenkin energinen pre-seasonilla. Mielestäni kelpo aloitus uudessa seurassa uusien kavereiden kanssa.


Spurs

Ilmoita asiattomasta kommentista

Miten 45-vuotias jaksaa roikkua täällä palstalla aamusta iltaan pätemässä. Ja mitä tulee tuohon väittämääsi ja laskutapaasi faneista ja vihaajista, niin sinun logiikalla Chelsealla on se kymmenen miljoonaa fania ja loput vajaasta 7 miljardista sitten vihaavatkin jo seuraa. :) Jatka hei vaan noita juttuja, ihan hauskoja ovat..


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Hienoa että ymmärsit pätevyyteni! No joo. Fanimäärä on tilastokamaa,jonka ko.seura on itse julkaissut muutama vuosi sitten keuliessaan,mutta ne loput 6,4 miljardia oli Bruce Buckín (Chelsean puheenjohtaja) kommentti asiaan. Luulisi Spurs kannattajallakin olevan muuta puuhaa,kuin myötäillä ko.seuraa,mutta ymmärtäähän sen,että kun ei oma seura ikinä voita m´tin,ja Chelsea on pride of London,niin komppaa sitten vaikka ManU´ta.


Scholes

Ilmoita asiattomasta kommentista

Nyt siellä taas joku 9-vuotias Nani fani huutelee jalkapallosta pelinä mitään tietämättä. Onhan Nani tekninen pelaaja, mutta harvoin se peliä eteenpäin vie. Jos sinulta kysyttäisiin kumpi on parempi Nani vai Xavi, niin vastaisit varmaan Nani, koska sillä on kovempi veto. Ja jos Nania verrattaisiin Messiin, sanoisit sen olevan parempi päällä. Nanista valitettavasti tuskin tulee kovempaa pelaajaaa mitä hän nyt on. Ja mielestäni Kagawa ei todellakaan ole lunastanut siirtoaan. Mistä näitä juttuja oikein haet? SK maksoi 16 miljoonaa ja pari nättiä juttua eivät maksa takaisin siirtoa, ja nekin harjoituspeleissä, joissa ManU olut muutenkin heikko. Katsokaa niitä -90 luvun poelejä ja verratkaa niihin, ja kertokaa sitten missä olemme. Ja onhan jo hintansa osoittanut kaikkienaikojen portugalilainen ManUssa Bebekin, sekin kaveri muuten nopea ja tekninen vähän niinkuin Nani. Samasta oksasta veistettyjä pelaajia on monia, mutta harvat on hyviä.


Nani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mitähän mahdat tarkoittaa "pelin eteenpäin viemisellä"? ymmärtääkseni jalkapallossa kello käy kokoajan pelaajista riippumatta.. Nania ja Xavia on mahdoton verrata, koska ovat aivan erilaisia pelaajia ja tuohon Messi juttuun ei varmaan tarvitse sanoa mitään? Mutta kyllä Nani on parin viimekauden aikana kehittynyt todella paljon. Tulee olemaan Unitedin tärkeimpiä pelaajia ensi kaudella. http://www.youtube.com/watch?v=J2QKy85E1Ws Enjoy!



Scholes

Ilmoita asiattomasta kommentista

Hahaahaha...Videolla ensimmäinen peliä edistävä liike nähdään vasta reilun minuutin jälkeen. Lisäksi sen jälkeen nähdään paljon, ohi laukauksia, harha syöttöjä ja hyökkäksien hidastamisia. Videolla huomaa saman ongelman minkä kaikki jo tietää. Pallon saadessaa Nani keskittyy kikkailemaan ja jää seisomaan jaloilleen. Voihan se olla näyttävää, mutta samalla aikaa puolustus kerkeää miehittyä ja ottaa vapaat pelaajat. Lisäksi tuossa videollakin jo huomasi ettei harhautusten onnistumisprosentti kummoinen ollut.

Pelin eteenpäin viemisellä tarkoitetaan, pelin jatkuvuuden edistämistä ja pelin tehokkuutta. Esim pallo haltuun ja syöttö/kuljetus, jonka jälkeen syöttö/ laukaus. Tämä toteutuu vain harvoin Nanin saadessa pallon ja pelaaja päätyy kokeilemaan kaukolaukausta 30metristä. Kyllähän Nani monesti onnistuu huonompia joukkueita vastaan, muttei juuri koskaan parempia.

En näe Nanin kehittynbeen esim samelle tasolle millä Valencia pelaa ja sen kyllä huomaa sokeakin.Toinen edistää peliä,kumpi?


Nani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Voitti toissakaudella ManUn syöttöpörssin, viime kaudella toinen.. Ja maalejakin ~10 per kausi. Ei vie peliä eteenpäin? Lähes mahdoton saada pallo pois rikkomatta. Millintarkat syötöt ja keskitykset. Mutta joo, vetojen suunta melko usein hukassa, mutta myös hienoja "long range" maaleja nähty.


Aku Peloton

Ilmoita asiattomasta kommentista

Rooney ei tule yltämään tulevalla kaudella kuin 14 maaliin, ja kausi tulee olemaan pettymys hänelle. Wayne on jo väsynyt Valioliigaan perhe-elämän siintäessä ajatuksissa päällimmäisenä.

Monilla suomalaisillakin faneilla on suosikkiseura vaihtunut viime kauden jälkeen ManUsta Cityyn, koska City on nyt mestari, ja mestari on aina suosikkijoukkue faneille.


Nani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mistä revit näitä juttuja? Mistä tiedät mitä Rooneyn päässä liikkuu? OIKEAT fanit eivät vaihtele suosikkijoukkuetta.. Sinun kaltaiset "glory-hunterit" ovat häpeäksi lajille. Häpeä


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

=> Hyvä Nani. Jos kävisit katsomassa mitä kirjoitin Chelsean joukkueanalyysiin kommentin,pidät sitten varmaan miutakin takinkääntäjänä.Asia vaa on nyt niin,että tosi fäni arvostaa ja arvostelee (on realistinen) omaa seuraa,jos siihen on aihetta.Jos et ole kriittinen omille,et voi (saa) olla sitä muita kohtaan. So cheer us on through the sun and rain

'cause Chelsea, Chelsea is our name.




CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Koirat ne haukkuu,mutta karavaani se kulkee vaan...Osu ja uppos. Mikäs se poijjaan oikee niksu on?? Iha rohkeesti vaa...Nani? Kartalla näyttää ManU`n kannattajista olevan nikillä: MUFC ja Scholes,jotka edustavat realismia.




Kojootti

Ilmoita asiattomasta kommentista

Minäpä olen 17-v lukiolainen ja osaan ihan asiallisesti kertoa että tämä CFC on korkeintaan 12-vuotiaan tasolle jäänyt kaveri. Älkää lukeko sen kommentteja kovinkaan vakavasti.

Sitten itse aiheeseen sanon, että kyllä ManUn tilanne kauden alkaessa on aivan mukiinmenevä. Keskikentän keskustaan voisi vielä hankkia jonkun Sneijderin jos rahat riittää, mutta hyökkäys ja puolustus on siinä kunnossa, että eiköhän Old Traffordilla ensi keväänä jonkilaista pystiä nostella.



Fani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei voi olla noin urpoa kuin toi CFC the blues poju. Harvoin näissä keskusteluissa törmää tollasiin. Säälittävää...




Nokialainen

Ilmoita asiattomasta kommentista

"Monilla suomalaisillakin faneilla on suosikkiseura vaihtunut viime kauden jälkeen ManUsta Cityyn, koska City on nyt mestari, ja mestari on aina suosikkijoukkue faneille."

Vuodesta -96 kannatettu Manua kun sain Cantonan peli paidan ja tämänkaltainan häpäisevä takinkääntö olisi kyllä itselleni harakirin paikka. Takinkääntäjät ovat kyllä itselleni henk.koht täysi sylkikuppi.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä