Muu urheilu |

Talermo: Kyse on tahtotilasta

Suomen olympiakomitean puheenjohtajan Roger Talermon mielestä Huippu-urheilun muutosryhmän muutosehdotukset täytyy viedä käytäntöön, muuten koko työ kuivuu kasaan. Talermon mukaan kyse on enemmänkin tahtotilasta kuin rahasta.

Roger Talermo
Roger Talermo vieraili TV2:n Urheilulauantaissa. Kuva: YLE

Jo Huippu-urheilun muutosryhmän (Humu) ensimmäinen kokoonpano totesi ongelmia kartoittaessaan, että vastaavanlaista työtä on tehty aikaisemminkin. Ongelmat ja niiden ratkaisut ovat olleet tiedossa, mutta konkreettinen muutos on jäänyt uupumaan.

Kevään viimeisessä Urheilun taustapeili -ohjelmassa vieralleen Talermon mielestä muutoksen täytyy nyt tapahtua konkreettisesti, muuten tilanne kuivuu jälleen kasaan.

- Edes jonkin asteen startti täytyy saada käyntiin. Uskon, että niin urheiluliikkeellä kuin ministeriölläkin on nyt halu tehdä tästä hyvä, halu tehdä se oikealla tavalla ja ymmärtää käynnistymisvaiheen realiteetit, Talermo sanoi Jouko Vuolteen haastattelussa.

- Meidän pitää aidosti tehdä ohjelmia, jotka voidaan panna käytäntöön. Humun väliraportin jälkeen todettiin, ettei siihen tuoda enää uusia asioita, vaan nyt pitää keskittyä nykyisten asioiden käytäntöön viemiseen ja pitää huolta, että tulosta syntyy.

Kysymys prioriteeteista, ei rahasta

Huippu-urheilun muutosryhmällä ja urheiluliikkeellä on olemassa lista asioita ja toimintasuunnitelma, mutta jokaisen toimenpiteen perässä on myös hintalappu. Talermo laskee, että jos kaikki tarpeelliset asiat listalta toteutettaisiin, tietäisi se 10-12 miljoonan lisäystä vuositasolla liikuntabudjettiin. Hänen mielestään kyse on pienestä summasta, mutta tilanne on kuitenkin ongelmallinen.

- Joka paikassa säästötarpeita. Kokonaisbudjetti urheilulle on vähän reilut 100 miljoonaa euroa, Opetus- ja kulttuuriministeriötä on pyydetty leikkaamaan tätä budjettia, ja me tarvitsisimme lisää. Kokonaisuudessa on kysymys prioriteeteista, ei niinkään suurista summista. Sekä urheiluliikkeen että ministeriön pitää nyt miettiä, mihin koriin rahat laitetaan, hän totesi.

- Kokonaisvaltaisesti suurimmat huippu-urheilun tukijat tulevat perhepiiristä ja kunnista. Emme voi kuitenkaan elää pelkästään tukieurojen varassa. Meillä on ambitiot löytää sellaiset mallit, joissa suomalaiset yritykset ja yksityinen sektori pystyy olemaan mukana sillä tavalla, että hekin saisivat tästä enemmän.

Talermo muistuttaa, että tutkimuksen mukaan yli 70 % suomalaisista haluaa, että suomalaisurheilijat menestyvät kansainvälisissä kilpailuissa. Ja suomalaisen urheilun pitäisi tuota menestystä tarjota.

- Kyse on halusta ja tahtotilasta. Jos me haluamme sen löytää, niin se löytyy.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Muu urheilu

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä