Venäjän Grebeshkov: Tämä oli loistava äijälauma
Denis Grebeshkov. Kuva: YLE
Venäjä tuuletti toista perättäistä jääkiekon maailmanmestaruutta Sveitsissä. Isossa roolissa ollut puolustaja Denis Grebeshkov ylisti Venäjän joukkuehenkeä 2-1-voittoon päättyneen loppuottelun jälkeen.
Artikkeliin liittyvä ääni- ja kuvamateriaali:
- Tämä oli loistava äijälauma. Tiesimme koko ajan, mitä teemme ja miksi olemme täällä. Kaikki välittivät toisistaan, ja tuntui kuin olisimme olleet perhe, Edmontonissa NHL:ää pelaava Grebeshkov totesi.
- On aina suuri kunnia pelata maalleen. Etenkin MM-kisoissa pelaaminen on mukavaa, eikä tätä voi oikein sanoin kuvailla.
25-vuotiaan Grebeshkovin analyysi finaalista oli kaikkea muuta kuin syväluotaava. Los Angelesin ykkösvaraus kesältä 2002 myönsi, että joukkue oli hermostunut ottelussa.
- Hyvä ottelu meiltä. Olimme hieman hermostuneita, mutta on sanottava, että tunne voittamisen jälkeen on mahtava, Grebeshkov totesi.
YLE