Vancouver 2010, Hiihtäjät-blogi

Hiihtäjät-blogissa etsitään kultaa (ja karhuja) Kalliovuorilta (11.5.)

julkaistu 08.10.2009 klo 09.24

Aino-Kaisa Saarinen ja Virpi Kuitunen. Aino-Kaisa Saarinen ja Virpi Kuitunen Vancouverin olympiakisojen hiihtomaisemissa.
Kuva: SHL/YLE

Tervetuloa seuraamaan Virpi Kuitusen, Aino-Kaisa Saarisen, Riitta-Liisa Roposen ja Sami Jauhojärven matkaa kohti Vancouverin olympiakisoja. Pääosassa ovat suoraan hiihtäjät, sillä he itse kertovat mitä kaikkea sattuu ja tapahtuu, kun valmistaudutaan olympialaduille.

Ensimmäisessä osassa kamera pääsi mukaan, kun hiihtäjät kävivät tutustumassa kauden päätteeksi olympiahiihtojen pääpaikkaan Whistleriin. Kuten videoista käy ilmi, Whistlerissä oli vielä täysi talvi huhtikuun lopussa.

Whistler on kalliovuorten kupeessa ja löytyipä olympialaduilta merkkejä alueen alkuperäisistäkin asukkaista. Katso vaikka video Matti Heikkisen havainnoista

Katso hiihtäjät Whistlerissä

Heikkinen: Kyllä kainuulainen karhun jäljen tuntee (0.26)
Kuitunen ja Saarinen arvioivat olympialatuja - ilman karhuja! (0.45)
Kalle Lassila Strandvallin ”haastattelukoulussa” (2.00)
Päävalmentaja Dalen esittelee sprinttiradat (0.33)
Kierrä olympialatu hiihtäjän matkassa (14.36)
Tällä maalialueella juhlitaan sankareita (0.13)

Nelikko kirjoittaa viikoittain YLE Urheilun sivuille kuulumisistaan. Ensimmäisenä Riitta-Liisa Roponen mm. antaa pettämättömän vinkin kuinka kesäksi pääsee bikinikuntoon – ja tässä vinkissä on 100 %:n takuu.

Riitta-Liisa Roponen: Bon voyage-tunne

Taas se käynnistyy... Niin se uus harjoituskausi. Mulla tulee vähän samanlainen olo kuin Matti Nykäsellä kun hän tulee hyppyrin nokalle eli "bon voyage" -tunne, siis että mä oon kokenu tän joskus aikaisemminki.

Tämä harjoituskausi on kolmas valmistautuminen Olympiatalveen. Ensimmäiset kisat minulla olivat 2002 Salt Lake Cityssä, toiset Torinossa ja tulevat sitten Kanadassa. Olen todellakin rentoutunut ja valmis kohtaamaan uudet haasteet! Mulla on hyvä fiilis tulevasta ja innolla aloitan harjoittelun kohti Vancouveria.

En malta olla ottamatta kantaa tähän joka keväiseen vouhotukseen "Näin pääset bikinikuntoon". Kilpailukauden jälkeen oma painoni nousee ja ihan tietoisesti! Leivon usein ja tietysti syön näitä tekemiäni herkkuja paljon. Eli saman ongelman kanssa painitaan... Viime keväänä näin todella hyvän neuvon miten päästä nopeasti bikinikuntoon, kerron sen myös teille eli: Riisu päällysvaatteet, pue bikinit päällesi ja olet bikinikunnossa! Ihanan helppoa :)

Kotona Haukiputaalla ihmiset tulevat juttelemaan, onnittelemaan ja päivittelemään hiihtosuorituksiani melkeinpä joka kerta kauppareissulla. Kun kerroin tämän hiihtokavereilleni, he hämmästelivät kuinka ihmiset kehtaavat tulla juttelemaan. Tokihan asuinpakkakuntien väkimäärässäkin on eroja, mutta tuntuu, että haukiputaalaiset pitävät minua "naapurin tyttönään".

Minusta on ihan kiva tai ei ainakaan haittaa ole kun paikkakuntalaiset tulevat porisemaan kanssani ja pitävät minua niin "tuttavallisena", että lähestyvät kaupassa, uimahallissa, lenkkipolulla tai oikeastaan missä vaan.

No toki poikkeuksiakin on. Kesken kiireisimmän kisakauden en ollut varannut hierontaa tarpeeksi ajoissa ja "jouduin" menemään uudelle hierojalle. Hän rupesikin kyselemään ruukaanko usein käydä hierotteella ja otetaanko yleensä koko kroppa? Yksi kireämpikin paikka löytyi; niskasta! Ja sainkin venyttelyohjeita siihen vaivaan :)

Tietysti rajansa tuttavallisuudellakin. Yhtenä iltana olimme rauhassa viettämässä koti-iltaa lähimpien ystävien seurassa, kun eräs mies käveli suoraan sisään ja keittiöön. Suksia halusi ostaa! Kysyähän saa...

Riitta-Liisa Roponen

Blogisarjassa kirjoittavat Roposen lisäksi, Virpi Kuitunen, Aino-Kaisa Saarinen ja Sami Jauhojärvi. Ensi viikolla julkaistaan Jauhojärven avausblogi.

Vancouverin olympialaiset järjestetään 12.-28. helmikuuta 2010.

Aiemmat:

Ajankohtaisia urheiluaiheita