Yleisurheilun MM 2009

Clement uusi mestaruutensa, teinisensaatio lähellä mitalia

päivitetty 18.08.2009 klo 23.14

Kerron Clement (vas.) juoksi Yhdysvalloille kultaa, Bershawn Jackson pronssia. Kerron Clement (vas.) juoksi Yhdysvalloille kultaa, Bershawn Jackson pronssia.
Kuva: YLE

Berliinin MM-kisojen tiistain ratatapahtumat päättänyt miesten 400 metrin aitojen loppukilpailu oli mestaruutta puolustaneen Yhdysvaltain Kerron Clementin juhlaa. Clementin takana kilpailu oli erittäin mielenkiintoinen.

Alusta asti johtaneen Clementin 47,91 on kauden kärkitulos maailmassa. Hän joutui loppusuoralla tekemään tosissaan töitä mutta mestaruus ei ollut tosissaan uhattuna missään vaiheessa.

Trinidad ja Tobagon 17-vuotias Jehue Gordon oli lähellä jättiyllätystä, sillä hän oli toisena vielä viimeisellä aidalla. Loppumetreillä Puerto Ricon Javier Culson ja Yhdysvaltain Bershawn Jackson tulivat kuitenkin teinisensaatiosta ohi. Aika 48,26 oli kuitenkin Trinidad ja Tobagon ennätys.

Culsonille mitali oli ensimmäinen arvokisoista. Jackson sen sijaan on Helsingin maailmanmestari 2005 ja olympiapronssimitalisti Pekingistä.

Finaalin kokeneelle kaartille juoksu oli pettymys. Dominikaanisen tasavallan kaksinkertainen maailmanmestari Felix Sanchez kompasteli jo ensimmäisellä aidalla ja jäi finaalin viimeiseksi. Viidenneksi juosseesta Kreikan Periklis Iakovakisista sen paremmin kuin Jamaikan 37-vuotiaasta Danny McFarlanesta ei ollut liioin mitalitaisteluun.

M 400 M AJ, LOPPUKILPAILU

1. Kerron Clement USA 47,91 kk
2. Javier Culson PUR 48,09
3. Bershawn Jackson USA 48,23

4. Jehue Gordon TRI 48,26
5. Periklis Iakovakis GRE 48,42
6. Danny McFarlane JAM 48,65
7. David Greene GBR 48,68
8. Felix Sanchez DOM 50,11

YLE

Kommentit

Ei kommentteja

Ajankohtaisia urheiluaiheita