Jamaikan viisikko ei kilpaile MM-Berliinissä
Sheri-Ann Brooksia ei nähdä Berliinin MM-kisoissa. (Arkistokuva) Kuva: YLE
Yleisurheilun Berliinin MM-kisojen alla doping-testissä kiinnijääneet - mutta sittemmin epäilyistä vapautetut - viisi jamaikalaisjuoksijaa eivät kilpaile Berliinin MM-kisoissa. Jamaikan liitto ilmoitti asiasta keskiviikkona.
Artikkeliin liittyvä ääni- ja kuvamateriaali:
Yohan Blake, Marvin Anderson ja Sheri-Ann Brooks olivat ehdolla Jamaikan 4 x 100 metrin viestijoukkueisiin, Allodin Fothergill ja Lansford Spence puolestaan pitkiin viesteihin.
Nämä viisi juoksijaa jäivät kiinni ennen Berliinin kisoja metyylihexanamiini -piristeestä, joka on kofeiinijohdannainen aine. Jamaikan antidopingtoimikunta antoi ensin juoksijoille selitysten jälkeen puhtaat paperit, mutta palasi pian itse uudelleen asiaan. Asia siirtyi Jamaikan antidopingtoimikunnan valituskomission käsittelyyn. Komission kokoontumisen aikataulusta IAAF ei ole saanut kuitenkaan mitään tietoa.
Ja sillä aikaa kun asia vielä jumittaa Jamaikan antidopingtoimikunnassa, IAAF ei katsonut voivansa estää urheilijoiden osallistumista kisoihin.
IAAF:lle jäi siten kaksi vaihtoehtoa, jotka pääsihteeri Pierre Weiss luetteli tiedotustilaisuudessa tiistaina.
- Joko Jamaikan joukkue määrää, etteivät urheilijat juokse, ja asia on selvä. Toinen vaihtoehto on antaa heidän juosta, ja jos heidät lopulta todetaan syyllisiksi, tulokset on mitätöitävä, Weiss sanoi.
Ensimmäinen vaihtoehto siis toteutui, Jamaikan joukkueen johto ei halunnut ottaa riskiä.
- Jamaika ei ilmoita näitä urheilijoita, Kansainvälisen yleisurheiluliiton tiedottaja Nick Davies kertoi.
YLE - Reuters
Ei kommentteja