Jalkapallo |

Teemu Tainio teki paluun vanhaa seuraansa vastaan

Tottenham-fanien suosikki pelasi Tottenhamia vastaan New York Red Bullsin avauskokoonpanossa

Teemu Tainio.
Kuva: YLE

Polvivamman takia sivussa tositoimista keväästä asti ollut Teemu Tainio palasi pelikentille keskiviikon vastaisena yönä Suomen aikaa, kun hänen seuransa New York Red Bulls kohtasi harjoitusottelussa Valioliigan alkuun valmistautuvan Tottenhamin.

Tainiolle ottelulla oli moninkertainen merkitys. Paitsi että Suomen maajoukkueen entinen keskikenttäpelaaja pääsi pitkästä aikaa pelaamaan, hän sai tehdä sen entistä seuraansa vastaan.

Tainio pelasi Tottenhamissa kaudet 2005-08, jona aikana hän voitti kannattajien sydämet puolelleen ärhäkällä pelityyliillään. Tainion Tottenham-uran kruunu oli vuonna 2008 voitettu Englannin liigacup.

Myös Tottenhamin pelaajat odottivat Tainion kohtaamista ilolla.

- Teemu on hyvä ystäväni, aivan loistava tyyppi. Hän on pähkähullu, mutta kentällä hän antaa sata prosenttia viikosta toiseen, Tottenhamin toppari Michael Dawson kehui seuransa verkkosivuilla.

Yön ottelussa Tottenham oli parempi maalein 2-1. Kenny Cooper vei amerikkalaisjoukkueen johtoon rangaistuspotkusta ottelun alussa, mutta toisella jaksolla Spurs käänsi ottelun voitokseen Gareth Balen ja Gylfi Sigurdssonin maaleilla.

Tainio teki tauolla tilaa norjalaiselle Jan Gunnar Sollille.

New York Red Bulls johtaa Yhdysvaltain liigan MLS:n Itäistä konferenssia. Tainio ehti pelata kolmessa liigaottelussa alkukaudella ennen loukkaantumistaan.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Jääkiekon MM 2013

Globenista kultaisia muistoja - "Yritetään tehdä toinen temppu täällä"

Antti Pihlström, Suomi ratkaisee ottelun jatkoajalla

Leijonat palaa Globeniin MM-tasolla ensimmäisen kerran sitten vuoden 1995 maailmanmestaruuden. Nyt on tarjolla finaalipaikka.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä