Tennislistan entisen kolmosen ura päättyi
Tenniksen maailmanlistan entisen kolmosen Ivan Ljubicicin ura päättyi tunteikkaissa tunnelmissa Monte Carlossa. Ljubicic hävisi avauskierroksen ottelunsa Ivan Dodigille 0-6, 3-6.
33-vuotias Ljubicic oli ilmoittanut Monte Carlon olevan hänen viimeinen turnauksensa. Hän istui ottelun jälkeen tuolilleen kyyneleet silmissä. Isolla tulostaululla näytettiin Roger Federerin tervehdys sekä Ljubicicin uran huippuhetkiä.
- Ajattelin, että tästä voi tulla tunteellista, mutta en uskonut, että näin tunteellista Tämä oli vaikea päivä minulle. Ajatukseni olivat kaikkialla muulla paitsi tenniskentällä, Ljubicic sanoi.
Dodig voitti Ljubicicin uran viimeisen ottelun kahden kroaatin kamppailussa.
- Tämä on ensimmäinen kerta kun en ole iloinen voitosta. Kaikki pelaajat Kroatiassa kuten minä ja Mario Ancic olemme oppineet häneltä, Dodig sanoi.
Ljubicic oli maailmanlistalla kolmantena vuonna 2006. Hän johdatti Kroatian Davis Cupin voittoon vuonna 2005. Ljubicic voitti 10 ATP-turnausta, joista merkittävin oli Indian Wells vuonna 2010. Matkallaan turnausvoittoon Ljubicic kukisti tuolloin Novak Djokovicin, Rafael Nadalin ja Andy Roddickin.
Grand Slam -turnauksissa Ljubicic oli alisuorittaja. Hänen parhaiksi saavutuksikseen jäivät Ranskan avointen välierä 2006 ja Australian avointen puolivälierä samana vuonna.
Tuoreimmat aiheesta: Tennis
Nieminen rynnisti jatkoon Saksassa
Jarkko Nieminen jyräsi toiselle kierrokselle tenniksen ATP-turnauksessa Düsseldorfissa. Nieminen peittosi slovakialaisen Lukas Lackon.
Tenhunen ei ole koskaan kävellyt – Pelaa loistavasti tennistä
Taneli Tenhunen on elämänmyönteinen urheilija ja valmentaja.
Nadal murskasi Federerin Roomassa
Rafael Nadal vei vakuuttavan näytöksen jälkeen voiton Rooman tennisfinaalissa. Roger Federer jäi jyrän alle.
Serena Williams vei potin Roomassa
Serena Williams jyräsi tenniksen WTA-turnauksen voittajaksi Roomassa.
Olympiavoittajan turnaus Ranskan avoimissa vaarassa
Vuodesta 2011 vaivannut selkävamma saattaa pitää Andy Murrayn pois Roland Garrosilta.
Nieminen törmäsi tuttuun muuriin ja menetti tie break -taikansa
Jarkko Nieminen koki jälleen tappion Ernests Gulbisia vastaan.
Nadal kotiyleisönsä riemuksi selvään turnausvoittoon
Rafael Nadal voitti Stanislas Wawrinkan Madridin turnauksen loppuottelussa.
Williams murskasi Sharapovan finaalissa
Serena Williams nappasi uransa 50. turnausvoiton kaksinpelissä. Maria Sharapovalla oli Madridin turnauksen loppuottelussa ongelmia syöttönsä kanssa.
Wawrinka yllätti Berdychin – finaalissa vastassa Nadal
Espanjan Rafael Nadal ja Sveitsin Stanislas Wawrinka kohtaavat sunnuntaina Madridin Masters-turnauksen finaalissa.
Williamsin mielenkiintoinen taktiikka toimi: “Olen tylsin ihminen”
Serena Williams ja Marija Šarapova pelaavat sunnuntaina Madridin WTA-turnauksen finaalissa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.