Urheilukatu 2 |

Testiryhmän kohteena Bikram Yoga

Urheilukadulla asuu Testiryhmä, joka pistää itsensä likoon kokeilemalla mitä erilaisempia liikuntamuotoja. Ensimmäisessä osassa testauksen kohteena oli Bikram Yoga eli alkuperäinen hot jooga.

Video
Toimittaja Antti-Jussi Sipilä kokeili Urheilukatu 2:n Testiryhmässä, miltä tuntuu jooga 38 asteen lämpötilassa.

Salissa lämpötila on 38 asteessa. Puolentoista tunnin harjoituksen aikana tehdään aina 26 asennon ja kahden hengitysharjoituksen sarja.

- Ihan suora tavoite on hyvä fyysinen kunto, ja sen tulee saamaan hyvin nopeasti. Asennot eivät itse asiassa ole mitään vaikeita, mutta ne pitää tehdä oikein ja mennä oikeassa järjestyksessä. Sarja on lääketieteellisesti tutkittu ja vie sinua turvallisesti asennosta asentoon, Bikram Yoga -opettaja Kirsi Koskinen sanoo.

- Olen löytänyt, että tämä on jopa sellainen lääke, joka auttaa kestämään yli pimeän ajan. Se antaa energiaa, ja minulla on itsellä ollut vähän selkävaivoja ja vatsavaivoja. Niihin se on auttanut ihan hirveän paljon, kertoo kansanedustaja Jani Toivola.

Kuuma ja kostea sali takaa myös sen, että jos läskiä on, sitä myös palaa.

- Miehet ovat mitanneet 1 500-1 600 kaloria, ja naisilla menee 800 eli paljon, huikkaa Koskinen.

Ensi sunnuntain jaksossa Testiryhmä selvittää, voiko baletin harrastamisen aloittaa aikuisiällä. Urheilukatu 2 sunnuntaina 22.1. klo 19.05 TV2:ssa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Urheilukatu 2

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä