Thorkildsen lähtee Tukholmaan hakemaan revanssia olympiapettymykseen
Norjalaismestari jäi ilman kolmatta perättäistä olympiakultaa. Tukholman DN-gaalassa muun muassa ajoituksen pitäisi osua kohdalleen.
Andreas Thorkildsenin kausi ei ole kauniisti sanottuna mennyt putkeen. Lontoon olympialaisissa Pekingin ja Ateenan kisojen ykkönen mittautti loppukilpailussa vain kaksi heittoa.
Paras tulos oli norjalaiselle vaatimaton, 82,63. Vuosikaudet 90 metrin rajaa keihästäneen Thorkildsenin kauden paras, 84,72, syntyi toukokuussa Ostravassa.
- Olin pettynyt ja vihainen lauantaina ja sunnuntaina. Mutta maanantaina huomasin jo pääseeni eteenpäin, Thorkildsen kertoo Norjan yleisradioyhtiö NRK:n haastattelussa.
Thorkildsen saa vastaansa Tukholman illan DN-gaalassa muun muassa olympiapronssille kiskaiseen Antti Ruuskasen ja viidenneksi yltäneen Tero Pitkämäen.
- Muutaman jutun pitää osua kohdalleen, jotta kaikki kulkisi niin kuin pitää. Toivon, että pystyn parantamaan ajoitustani, muiden asioiden ohella.
Norjalainen sanoo, ettei vaisu vuosi ole ollut hänelle lopulta yllätys.
- Tänä vuonna oikein mikään ei ole mennyt niin kuin olisin toivonut, mutta täytyy vain tehdä töitä ja yrittää parhaansa.
Tuoreimmat aiheesta: Yleisurheilu
Tero Pitkämäki odottaa kovaa keihäskisaa Vaasan Kalevan kisoissa
Kalevan kisat Vaasassa on keihäänheittäjien viimenen näyttökilpailu Moskovan MM-kisoihin. Keihäänheittäjä Tero Pitkämäki uskoo, että tulostaso Vaasassa nousee korkeaksi. Omaan kauteensa Pitkämäki lähtee luottavaisena Hannu Kankaan valmennuksessa.
Tuplamestari ei kilpaile Moskovan yleisurheilun MM-kisoissa
Vivian Cheruiyot on raskaana, eikä puolusta maailmanmestaruuksiaan Moskovassa. Cheruiyot ei ole kuitenkaan päättämässä kilpauraansa.
ME-mies vetäytyi perinteisestä kymmenottelusta
Yhdysvaltain superkaksikkoa ei nähdä viikonloppuna Götzisin kymmenottelussa. Molemmilla oli hyvät syyt jättää Götzis väliin.
Mannio heitti kolmanneksi Pekingissä
Ari Mannion Aasian-kiertue jatkui Pekingissä.
Toipilas Kinnunen keskeytti 50 km:n urakkansa
Pitkään sairastellut Jarkko Kinnunen uupui ja joutui keskeyttämään kävelyn Euroopan cupin 50 km:llä Slovakiassa.
Mannio heittää tiistaina Pekingissä
Keihäänheittäjä Ari Mannio jatkaa Aasian kiertuettaan ja kilpailee tiistaina Pekingissä.
Sampo Lehtola: Keihäsvalinnat Kalevan kisojen perusteella
Sampo Lehtola esittää muutoksia arvokisavalintoihin.
Thorkildsenille takaisku Shanghaissa
Tero Pitkämäen kilpakumppaneihin kuuluva norjalainen Andreas Thorkildsen joutui vetäytymään Shanghain Timanttiliigan keihäskilpailusta. Thorkildsen kärsii nivusvaivoista.
Pitkämäen kausi alkanut komeasti - "Talveni on mennyt täysin nappiin"
Tero Pitkämäki on päässyt jo alkukaudella väkevään keihäsvireeseen. Shanghaissa Pitkämäen keihäs lensi maailman kärkitulokseen 87,60 metriä.
Timanttiliigan juoksumatkoilla tehtiin mainioita tuloksia
Shanghain Timanttiliigan juoksumatkoilla nähtiin odotetusti kauden kärkituloksia. Miesten 400 metrin aidoissa ja 3000 metrin esteissä tulostaso oli hyvä.

Kommentoi aihetta
(3 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
tsemppiä rutosti
Ilmoita asiattomasta kommentistatoivon todella menestystä iloiselle ja positiiviselle norjan
heittäjälle.
tosion
Ilmoita asiattomasta kommentistaKomppaan. Kaikkea hyvää Turskalle ;)
itsevarma
Ilmoita asiattomasta kommentistaKannustetaan suomalaisia, jotka herkästi masentuvat ja loukkaantuvat urheillessaan huipulla (miksi?). AT on jo voittanut yhdelle urheijalle tarpeeksi, suodaan muillekin menestystä! AT on hyvin itsevarma, kyllä hän selviytyy ilman suomalaisten sääliä. Hän on saanut paljon itsevarmuutta olympiavoitoistaan, Ateenan voittokin tuli silloin noin 21-vuotiaalle norjalaiselle ns. onnenkantamoisella (86-alkuinen heitto), samoin Lontoossa 19-v. voittaja sai halvalla kultaa myös ns. onnenkantamoisella, muut heitot vaisuja TRINIDADIN SUPERYLLÄTTÄJÄLLÄ!