Jalkapallo |

Toivio teki maalin Malagan verkkoon

Suomen jalkapallomaajoukkueen toppari Joona Toivio viimeisteli Djurgårdenin maalin tiistai-illan harjoituspelissä Malagaa vastaan. Espanjassa pelattu ottelu päättyi 1-1-tasatulokseen.

Kuva: Yle

Toivio vei Djurgårdenin johtoon 83. minuutilla, mutta Malaga tuli tasoihin Diego Buonanotten osumalla vain minuutteja myöhemmin.

- Sain pallon 16:n rajan tuntumassa kulmapotkun jälkeen. Yllättävän paljon oli aikaa kääntyä ja vedin pallon takayläkulmaan, Toivio kertasi.

Suomalaisista myös Kasper Hämäläinen ja Daniel Sjölund olivat mukana Djurgårdenin avauskokoonpanossa. Hämäläiselle avautui ottelussa pari tekopaikkaa, mutta hän ei kyennyt ohittamaan maalivahti Carlos Kamenia.

Malaga kohtaa sunnuntaina La Ligassa Real Madridin, joten täysin ykkösmiehistöään päävalmentaja Manuel Pellegrini ei kentälle käskyttänyt. Espanjan pääsarjan kärkijoukkueisiin kuuluva ryhmä osoitti kuitenkin tasonsa.

- Malaga piti palloa enemmän, mutta meillä oli enemmän maalipaikkoja. Peli oli aikalailla sellainen kuin ajateltiinkin. Espanjalaiset ovat taitavia pallon kanssa ja pitävät sitä. Me puolustimme kuitenkin hyvin, emmekä antaneet heille juurikaan maalipaikkoja, 90 minuuttia joukkueensa topparina uurastanut Toivio kertasi.

- Vastaiskuista pääsimme hyvin iskemään. Harmi, ettemme voittaneet. Esitys oli meiltä hyvä. Emme ole tottuneet tuollaista vastusta vastaan pelaamaan, joten ihan kiitettävä suoritus. Pystyimme pelaamaan hyvin, mikä antaa itseluottamusta - tulos tietysti jo sinänsä, mutta myös pelin sisältö, toppari kiteytti.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Dortmundille valtava takaisku Mestarien liigan finaalin alla

Mario Götze

Dortmundin tähtipelaaja Mario Götze jää lauantain Bayern-ottelusta sivuun takareisivamman takia. Hän loukkaantui välieräpelissä Real Madridia vastaan.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä