Lontoo Yleisurheilu |

Torro: Ei muuta kuin silmät kiinni ja suu auki

Osku Torro ei lähde säästelemään Lontooseen. Vaikka taivas itkisi vettä, suomalainen aikoo juosta rimalle täysillä uransa pääkilpailussa.

Osku Torro tiputtaa korkeushypyssä.
Osku Torro toivoo Lontoossa parempaa menestystä kuin Helsingin EM-kisoissa. (Arkistokuva) Kuva: Tomi Hänninen

Korkeushyppääjöä Osku Torro oli yksi suomalaisyleisurheilijoista, jotka suuntasivat tiistaina Lontooseen. Kuukausi sitten EM-kotikisoissa karsintaan jäänyt Torro painottaa, etteivät paineet olympiakarkeloissa ole niin kovat.

- Tämä on lähtökohdiltaan hiukan erilainen kilpailu. 12 ukkoa pääsee finaaliin ja tämä karsinta on erilainen kuin MM-kisojen karsinta. Tässä on aika paljon voitettavaa, Torro kommentoi Yle Urheilulle.

Finaalipaikan arvo on ihan toista luokkaa kuin muiden kilpailuiden.

- Osku Torro

- Karsinnasta ei pyritä selviämään vähillä hypyillä vaan kaikilla on koko ajan sata lasissa. Finaalipaikan arvo on ihan toista luokkaa kuin muiden kilpailuiden. Ei tarvitse kyllä lähteä yhtään varmistelemaan.

Torro painottaa, että Lontoon olympiakisat ovat hänen uransa pääkilpailu. Suomalainen uskoo, ettei finaalipaikkaan vaadita omaa ennätystä. Kauden paras riittäisi.

- Stadion on ilmeisesti suunniteltu niin, että tuulen ei pitäisi kauheasti pyöriä. Jos vettä tulee niin se on sitten kaikille sama. Silmät kiinni ja suu auki vaan rimalle. Jos vettä tulee, niin vedetään silti täysillä. Tämä on urani pääkilpailu.

- Minulla on hallissa hypättynä se 233. Tiedän, että tällä kaudella hypätty ulkorataennätys 228 ei ole vielä parastani. 230:n nurkille kun hyppää niin sillä ollaan finaalissa, Torro päätti.

Miesten korkeuskarsinta kilpaillaan sunnuntaina.

Kommentoi aihetta

(7 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.





Joopatijoo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Torro on aika paljon saavuttanut siihen nähden että aloitti hyppäämisen todella vanhana vasta tosissaan. Helppohan se on netistä huudella, kukaa huutelijoista tuskin on saavuttanut yhtään mitään



Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä