Ravisuora |

Toto65: Huipputammojen taisto päättää kierroksen

Vermon keskiviikkoillan herkkupala on päätöskohteena ajettava huipputammojen A.V. Marttilan Tammasarja, jossa luodaan asetelmia 2,5 viikon päästä ajettavaan Kuningatarkilpailuun.

Vihjesysteemimme ensimmäinen varmavalinta on avauskohteen 5 Bogart Nass. Tiuhaan tahtiin kilpaileva ruuna otti lauantaina sille harvinaisen lähtölaukan, jonka jälkeen se teki väkevän nousun viidenneksi. Loppusuoraa Seppo Sarkolan ajokki pisteli koko porukan kovinta kyytiä.

Vermossa Bogart Nass kohtaa viime starttiaan helpomman vastuksen ja uskomme sen pystyvän voittoon johtavan rinnaltakin.

Viikko sitten pitkältä kilpailutauolta palannut neljännen kohteen 9 Masahiro oli heti vakuuttava kirittyään 2. ulkoa ykköseksi. Startti alla ruunan otteet terävöityvät edelleen ja kun lähtöpaikkakin on mainio, pystyy Masahiro jatkamaan voittokannassa.

Mahdollinen suuryllättäjä on viidennen kohteen 10 Temazinc. Jatkuvasti epäonnesta kärsivä ruuna laukkasi viimeksi ensimmäisessä kaarteessa, kun taas sitä edeltävissä kisoissa se ei päässyt käyttämään kaikkia voimiaan.

Vihjerivi (hinta 22,50 euroa)

Toto65-1   5 Bogart Nass
Toto65-2   9, 5, 3
Toto65-3   3, 9, 2
Toto65-4   9 Masahiro
Toto65-5   11, 5, 2, 10, 7
Toto65-6   6, 7, 2, 9, 10

Toto65-kierroksen huippuhetket TV2:n Ravisuorassa klo 22.10.

Jere Törmänen

Tuoreimmat aiheesta: Ravisuora

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

NÄKÖKULMA: Saksalainen jalkapallo voisi jo unohtaa alemmuuskompleksinsa

Borussia Dormundin pelaajat juhlivat voittoa Real Madridista

2000-luvun vaihteessa Saksan maajoukkueen kompuroinnin seurauksena koko maan juniorituotanto pantiin remonttiin. Nyt nuoria lahjakkuuksia putkahtelee vähän joka suunnalta.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä