Euro 2012 |

Tshekki saa Barosin ja Rosickyn mukaan EM-avaukseen

Luottohyökkääjä Baros on toipunut vammastaan. Maalinteko maajoukkueessa on ollut tshekille tuskaa.

Milan Baros Tshekin harjoituksissa 4.6.2012
Milan Barosin pelikunto oli Tshekin joukkueelle arvoitus. Kuva: EPA

EM-turnauksensa perjantain iltapelissä Venäjää vastaan aloittava Tshekki on saanut ottelun alla tärkeitä pelaajiaan kuntoon, kertoo ranskalainen L'Equipe.

Viimeisimpänä vihreää valoa sai takareiden vammasta kärsinyt hyökkääjä Milan Baros. Vaikka pelaaja on onnistunut maalinteossa Tshekille viimeksi maaliskuun ystävyysottelussa Lichtensteinia vastaan, hyökkääjä on saanut paljon vastuuta joukkueessa.

Toinen hyvä uutinen on keskikentän kapellimestarin, Tomas Rosickyn toipuminen pelikuntoon.

Kommentoi aihetta

(6 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

spainifani

Ilmoita asiattomasta kommentista

keitä nämä herrat:baros ja rosiscky ovat


Sethy

Ilmoita asiattomasta kommentista

Baroshan on ihan euroopan parhaita maalitykkejä mutta ikä vaan alkaa painaa joten ei ihan samalla tasolla ku ennen. Rosicky on arsenalin keskikenttämies, mutta jääny aika vähälle peliajalle parina viime vuotena. Olikoha niin että siirtyy ens kaudeks venäjän liigaan.

Aika rasistinen muuten tuo häiriöviesti kysymys: minkä värinen on banaani?


Kaihola

Ilmoita asiattomasta kommentista

Rosicky teki jatkosopparin Arsenalin kanssa.Tilastoja ei oo tähän hätään antaa mutta tällä kaudella sai paljon vastuuta Arsenalin kokoonpanossa.


Vieno Väistö

Ilmoita asiattomasta kommentista

Lohkoarvontojen tasapuolisuus epäilyttää. B-lohkon kaikki neljä maata ovat Fifan rankingissa maailman kymmenen parhaan joukossa. Tässä A-lohkossa, jossa isäntämaa Puola pelaa, ei ole yhtään joukkuetta Fifan kärkikymmeniköstä. Isäntien jatkoonpääsyä haluttiin helpottaa lohkoarvonnassa.


Rosiscky

Ilmoita asiattomasta kommentista

Jos mies pelaa 28/38 ottelua liigassa ja on 21 ottelussa avauksessa niin kai sen joku laskee vähäiseksi peliajaksi....


Rotsi

Ilmoita asiattomasta kommentista

Rosicky kärsi läpi syksyn eriasteisista loukkaantumisista, mikä selittää osaltaan vähäisempää peliaikaa. Oikeastaan koko Arsenal-ura on ollut aikamoista painajaista loukkaantumisten vuoksi sisältäen mm. puolentoista vuoden yhtämittaisen poissaolojakson. Keväällä oli kuitenkin täydessää pelikunnossa ja esitti aivan huikeita otteita. Oli yksi merkittivimmistä tekijöistä miksi Arsenal puristi sarjataulukossa kolmanneksi ja ansaitsi täysin syystä jatkosopimuksen Arsenaliin.

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä