Salibandy |

Tuleeko salibandystä olympialaji?

Salibandy on hyväksytty Kansainvälisen Olympiakomitean täysjäseneksi. Asiasta on päättänyt KOK:n 123:s yleiskokous, joka on koolla Etelä-Afrikan Durbanissa.

Suomi Tanska Salibandy Harri Forsten
Kuva: WFC2010

- Salibandylle on annettu KOK:n lajitunnustus, minkä johdosta kansainvälinen salibandy-yhteisö esittää suurimmat kiitoksensa KOK:n suuntaan. Näen tämän erittäin tärkeänä askeleena tiellämme kohti olympialajin asemaa, samoin kuin osallistumistamme nuorten olympialaisiin. Pidämme tätä merkkinä hyvin tehdystä työstä jäsenmaissamme koko IFF:n 25-vuotisen historian ajalta, kiittää IFF:n puheenjohtaja Tomas Eriksson.

- KOK:n tunnustus on valtaisa mahdollisuus kaikille salibandyn parissa toimiville edistää lajin asemaa maissaan. Tämä nostaa lajimme täysin uudelle tasolle, Eriksson jatkaa.

Suomella on ollut merkittävä asema salibandyn aseman kehittämisessä kansainvälisissä urheilupiireissä. Kansainvälisen salibandyliiton toimisto sijaitsee Helsingissä, jossa kattojärjestön käytännön toimintaa tehdään suomalaisvoimin. IFF:n pääsihteerinä toimii suomalainen John Liljelund.

Kansainvälinen salibandyliitto, IFF, haki KOK:n tunnustusta ensimmäisen kerran jo vuonna 2003. Tuolloin KOK oli uudistamassa linjauksiaan uusien lajien hyväksymisen suhteen, joten IFF:n hakemus ei edennyt käsittelyyn asti. Vuonna 2007 IFF:lle tarjoutui tilaisuus hakea KOK:n väliaikaista tunnustusta, joka myönnettiin sille joulukuussa 2008.

Myöntäessään väliaikaisen tunnustuksen salibandylle, KOK:n hallitus evästi Kansainvälistä salibandyliittoa jatkamaan aktiivista lajin levitystyötä Euroopan ulkopuolella, jotta olympialiikkeen yksi tärkeä tunnuspiirre, maailmanlaajuinen harrastaneisuus toteutuisi paremmin.

Arvioituaan Kansainvälisen salibandyliiton tekemät ponnistelut ja saavutukset salibandyn laajenemisen eteen, KOK:n hallitus päätti huhtikuussa 2011 esittää KOK:n järjestyksessään 123:nnelle yleiskokoukselle IFF:n hyväksymistä KOK:n täysjäseneksi.

IFF haki ensimmäisen kerran KOK:n tunnustusta vuonna 2003, saatuaan sitä ennen väliaikaisen jäsenyyden GAISF:ssa. Tuolloin KOK:n piirissä oli käynnissä muutostyö lajien hyväksymiskäytännön suhteen, joten IFF:n hakemusta ei silloin otettu käsittelyyn. IFF uusi hakemuksen vuonna 2007 ja sai KOK:n hallitukselta väliaikaisen jäsenyyden loppuvuodesta 2008, jolloin salibandy täytti uudistetut vaatimukset.

Myöntäessään väliaikaisen jäsenyyden KOK korotti vaatimuksiaan IFF:ää kohtaan ja painotti että salibandyn on syytä lisätä toimenpiteitä, joilla lajin asemaa nostetaan entistä maailmanlaajuisemmaksi, eritoten Euroopan ulkopuolella. IFF otti tämän neuvon vakavasti ja jatkoi työtä kehitysohjelmansa kautta, joka on suunnattu Euroopan ulkopuolelle.

Salibandy onkin vahvistanut asemaansa etenkin Aasiassa, samoin kuin Afrikan ja Amerikan mantereilla. IFF:llä on tällä hetkellä jäsenenä 53 kansallista lajiliittoa ja tasaisesti kasvava joukko maita, joissa salibandya harrastetaan.

- KOK:n täysjäsenyys antaa jäsenmaillemme paremmat mahdollisuudet hakea kansallisten olympiakomiteoiden jäsenyyttä ja vahvistaa siten salibandyn asemaa toimintapiirissään. Olemme joka tapauksessa ottaneet taas yhden askeleen eteenpäin visiomme toteutumiseksi, pääsystä olympialajiksi, Tomas Eriksson kertoo.

KOK:n suomalaisjäsen Peter Tallberg onnittelee salibandya saavutuksesta ja muistuttaa samalla prosessin jatkuvuudesta:

- Nyt salibandylla alkaa todellinen työ sen eteen, että laji saavuttaisi lopullisen päämäärän, paikan kesäolympiakisoissa.

Kommentoi aihetta

(21 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

samus

Ilmoita asiattomasta kommentista

näin varmistettaisiin Suomelle ainakin yksi mitali per olympialaiset koska todellisia huippumaita ovat ainoastaan Suomi, Ruotsi ja Sveitsi. Sveitsikään ei nyt ole yhtään kahden ensimmäisen tasolla mutta hyvänä päivänä haastaa.


Tappara on terästä

Ilmoita asiattomasta kommentista

samus, tänään klo 12:56

näin varmistettaisiin Suomelle ainakin yksi mitali per olympialaiset koska todellisia huippumaita ovat ainoastaan Suomi, Ruotsi ja Sveitsi. Sveitsikään ei nyt ole yhtään kahden ensimmäisen tasolla mutta hyvänä päivänä haastaa.

Näinpä. Samoin Tshekki voi haastaa hyvänä päivänä, mutta mm. Venäjä oli mielestäni viime MM-kisoissa yllättävän hyvä. Siellä laji on vasta leviämässä, samoin kuin useissa muissakin maissa.


Realismia

Ilmoita asiattomasta kommentista

Totaalisti väärin arvioitu, sorry. Jos salibandysta tulisi olympialajji, niin useat hyvän palloilukultturin maat kehittyisivät uuden statuksen myötä aivan uudelle tasolle. Laji saisi paljon enemmän kunnioitusta ja kiinnostusta ja esim. USA, Kanada, Venäjä, Tshekki, Saksa, ym. menisivät 2-3 vuodessa kirkkaasti Suomen edelle. Valitettavasti. Toivokaamme ettei lajista tule olympialajia ja voimme siten olla maailman huipulla yhdessä harvassa palloilulajissa vastaisuudessa vielä jonkin aikaa.


Sivustaseuraaja

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kun olympialaisista karsitaan lajeja jo nyt, niin tuskinpa sinne otetaan lajia, jossa huipulla on 3-4 maata ja loput kunnostautuvat lähinnä luovuttajina. Jotkut voisivat tässä kohtaa kysyä, miksi suunnitus ei ole olympialaji.


zame

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei ole väärin arvioitu, ei salibandy kiinnosta ketään pohjois-amerikassa. Siellä harrastetaan joko baseballia, jenkkifutista, koripalloa, yleisurheilua tai jääkiekkoa. Aika harva alkaa harrastamaan lajia jonka ainoat suuret kisat olisivat olympialaiset neljän vuoden välein.

Miten naisjääkiekon on käynyt? en tiedä mistä asti ollut olympialaji mutta eipä siinä siltikään ole kuin kaksi maata ylitse muiden ja ero muihin on miljoona valovuotta eli eipä muita maita juuri kiinnosta vaikka olympialaji.


matias myyrä

Ilmoita asiattomasta kommentista

samantien pesäpallosta myös olympialaji, ei näin pienillä lajeilla pidä olla asiaa vielä olympialaisiin, ennemmin odotan pubitikanheitosta olympialajia kuin pesäpallosta tai salipäntistä


Jarppi

Ilmoita asiattomasta kommentista

Täytyy sanoa että eipä ole hetkeen mikään urheilu-uutinen sykähdyttänyt yhtä paljoa kuin tämä.

On selvä että salibandyllä menee todennäköisesti 2030- luvulle ennen kuin laji on olympialaisissa. Lähivuosina uskon että Venäjä, Norja ja Latvia voivat lyödä kapuloita neljän suuren rattaisiin. Joka tapauksessa tällä päätöksellä lajin valtiontuet kasvavat ympäri maailmaa joka väistämättä näkyy suurempana kilpailuna globaalisti pidemmällä aikavälillä. Hieno uutinen kaikkinensa.


Ossi

Ilmoita asiattomasta kommentista

Annetaan arvoa kaikille lajeille Myyrä.. MM-finaalissa täpötäysi hartwall arena ja hallin kovin tunnelma ikinä, että se siitä pubitikasta...

Taso ja arvostus nousisi varmasti isoissa maissa, ja olisi kyllä huippuasia lajille.



mokke

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei sählystä ikinä tule suosittua lajia yhdessäkään "isossa" maassa. Laji on esteettisesti niin hirveätä katsottavaa. Suomessa maajoukkue kerää yleisöä vain siksi kun se menestyy. Tyypillistä suomalaista urheilukulttuuria.

Tuoreimmat aiheesta: Salibandy

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä