Tuovinen: Sampo henkisesti entistä vahvempi
"Ei ole tällaista kautta ollut urani aikana", sanoo Pielaveden Sammon päävalmentaja Jukka Tuovinen. Eikä ole ollut monella muullakaan valmentajalla. Joukkue lähti lentopallon mestaruusliigaan tavoitteenaan runkosarjan sijat 1-6. Sitten marraskuussa vietiin kaikki koossa olleet 20 pistettä ja passitus jumbosijalle kärjen tuntumasta.
Alkoi pelaaminen sarjapaikasta. Tammikuussa urheilun oikeusturvalautakunta palautti Sammolle 12 pistettä. Niillä ja uudelleen pelatuilla pisteillä pielavetiset nousivat pudotuspelipaikalle. Nyt on tavoitteena jälleen sijoittuminen kuuden parhaan joukkoon runkosarjassa.
Koko sopan aiheutti virhe Sammon hondurasilaishakkuri Luis Alberto Salgadon papereissa. Kun virhe selvisi, lentopalloliiton sääntöjaos määräsi Sammon menettämään kaikki siihen (25.11. ) saakka saamansa pisteet otteluissa, joissa Salgado on ollut mukana.
Oikeusmurha tahattomasti tulleeseen rikkeeseen nähden ja niinpä Sampo valitti päätöksestä oikeusturvalautakuntaan, joka kohtuullisti tuomion ja palautti 12 pistettä pielavetisille.
Sampo selvisi tyrmäyksestä
Uutinen pistemenetyksestä oli henkinen täystyrmäys pelaajille ja valmennusjohdolle. Unettomia öitä Tuovinen ei ainakaan myönnä viettäneensä shokki-uutisen jälkeen.
Hämmästyttävän nopeasti joukkuekin kokosi itsensä.
-Onneksi meillä on kokenut joukkue. Ellei, olisi peli olisi voinut repsahtaa, sanoo Tuovinen.
Ennen joulutaukoa Sampo tippui europeleistä. Hollantilainen Langhenkel kaatui vieraissa, mutta voitti Sammon Kuopiossa varsinaisessa ottelussa ja ”kuoleman erässä”.
-Sitten peli-ilo palasi melko nopeasti. Selvästi aisti joukkueesta vuoden vaihteen jälkeen kuinka pelaajat nauttivat pelaamisesta, iloitseeTuovinen
Vuoden vaihteen hyvään sarjaa ei mahdu kuin yksi kompuroiminen Oulussa Sun Volleyn vieraana ja tiukka kotitappio VaLePalle.
Uudessa tilanteessa on Sammon kannalta kaikki mahdollisuudet olemassa ja joukkueessa on todella paljon kokemusta siitä, kuinka pudotuspeleihin mennään ja siellä menestytään.
Jos katsotaan pelkästään mestaruuksia, on niitä Tuovisella itsellään kaksi, passari ja maajoukkueen ex-luottopassari Aki Riihimäellä 2, libero Timo Tolvasella 5, Ilkka Sammelvuolla 4 ja Tatu Säisällä 4. Tällä pelaaja nelikolla on lisäksi yhteensä 14 SM-hopeamitalia.
Kokemuksen puutteeseen joukkue ei ainakaan kompastu.
Helmikuun koitokset
Joukkue kohtaa tänään Saimaa Volleyn kotonaan. Viikonvaihteessa Pielavedelle saapuu Hurrikaani. Viikko tästä ja pielavetiset pelaavat vieraissa perättäisinä päivinä Isku-Volleyta ja VaLePaa vastaan. Helmikuulle riittää vielä pelit ”päävastustajia” oululaisia Ettaa ja Sun Volleyta vastaan.
-Helmikuun otteluiden jälkeen nähdään missä mennään, sanoi Tuovinen.
Sammon nousu takaisin pudotuspeliviivan yläpuolelle on nostanut pientä huolestuneisuutta liigan kärkikastissa. Kukaan ei halua kohdata Sampoa pudotuspeleissä, jos sen nousuvire jatkuu runkosarjan loppuun saakka.
-Me keskitymme omaan tekemiseen. Meille on ihan sama kuka tulee vastaan, sanoi Tuovinen.
Tuoreimmat aiheesta: Lentopallo
Nyströmit venyivät kolmanneksi Euroopan kiertueen avauksessa
Emilia ja Erika Nyström ottivat neljännen mitalisijansa Euroopan kiertueella. Suomalaiskaksoset kukistivat Badenissa, Itävallassa pronssiottelussa slovakialaiset Natalia Dubovcovan ja Dominika Nestarcovan.
Riikka Lehtonen kauden paras lentopalloilija
Italian A1-liigan Piacenzassa hyvällä menestyksellä pelannut Riikka Lehtonen on valittu kauden parhaaksi lentopalloilijaksi. Kauden mieslentopalloilijaksi nimettiin maajoukkuepassari Mikko Esko.
Venäjä varmisti paikan Lontooseen
Venäjän naisten lentopallojoukkue kukisti Japanin Tokiossa pelattavassa olympiakarsintaturnauksessa. Voitto takasi joukkueelle paikan Lontoon kisoihin.
Nyströmit välieriin Badenissa
Emilia ja Erika Nyström etenivät lauantaiaamuna beach volleyn Euroopan kiertueen Itävallan osakilpailun välieriin Badenissa.
Nyströmeillä kahden voiton päivä Itävallassa
Siskokset varmistivat vähintään viidennen sijan Euroopan kiertueen osakilpailusta. Iltapäivällä kaatui viime vuoden MM-nelonen.
Suomen kärkihakkurin Maailmanliigakausi ohi
Loistavasti lentopallon Maailmanliigan avausturnauksessa Torontossa esiintynyt hakkuri Olli-Pekka Ojansivu joutuu jättämään loppukesän pelit väliin vatsalihasvamman takia.
Nyströmit tähtäävät olympiakentille
Beach volley -ammattilaiset Erika ja Emilia Nyström tavoittelevat pääsyä Lontoon olympiakisoihin. Lontoon kisoihin vaaditaan vielä onnistumisia kevätkesän turnauksissa.
Lentismiehet kohtaavat EM-karsinnoissa Romanian
Romania kukisti Kyproksen kahdesti lentopallon miesten EM-karsintojen ensimmäisellä kierroksella ja eteni toiselle kierrokselle samaan lohkoon Suomen, Kreikan ja Montenegron kanssa.
Brasilia väänsi väkisin voiton lentismiehistä
Brasilia vei nimiinsä Torontossa pelatun Maailmanliigan avausturnauksen päätösottelun Suomea vastaan erin 3-1 (23-25, 25-13, 25-22, 31-29).
Oivasen penkittäminen avasi Suomen hyökkäyksen
Olli-Pekka Ojansivu oli valmis hakkurin vastuuseen. Suomen vastuuvalmentajan mukaan henkinen valmius toi voiton.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.