Lontoo Uintilajit |

Uinneissa jo kolmas ME-aika - japanilaiselta olympiahistoria sivu suun

Cameron van der Burgh kauhoi 100 metrin rintauinnin uudella maailmanennätysajalla olympiakultaa. Kosuke Kitajiman kultaputkelle ei tullut jatkoa.

 Cameron van der Burgh
06:04
Cameron van der Burgh oli 100 metrin rintauintifinaalissa pysäyttämätön. Olympiakulta irtosi uudella ME-ajalla.

Sunnuntain uintifinaalit Lontoossa lähtivät käyntiin vauhdikkaasti. Miesten rintauintifinaalissa nähtiin jo illan toinen ja koko kisojen kolmas ME-aika, kun Etelä-Afrikan Cameron van der Burgh ui 100 metrillä olympiakultaan ajallaan 58,46.

Ennen eteläafrikkalaista maailmanennätystä piti hallussaan vuodesta 2009 Australian Brenton Ricard ajallaan 58,58.

Van der Burgh, 24, otti uransa ensimmäisen olympiamitalinsa selvällä erolla toiseksi sijoittuneeseen Australian Christian Sprengeriin. Olympiapronssia otti Yhdysvaltain Brendan Hansen.

Japanin Kosuke Kitajimalla oli matkalla mahdollisuus tehdä olympiahistoriaa. Ateenan ja Pekingin olympiakultiaan puolustaneesta Kitajimasta olisi voitolla tullut olympiahistorian ensimmäinen miesuimari, joka on voittanut samalla matkalla kolme peräkkäistä olympiakultaa. Ennätys jäi Kitajimalta kuitenkin vain haaveeksi, sillä miehellä oli tyytyminen seitsemänteen sijaan.

Urheilun pääuutiset

Jääkiekon MM 2013

Globenista kultaisia muistoja - "Yritetään tehdä toinen temppu täällä"

Antti Pihlström, Suomi ratkaisee ottelun jatkoajalla

Leijonat palaa Globeniin MM-tasolla ensimmäisen kerran sitten vuoden 1995 maailmanmestaruuden. Nyt on tarjolla finaalipaikka.

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä