Uusi Moto3-luokka on täyttänyt Aki Ajon odotukset
Suomalaisen tallipomon tiimit hyvässä vauhdissa alkukaudella. Sandro Cortese johtaa MotoGP-sarjan uutta luokkaa.
Suomalalaistalli Ajo Motorsportin päällikkö Aki Ajo on tyytyväinen MotoGP-sarjan uuteen Moto3-luokkaan.
Sarjaa on ehditty ajaa neljän osakilpailun verran.
- Kaikissa kilpailuissa on nähty eri voittaja. Uusi luokka on osoittautunut heti alkutaipaleellaan onnistuneeksi, tasaiseksi ja yllättäväksikin. Hyvältä näyttää, iloitsee Ajo.
Ajon tyytyväisyyttä lisää tietenkin se, että hänen johtamansa KTM:n tehdastiimin Sandro Cortese johtaa MM-sarjaa 12 pisteellä Barcelonan kilpailuun tultaessa. Saksalaiskuljettaja voitti Portugalin osakilpailun.
- Lähden luottavaisin mielin Katalonian osakilpailuun. Minulla on paketti kunnossa radalla ja sen ulkopuolella. Taustallani on hieno ja perheenomainen tiimi, toteaa Cortese.
Cortesen tasaisuudesta kertoo paljon se, että hän jäänyt 21 viimeisessä MM-osakilpailussa ainoastaan kerran pisteiden ulkopuolelle mukaan luettuna kausi 2011 silloisessa 125-kuutioisten luokassa.
Kahden tiimin ja neljän kuljettajan voimin operoivan suomalaistallin menestys ei ole jäänyt, eikä jää jatkossakaan suinkaan yksinomaan Cortesen varaan.
Lopullista läpimurtoaan vauhdikkaasti tekevä AirAsia-SIC-Ajo -tiimin malesialaiskuljettaja Zulfahmi Khairuddin, 20, on pisteissä yhdeksäntenä. Cortesen Red Bull KTM Factory Ajo Racingin tiimikaverit, australialainen Arthur Sissis, 16, ja britti Danny Kent, 19, löytyvät puolestaan sijoilta 10 ja 12.
KTM:n pyörään uusi runko
Moto3-luokan pyörien kehitystyö käy koko ajan kovilla kierroksilla jatkuakseen läpi 17 osakilpailua käsittävän kauden.
KTM:n tehdaspyörässä tämä on merkinnyt muun muassa rungon osalta muutoksia heti kauden toisessa ja kolmannessa osakilpailussa Espanjan Jerezissä sekä Portugalin Estorilissa.
Barcelonaan tuloaan tekee kokonaan uusi ja aiempaa jäykempi runkoversio.
- Kyse on edelleen teräsputkirungosta, joka on nyt kauttaaltaan yhtä pakettia, valottaa Ajo.
Ajo ja Cortese veivät uudella rungolla varustetun pyörän reilu viikko sitten Pannonia Ringin radalle Unkariin, sillä testaaminen on kauden aikana kiellettyä GP-radoilla.
- Ikävä kyllä sade haittasi niitä testejä, mutta työn on tarkoitus jatkua tältä osin heti Katalonian osakilpailun ensimmäisissä vapaissa harjoituksissa perjantaina, suunnittelee Ajo.
Tuoreimmat aiheesta: Moottoripyöräily
Seistola paransi asemiaan MM-endurossa
Matti Seistolan kolmas sija oli päivän paras suomalaistulos enduron MM-osakilpailussa Portugalissa.
Mika Kallion tallilla loistava päivä - Redding voittoon, Kallio toiseksi
Mika Kallion tallilla oli upea päivä ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan Ranskan GP:ssä. Scott Redding juhli Moto2-luokan voittoa ja Mika Kallio porhalsi toiseksi.
Ajon taival päättyi kaatumiseen
Niklas Ajo joutui keskeyttämään ratamoottoripyöräilyn Ranskan GP:n Moto3-luokassa.
Kallio ajoi toiseksi Le Mansissa
Mika Kallio oli toinen Moto2-luokan osakilpailussa Ranskan Le Mansissa.
MM-enduro: Salminen toiseksi Portugalissa
Juha Salminen taipui ranskalaisen Antoine Meon jälkeen toiseksi enduron MM-osakilpailussa lauantaina Portugalissa.
Sade katkaisi Mika Kallion aika-ajon
Sateinen sää haittasi Moto2-luokan aika-ajoa ratamoottoripyöräilyn Le Mansin MM-osakilpailussa. Mika Kallio oli aika-ajon 10:s.
Niklas Ajo yhdeksänteen lähtöruutuun
Niklas Ajo porhalsi aika-ajon yhdeksänneksi ratamoottoripyöräilyn Le Mansin MM-osakilpailun Moto3-luokassa.
Kallio manasi toimimattomia säätömuutoksia
Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan neljäs osakilpailun ajetaan Ranskan Le Mansissa. Moto2-luokan harjoituksissa 13:nneksi ajanut Mika Kallio ei ollut aivan tyytyväinen avauspäivän antiinsa.
Niklas Ajolla mainio päivä Ranskassa - "Ei virheitä"
Niklas Ajo oli tyytyväinen harjoituspäiväänsä ratamoottoripyöräilyn MM-osakilpailussa Le Mansissa.
Olosuhteet huolettavat Kalliota: ”Sää on täysi arvoitus”
Mika Kallio kilpailee viikonloppuna Moto GP –sarjan Moto2-luokassa Ranskan Le Mansissa.
