Valmentaja haukkui pelaajat - Koivun paluusta pannukakku
Mikko Koivun paluu kaukaloon ei saanut Minnesota Wildia raiteilleen jääkiekkoliiga NHL:ssä. Minnesota hävisi jälleen – tällä kertaa Vancouverille 2-5. Valmentaja Mike Yeo purki turhautumistaan.
Olkapäävammasta kärsinyt Koivu palasi NHL-peleihin lähes kuukauden tauon jälkeen. Kapteenin paluu ei saanut Wild-ryhmän kelkkaa käännettyä, vaikka se siirtyi jo 13 sekunnin jälkeen 1-0-johtoon.
Koivun rinnalla pelanneet Dany Heatley ja Devin Setoguchi juonivat salamamaalin, mutta sen jälkeen Vancouver otti kaukalon hallintaansa.
Joukkue nakutti Sedinin veljesten (Daniel ja Henrik), Maxim Lapierren, Manny Malhotran ja Ryan Keslerin osumilla taululle 5-2-voittolukemat. Sami Salo sai syöttöpisteen Canucksin 1-1-tasoitukseen, jonka Daniel Sedin nosti yli Minnesota-vahti Niklas Bäckströmin.
- Olemme olleet todella huonoja kaksi viime kuukautta. Olemme huonoja ja peleissä liian moni pelaaja ei anna tarpeeksi itsestään. Se huolestuttaa. Fakta on se, että peleissä meillä ei ole tarpeeksi kyvykkäitä kavereita, Wild-luotsi Mike Yeo tilitti pelin jälkeen.
Minnesota on voittanut joulukuun alun jälkeen 24 viime ottelusta vain viisi.
Koivu pelasi paluuottelussaan lähes 23 minuuttia. Tehopisteitä ei tullut, mutta tilastoihin merkittiin kolme laukausta ja teholukema +1.
Tuoreimmat aiheesta: NHL
Henrique voittomaalista: Tämä tuntui joululta
Tulokashyökkääjän kausi on ollut huikeaa nousua. Henriquelle kaikki on kuitenkin vasta alussa.
Tulokashyökkääjän maali vei New Jersey Devilsin Stanley Cupin finaaliin
Adam Henrique nousi Devilsin sankariksi. New York Rangersin raskas pudotuspeliurakka päättyi katkerasti.
Canucks-luotsi vahvistaa: "Luongo haluaa pois"
Roberto Luongoa ei todennäköisesti nähdä enää ensi kaudella Vancouver Canucksin tolppien välissä.
Devils-kapteeni: Tämä oli meille suuri koitos
Zach Parise kiitteli voittomaalin tekijää. Ilja Kovaltshuk odottaa kotiyleisöltä kovaa kannustusta.
Rangers-vahti: Tuollainen loppu satuttaa
Henrik Lundqvist päästi ensi kerran yli kolme maalia kevään pudotuspeleissä. Maalivahti haluaa ottaa hyvät asiat mukaan vierasotteluun.
Devils käänsi edun itselleen - Lundqvistille vain 12 torjuntaa
Rangersin takaa-ajo ei riittänyt. New Jerseyllä on mahdollisuus edetä Stanley Cupin finaaliin lauantaiaamuna.
Canucks-luotsi jatkaa pestissään
NHL-seura Vancouver Canucks on solminut jatkosopimuksen päävalmentaja Alain Vigneaultin kanssa.
Granlund: Uskon, että pelaan NHL:ssä ensi kaudella
Suomalaiselta odotetaan paljon hyökkäyspäässä. Nuorukainen vakuuttaa myös vahvistuneensa SM-liigakausien aikana.
Granlund solmi kolmen vuoden NHL-sopimuksen
Lehtitietojen mukaan suomalainen tienaisi sopimuksensa aikana 2,7 miljoonaa dollaria eli 2 145 000 euroa. Odotukset Granlundille ovat kovaa luokkaa.
Coyotes-leirissä kiehui yli: "Elinikäinen pelikielto!"
Phoenix Coyotes ei sulattanut putoamistaan NHL:n mestaruustaistosta. Kings-kapteeni Dustin Brownille vaaditaan elinikäistä pelikieltoa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.