Walcottin kulta kuin satukirjasta - "Aloitin keihäsurani 2009"
Trinidad ja Tobagon Keshorn Walcott teki sen, mihin kukaan ei uskonut. Walcottin keihäskulta oli häkellyttävä yllätys.
Keshorn Walcottin keihäänheiton olympiakulta kuului Lontoon olympiakisojen suurimpiin jymypaukkuihin. 19-vuotias trinidadilainen on heittänyt keihästä vain kolmen vuoden ajan, joten kehitys on tapahtunut valtaisan nopeasti.
- Olen huipputyytyväinen, jo pääsy finaaliin oli minulle suuri saavutus. En haaveillut mitalista ennen tätä iltaa. Lähdin vain nauttimaan finaalin tunnelmasta ja tekemään parhaan mahdollisen tuloksen, Walcott kommentoi.
Walcott juhli aiemmin tänä kesänä keihään nuorten MM-kultaa. Ennen lauantai-illan olympiafinaalia Walcottin ennätys oli 82,83.
Walcottilla oli Lontoon finaalissa unelmapäivä. Keihäs lensi peräti 84,58 metriä, ja Walcott vei olympiakultaa seitsemän sentin erolla Ukrainan Oleksandr Pjatnitsjaan.
Trinidad ja Tobago tunnetaan lähinnä nopeista pikajuoksijoistaan. Miten Walcott onnistui valitsemaan lajikseen keihäänheiton?
- En ole sprintterityyppiä. Seuraavaksi kokeilin kolmiloikkaa, minkä jälkeen lajikseni valikoitui keihäänheitto, Walcott kertasi.
Walcottin heittotaidot ovat kehittyneet krikettiä pelaamalla.

Kommentoi aihetta
(19 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
seppä syntyessään
Ilmoita asiattomasta kommentistaTässä on kaveri joka on todella lahjakas, mukavaa että keihäänheittokin laajenee joten mitalin saaminen tulevaisuudessa voi olla vielä vaikeampaa mutta myös pronssiakin juhlitaan enemmän. toivottavasti usa ei tule vaan dominoimaan tätä lajia
Helppoo
Ilmoita asiattomasta kommentistaTää todisti ettei laji vaadi harjoittelua, mistä suomalaiset vanhat keihäsukot paasaavat. Pitäsköhän ruveta harjoittelemaan ens olympialaisiin. Tuntuu keihäässä niin helposti ton olympiakullan saavan:)
PP
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi näköjään vaadi vuosikausien lajiharjoittelua, mutta ei nuo fyysiset ominaisuudet treenaamatta tule.
Helppoa
Ilmoita asiattomasta kommentistaTämä kommentti todistaa sen, että toisin kuin keihäänheitto, suomenkielen osaaminen vaatii pitkää ja huolellista harjoittelua.
Vai onks tää ton ens kisan pitäsköhän ruveta juttu.
Nähty on
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllä pitää harjoitella, ellei ole raameja. Tosin keihäänheitossa, jota lajia harrastaa maailmassa tosissaan vain kuusi miestä, se on helpompaa.
moro
Ilmoita asiattomasta kommentistanäin se käy!!
Suomi-keihäs
Ilmoita asiattomasta kommentistaMitähän pojalla lentäsisi, jos pääsisi oikein suomalaiseen oppiin! Vuosi Kuortaneella, niin varmasti 80 m olisi harvinaisuus sen jälkeen!
jj
Ilmoita asiattomasta kommentistaOnko tämä heittäjä sitten sukua Nobelkirjailijalle Derek Walcottille (1992), joka on naapurisaaresta mutta on ollut hyvin paljon aktiivinen Trinidadissa?
Ogu
Ilmoita asiattomasta kommentistaMatti Lehtisaari sanoi juttunsa lopussa aivan oikein, että "Walcottin heittotaidot ovat kehittyneet krikettiä pelamaalla", eli siis hän puhui keihään, ei krikettipallon, heittämisestä, mikä olisi ollut virhe.
Ote urheilukanava ESPN:n uutisesta:
Walcott was a bowler in cricket when he was a kid (--)
Tässä ote Wikipedian artikkelista "bowling (cricket)":
Bowling the ball is distinguished from simply throwing the ball by a strictly specified biomechanical definition which restricts the angle of extension of the elbow.
Minulta siis pisteet Lehtisaarelle moitteettomasta krikettimaininnasta. Moni suomalainen urheilutoimittaja olisi arvatenkin haksahtanut tässä.
kollo
Ilmoita asiattomasta kommentistaei ole todellista. täällä vanhat ja nuoret legendat itkevät kokoajan keihään tasosta ja harjoitusmenetelmistä ja valittavat vähän väliä suomen keihäänheiton suunnasta vaikka heittäjiä on satoja ellei tuhansia. Sitten tulee kaveri joka on heittänyt pari vuotta keppiä ja on heti olympiakultamitalisti. Kannattaisi lopettaa täällä koko laji.
Super
Ilmoita asiattomasta kommentistaSuperlahjakas, supernöyrä, supermukava superurheilija. Superia! En voi olla kuin iloinen siitä, että tällaisia ihmisiä (muitakin kuin urheilijoita) aika-ajoin tupsahtaa julkisuuteen. Hienoja roolimalleja meille kaikille vaikka emme superlahjakkaita olisikaan. Well done!
keppilentää
Ilmoita asiattomasta kommentistaMannion tason nyt arvasi jo kotimaan heitoista, ei tuolla tyylillä lennä. Etelätalo olisi ollut parempi valinta, selvässä nousukunnossa oleva nuori heittäjä.
Turhaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaJälkipään viisastelua ja kaikenlisäksi ei se Etelätalokaan mitään 80 koko ajan heitelly.
Meilläkin hyppääjät heittämään
Ilmoita asiattomasta kommentistaIlmeisesti van Suomessa joku keihäs voi olla ensijainen lajivalinta, kun taas muissa maissa kokeillan ensin juoksuja, sitten hyppyjä ja 10-ottelua ennen kuin niiden lajien pudokkaat joko lopettavat tai menevät heittolajeihin. Pitäisiköhän meidän hyppääjistä vaikkapa Roni Ollikaisen tai Aleksi Tammentien siirtyä keihäänheittoon, vielä ehtisi treenata ennen seuraavia O-kisoja?